Cenové rozdíly

1 milion korun nebo ještě méně
Za tolik se dají koupit rekreační byty v bavorském příhraničí poblíž Železné Rudy. Od 21 tisíc korun je v aktuálních nabídkách realitních kanceláří k mání jeden metr čtvereční v bytových domech v německých městečkách vzdálených zhruba 15 kilometrů od českých hranic. Letos se ale byty v německém Bayerisch Eisensteinu prodávaly i za 10,5 tisíce korun za metr čtvereční.

30 tisíc korun nebo více
Taková je obvyklá minimální cenová nabídka za jeden metr čtvereční nabízených rekreačních nemovitostí na české straně Šumavy. Rekreační byty v Železné Rudě se ale prodávají i za více než 40 tisíc korun za čtvereční metr.

Proč jsou levnější?
Na české straně Šumavy jsou v nabídce hlavně byty v novostavbách, které mají vyšší standard. V bavorském příhraničí jde o starší nemovitosti, které Němci opouštějí kvůli stěhování za prací do vnitrozemí. O uvolněné nemovitosti není mezi bohatšími Němci zájem - raději si kupují rekreační bydlení v Alpách. Ceny srazila také recese.

Bavorská část Šumavy se stává pro Čechy příležitostí k výhodné investici. Domky, byty i penziony tam sice Češi kupují už několik let, ale bavorské příhraničí se stále více vylidňuje a českých kupců, těžících ze stále dostupnějších cen, přibývá.

"V příhraničních oblastech dochází ke generační výměně. Mladí Němci se stěhují za pracovními příležitostmi do vnitrozemí. Výhodným cenám napomohla také horší ekonomická situace v Německu," vysvětluje Petr Otte z plzeňské realitní kanceláře Pubec.

Největší zájem je teď o rekreační byty. Jen prostřednictvím této plzeňské realitky se loni prodalo osm bytů a letos do května dalších šest.

"V nabídce jsme měli i penziony v Bavorsku a několik jsme jich i prodali. Ale situace v turistice se zhoršila a majitelé penzionů mají těžší život. Hlavní část naší klientely teď tvoří lidé, kteří jezdili na víkend sportovat na Šumavu a hledali rekreační byt. Ten se dá na bavorské straně získat levněji než například v Železné Rudě nebo na Špičáku," říká Otte.

V aktuální nabídce plzeňské realitky jsou dva menší byty v Spiegelhütte a jeden menší byt v Lindbergmühle, což jsou městečka nedaleko česko-německé hranice, ležící v Národním parku Bavorský les. Cena těchto nemovitostí se pohybuje mezi 21 a 25 tisíci korunami za čtvereční metr. Letos však už byly k mání byty na opačné straně Železné Rudy, v Bayerisch Eisensteinu, v cenové relaci 10,5 tisíce korun za čtvereční metr. Ty už jsou ale prodané.

"Prodávané apartmánové byty na Špičáku stojí od třiceti tisíc korun za čtvereční metr výš a výjimkou nejsou ani ceny nad 40 tisíc za metr čtvereční. Německé nemovitosti jsou běžně o pětinu levnější, ale v případě bytů v Bayerisch Eisensteinu to bylo až o polovinu. Všechny byty se prodaly za méně než jeden milion korun," říká Otte.

V Česku je vyšší kvalita

Česká nabídka je ale podle něj kvalitnější co do použitých materiálů a vybavení. "Jde totiž o novostavby, na rozdíl od prodávaných nemovitostí v Bavorsku. Kdo ale hledá víkendové bydlení v běžném standardu, pro toho je momentálně koupě na německé straně hranic výhodnější," tvrdí Otte.

Na rekreační byty se přitom přestavují i budovy, které přestaly sloužit svému původnímu účelu - například ubytovna pro celníky v Bayerisch Eisensteinu, v níž vznikly letos prodané rekreační byty. Na apartmány se přestavuje také řada bavorských penzionů.

Zájem Čechů o bavorské příhraničí roste i díky mnohem lepšímu prostředí. "Lidi odrazuje česká Železná Ruda s kvantem nočních klubů, heren a vietnamských tržnic. V bavorské části příhraničí nic takového nevidíte," říká jednatel klatovské realitky Müller Reality - Immobilien Karel Müller.

Češi sází i na  zahraniční spořitelny

Velká část Čechů podle Müllera při nákupu bavorských nemovitostí využívá spíše služeb německých spořitelen a bank, které mají vlastní realitní oddělení. V německém příhraničí totiž žádné velké německé realitní kanceláře nepůsobí.

Plzeňská realitka Pubec se začala na Bavorsko zaměřovat zhruba před dvěma lety a postupně tam navazuje kontakty pro expanzi svého byznysu. "Postupně vstupujeme do povědomí místních lidí a prodávající se na nás stále častěji obracejí přímo," říká ředitelka realitní kanceláře Pubec Michaela Džupinová.

Čeští kupci ale musí počítat s tím, že za vypracování kupní smlouvy u notáře zaplatí 1,5 procenta z ceny kupované nemovitosti. Daň z převodu nemovitosti pak v Německu činí 4,5 procenta její ceny a za zápis do katastru zaplatíte 70 eur.

Takováhle šance? Nebylo co řešit

Jedním z těch, kdo si takto pořídil rodinný domek s dvanáctiarovou zahradou v Bayerisch Eisensteinu v přepočtu za zhruba tři miliony korun, je Plzeňák Tomáš Ticha.

"S rodiči jsme léta jezdili na chatu na český Špičák. Když jsem viděl tuhle novou příležitost, nebylo co řešit. Na německé straně je národní park všude přístupný, dokonalý servis pro návštěvníky, přátelští sousedé," vyjmenovává Ticha jeden klad za druhým.

Zájem Čechů o pobyt v této lokalitě potvrzuje i Petr Kounovský z penzionu Sonnenhof (Sluneční dvůr) v Bayerisch Eisensteinu. Penzion si pořídil už před čtyřmi lety. "Prodávají se tu nejvíce velké domy s byty. Je to paradoxní, ale Češi si je mohou v této době dovolit spíš než místní Bavoři," dodává.

Podobná situace je i v rakouském příhraničí. "Minimálně o třetinu levněji než na Jindřichohradecku se dá pořídit rodinný domek kousek za hranicemi na území Rakouska," potvrzuje Jan Kyncl, majitel místní realitní kanceláře AB Rako, která má od letošního jara v nabídce nemovitosti oblasti města Gmünd. Konkrétně se jedná o vesnice Reingers, Litschau a Dietweis. Například domek na návsi, který je čtyři kilometry od golfového hřiště, vyjde v přepočtu na 700 tisíc korun. Srovnatelná nemovitost by na české straně podle Kyncla vyšla na více než milion korun.