Zájemci o studium všeobecného lékařství se ve čtvrtek na "Ostravské univerzitě v Ostravě" zúčastnili dotatečného přijímacího řízení. Škola totiž na tento nový obor získala před pár měsíci akreditaci. Proti tomu ale protestovali odborníci ze všech dosavadních sedmi lékařských fakult v Česku.

Akademické senáty těchto fakult ve společném prohlášení uvedly, že Ostrava nemá zajištěné kvalitní učitele.

"My jsme připomínky odborníků vůbec nepodceňovali. (...) Všechny připomínky jsme vzali zcela vážně a všechny jsme projednávali na akreditační komisi," řekla ČRo 1 - Radiožurnálu Vladimíra Dvořáková, předsedkyně Akreditační komise ministerstva školství. "Lékařské fakulty asi nejsou úplně nadšené, že jim vzniká další konkurenční pracoviště," dodala.

Uchazeči se nyní v Ostravě hlásí ještě na Fakultu zdravotnických studií, ti úspěšní už ale studium zahájí na transformované Lékařské fakultě. Od září by na nové fakultě mělo studovat na 100 mediků, přihlásilo se zhruba 700 zájemců, uvedl ČRo 1.

Lékařské fakulty byly dosud na univerzitách v Praze, v Plzni, Hradci Králové, Olomouci a v Brně.

Odebrání titulů v Plzni

Akreditační komise také už v červnu rozhodla, že Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni může znovu udělovat titul doktora práv JUDr. Naopak problematika odebrání titulů ještě uzavřená není. 

Odhadem asi deset lidí nakonec zřejmě o titul z plzeňských práv přijde. U nich má Západočeská univerzita (ZČU) skutečně silnou argumentační pozici a důkazy. Největší část z nich tvoří absolventi magisterského studia, řekl ve čtvrtek expert na správní právo František Korbel, jenž má proces odebírání titulů na starost a připravuje podklady pro rektora ZČU. Vše vyřešeno má být do půlky srpna.

"ZČU je v závěrečné fázi řešení odebírání titulů neoprávněným absolventům," uvedl Korbel. Škola zahájila celkem 69 správních řízení, z toho 41 s absolventy magisterského studia, sedm v případě bakalářského studia, devět s držiteli titulu Ph.D. a 12 s absolventy rigorózního řízení, jež obdrželi titul JUDr.

Podle Korbela se dotyční nyní mohou vyjadřovat a předkládat důkazy, což někteří dělají. "V případech, kdy došlo k flagrantnímu porušení zákona a dokážeme absolventům prokázat špatnou víru, přikročíme k odebrání vysokoškolského diplomu. V ostatních případech dojde k zastavení správního řízení," vysvětlil. Na dotaz ČTK uvedl, že flagrantních případů není příliš mnoho, řádově je jich deset.

Pospíšil odchází

Jiří Pospíšil, jenž právnickou fakultu v Plzni reformuje, opustí místo děkana nejpozději do 15. srpna. Nového děkana by měl akademický senát volit v září. Pospíšil se funkce vzdává v souvislosti s jmenováním ministrem spravedlnosti, ve škole chce dál částečně působit, řekl ve čtvrtek.