Díky rostoucím řadám cizinců pracujících v Česku se bankám otevírá další segment klientů, o které se mohou poprat. UniCredit Bank příští týden otevře v Praze na Příkopech speciální pobočku, která se bude věnovat právě mezinárodním klientům.

"Sledujeme trend zvýšeného zájmu cizinců o bankovní služby v České republice. Naším cílem je získat řádově stovky nových mezinárodních klientů ročně," řekl šéf retailového bankovnictví Jaroslav Žahourek s tím, že banka chce na pobočce získávat hlavně bohatší, takzvané affluentní klienty a individuální podnikatele.

Ve svém mezinárodním centru nabídne "expatům" zvýhodněné výběry z bankomatů, možnost otevření účtů a sjednávání bankovních produktů v jiné zemi a jiné měně a další individuální služby. Pracovníci na pobočkách budou mluvit italsky, anglicky, německy a rusky.

Během srpna UniCredit Bank otevře ještě italské centrum, kde budou poradci poskytovat služby firmám, kteří mají italské vlastníky nebo provozují s Itálii obchodní činnost. Banka bude například zajišťovat přeshraniční styk s mateřskými společnostmi a bankami.

Speciální služby a pobočky pro cizince zavedly v minulosti i jiné finanční domy a podle bankéřů je o ně zájem. Například Komerční banka letos v květnu otevřela samostatnou pobočku "Expat Premium Centre", která dnes obsluhuje 800 zahraničních klientů.

"Rostoucí počet klientů z řad cizinců nás velmi těší. Počítáme s posilováním tohoto konceptu i v budoucnu," uvedl Vladimír Jeřábek, člen představenstva K omerční banky a náměstek generálního ředitele.

Česká spořitelna má pobočku pro mezinárodní klienty už od roku 2004. Řadu expatů získala díky převzetí sítě privátní banky HSBC. Dnes jsou pro spořitelnu mezinárodní klienti stále důležitějším segmemtem.

ČSOB nemá centrum pro cizince, ale její Poštovní spořitelna věnuje například zvláštní péči vietnamským klientům. Na pobočce na sídlišti Písnice v Praze, kde žije vietnamská komunita, obsluhují vietnamské klienty pracovníci v jejich rodné řeči.