V létě jsou obchody plné barevných šatů, šortek, topů a žabek. Jenže to, co se hodí na pláž či procházku, nemusí být to pravé do zaměstnání. Oblečení má odpovídat charakteru práce. Čím konzervativnější byznys, tím uměřenější úprava. Hlavně v horkém období můžete snadno "ujet". "Ani v létě si manažerka, která se pohybuje v byznysu ve vyšších pozicích a jedná s klienty, nesmí dovolit výstřihy, holé paže, páskové boty a odložit punčocháče," říká Lenka Hejátková, módní stylistka. Obracejí se na ni hlavně úspěšné ženy kolem pětatřiceti a muži, kteří chtějí vypadat dobře.

HN: Jak vypadá práce s klientem?

Říkám lidem - do čeho se vám nebude chtít oblékat, stejně nebudete nosit. Proto klienta nejdříve musím poznat. Jakým způsobem žije, co vyznává. Pochopit, jaký je uvnitř. Móda je fajn, ale ovlivňuje ji marketing. Osobní styl se tolik nemění. Oblečení v byznysu je z principu konzervativní. Přesto nemusí být nudné. Při pracovních jednáních by mělo člověka podržet. Pro mě je důležité, aby se klient cítil stále přirozeně.

S každým se scházím jednou za čtvrt roku a nakupujeme ve velkém, což šetří čas i peníze. Oblečení rovnou kombinujeme. Mám fotografickou paměť, chodím do obchodů tak často, že přesně vím, kde co mají. Někdy provětráme šatník doma.Podíváme se, co je třeba doplnit. Nebo vyndáme oblečení a poskládáme na ramínka nové outfity.

HN: Kolik času nákupy zaberou?

Kolem tří hodin. Klient ale nemusí pobíhat po obchodech. Vezmu jej tam, ke mu to stylově sedí. Jde do kabinky a já mu nosím věci. Je výhoda, když se známe. Pak je komunikace snazší, je to podobné, jako když přijdete ke svému zubaři či gynekologovi. Jde o někoho, kdo vás intimně zná. Zásadní je, že vám stylista musí říci taktně pravdu.

HN: Čtenáři HN zastávají spíš vedoucí pozice. Co do šatníku vybrat?

Top manažerky by měly zapomenout na hluboké výstřihy a holé paže. Je vhodné, aby měla žena ruce zahalené alespoň k loktům. V létě ji pomohou letní sáčka, halenky z lehoučkých materiálů.V byznysu si žena nemůže dovolit upoutávat pozornost na tělo. Reprezentuje firmu, ne sebe. Svobodu má, jak se oblékne na rande. Ani muž si v létě nemůže dovolit přijít na jednání v košili s krátkým rukávem. Neměl by si sundávat ani sako. Pokud se už cítí nesvůj, je mu horko, musí se dovolit ostatních.

HN: Jaké barvy v létě volit?

V létě jsou vhodnější světlejší barvy. Úžasná je bílá. Ale v bílém kostýmku se málokdo cítí... Tato barva rozšiřuje, každý si nemůže dovolit třeba bílé kalhoty. I látky musejí být kvalitní. Když prosvítají a je vidět něco, co nechceme, je možné volit béžové, hnědé či šedé odstíny.

HN: Můžeme v parnu odložit silonky jako Michel Obamová?

Pokud si člověka, se kterým jednáte, vážíte, tak si je oblékněte. Je to stejné, jako by přišel na jednání muž bez ponožek nebo v sandálech. Dnes je široká škála kvalitních punčoch. Existují i ve spreji, noha je jakoby zapudrovaná a hezčí na pohled.

HN: Jsou starší nebo obézní ženy náročnější zákaznice?

Dámy, které mají vkus, jsou i v šedesáti úžasné. Jen čím je člověk starší, měl by volit světlejší barvy. Potřebuje prozářit obličej, aby vypadal mladší. Plnoštíhlé ženy musejí vybírat dobré střihy, aby pomohly postavě. Co se týče vzorů a barev, méně je více. Barevné vzory pro plnoštíhlejší dámy nejsou na místě. Lepší je vyřádit se na doplňcích.

HN: Jaká je vhodná délka sukně?

Nejslušivější je délka mírně nad kolenem. Ne všechny ženy mají úžasná lýtka, ale koleno nohu trochu vytvaruje. Samozřejmě záleží na postavě. Když je žena nízké postavy, tak je také lepší decentně koleno ukázat, protože malá žena potřebuje opticky prodloužit.

HN: Časopisy pro ženy doporučují volné haleny a tuniky...

Trend rozevlátých halen a etnomódy nepatří do kanceláře. Jsou to kousky pro volnočasové aktivity.

HN: Je faux pas se do práce nelíčit?

Doporučuji lehké líčení, make-up a pudr. Upravit si řasy a rty, při jednání se klient dívá na oči a na ústa. Pozor na vůně, podtrhují váš styl. Pokud pokaždé přijdete s jinou vůní, působíte nedůvěryhodně. Vhodné je mít jednu denní a večerní vůni.

