Stavební spořitelny poskytly během pololetí úvěry za necelých 31 miliard korun, což je v meziročním srovnání pokles o téměř pět procent. Vyplývá to z údajů tuzemských stavebních spořitelen. Naopak stoupl zájem o nové smlouvy o stavebním spoření včetně navýšení cílových částek. Růst v poskytování úvěrů zaznamenaly Raiffeisen stavební spořitelna a Wüstenrot stavební spořitelna. Ostatním spořitelnám úvěrové obchody klesly.

Počet nově uzavřených smluv od ledna do června stoupl meziročně o téměř 7000 na 436 000, cílová částka u nových smluv stoupla o zhruba 8,5 miliardy na 136,7 miliardy korun. Cílová částka přitom vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit, nebo půjčit na bydlení.

Za celý loňský rok spořitelny poskytly úvěry za 66,4 miliardy korun, což znamenalo pokles o 11 procent. Uzavřely zhruba 887 000 smluv včetně navýšení cílové částky, přičemž předloni to bylo přes milion smluv. Trh se stavebním spořením čekají v následujících letech zřejmě významné změny. Vláda chce snížit státní podporu stavebního spoření z maximálních 3000 korun na polovinu a zdanit úroky ze spoření.