HN: Co ozdoby a šperky?

Decentní ozdoby oblečení oživí. Pokud je člověk ve vyšší pozici, tak si nekoupí bižuterii, ale investuje do stylového šperku, třeba hodinek od Swarovského. Někteří šperkaři vyrábějí kousky klientovi na míru.

HN: Jaké jsou trendy v účesech?

Jdou do přírodních barev. Červené, fialové barvy a různé barevné melíry ve vlasech ukazují, že dáma navštívila venkovské kadeřnictví, kde jsou pět let zpátky. U mužů je třeba zvolit správný střih a pravidelně jej udržovat.

HN: Co muži s vousy? Na vyšších pozicích vousy vítané nejsou. Říká se, že když si muž nechá narůst vousy, něco skrývá. HN: V čem muži nejvíc chybují?

Často nosí krátkou kravatu nebo ji ignorují, přestože je to jediný doplněk, který je rozzáří. Kravata má sahat do poloviny pásku. Rozhalenka nestačí. Je nutné si i správně uvázat uzel. Tabu jsou krátké kalhoty a sandály. Ponožky by měly být v barvě kalhot. Muži by neměli šetřit na botách, dokážou zvednout celý outfit. Navíc, dnes už koupíte kousky, které mají i větrání, takže poskytují vysoký komfort.

HN: Kamarádka ve Francii udělala zkušenost, že by se společensky znemožnila, kdyby přišla do práce druhý den ve stejném oblečení...

Alespoň obden by měl člověk vyměnit oblečení. Hlavně žena pak budí dojem, že jí zevnějšek vůbec nezajímá. Horší je, že si okolí může myslet, že chodí propocená. Nevadí, když vezme kalhoty vícekrát, ale horní část je třeba často měnit. Pokud se v něčem cítíte dobře a koupíte si třeba stejné kousky na střídání, je lepší zvolit různé barvy právě proto, abyste nechodili oblečení stále stejně.

HN: Uznáváte šokující proměny?

Nemám ráda fotky "před" a "po". Jde mi o to, aby se klient postupně sžil s novým stylem. Vždy uděláme kousek práce. Spoustu věcí na sobě hned nezměníme. Je třeba se naučit v oblečení také prezentovat, protože prvotní dojem člověka prostě existuje. Po čase si nepamatujete, co člověk říkal, ale jaký pocit jste z něj měli.

Lenka Hejátková (30)

Vystudovala umělecko-průmyslovou školu, obor nábytek. Ale nakonec zjistila, že ji zajímají více lidé. Ve 23 letech si v Praze otevřela obchod s módním oblečením, který provozovala čtyři roky. Pak se inspirovala v zahraničí a stala se nejen stylistkou, ale do portfolia zařadila i služby osobního nákupčího, kterému se v zahraničí říká "personal shoper". Právě ji čekají mateřské povinnosti, ale plánuje, že se ke své práci brzy vrátí.


Nejčastější "přešlapy" při pracovní schůzce

MUŽI

NEUPRAVENÉ VLASY

Pokud nejste kreativec, kterému projdou polodlouhé vlasy, zvolte kratší střih a ten udržujte.

VOUSY

Muži se strništěm jsou sexy v divočině a ve filmu.
V byznysu moc nezabodujete.

KRÁTKÁ KRAVATA

Nepleťte si ji s pionýrským šátkem. Sahat má do poloviny pásku u kalhot.

KOŠILE S KRÁTKÝM RUKÁVEM

Na pracovní schůzku je vhodnější ta s dlouhým.

CHYBĚJÍCÍ SAKO

Bez něj vůbec nevyrážejte. Pokud se bojíte mdlob z vedra, lze sako odložit, ale až po svolení přítomných.

BEZ TAŠKY

Na jednání budete potřebovat něco, do čeho uložíte dokumenty. Kožená taška či kufřík by se šikly.

SANDÁLY

Otevřené boty se na byznys jednání nehodí, investujte do zavřených bot.

ŽENY

EXTRAVAGANTNÍ ÚČES

Nepřirozené barvy a melíry prozrazují, že navštěvujete venkovského kadeřníka.

NÁPADNÉ OZDOBY

Obrovské náušnice či náramky působí lacině, na jednání se nehodí.

HOLÉ PAŽE, BŘICHO A VELKÝ VÝSTŘIH

Vaše odhalené tělo muže zaujme. Otázka ale je, zda budou myslet na pracovní věci.

PŘÍLIŠ KRÁTKÁ SUKNĚ

Košér je délka sukně ke koleni. V mini vyražte, když chcete, aby kluci hvízdali. To není případ pracovního jednání.

BEZ PUNČOCHÁČŮ

Ani v létě si s holými nohami nevyrážejte. Zkuste třeba kvalitní punčochy ve spreji.

OTEVŘENÉ BOTY

Ukazovat prsty na nohou je na byznys jednání nepřijatelné. Do seriózního zaměstnání si kupte uzavřené lodičky.