Společnost BP, jejíž šéf Tony Hayward si ve čtvrtek v Kongresu vyslechl velmi ostrou kritiku, má nový problém. Odborníci oslovení agenturou AP totiž upozorňují, že spolu s ropou unikají do moře i miliony kubických metrů metanu. A ten může doslova zadusit řadu mořských živočichů.

„Je to nejprudší únik metanu v moderní lidské historii,“ prohlásil John Kessler, oceánograf z texaské A&M Univerzity. Ropa vytékající z poškozeného vrtu totiž obsahuje asi 40 procent tohoto plynu, což je mnohonásobně více než v běžných nalezištích.

Metan je nedílná a hlavní součást plynů, která se těží při těžbě ropy a zemníího plynu, který uniká při odčerpávání unikající ropy. Obvykle se při těžbě přebytečný plyn pálí a totéž dělá BP i v případě suroviny, kterou dokáže odčerpat. Podle mluvčího BP se každý den spálí na 30 milionů metrů krychlových plynu.

Vliv na ekosystém: zatím velká neznámá

Problém je ale s plynem, který z napojení na poškozený vrt stále uniká mimo.Vědci zatím nedokáží určit, jak silně může zbývající metanový odpad poškodit ekosystém, varují však, že se jedná o závažný a přehlížený problém.

Může to být totiž jeden z faktorů, který vede k vytváření „obřích bublin metanu“ pod hladinou, které jsou velmi nebezpečné pro mořské mikroorganismy a živočichy.

Vědci z Univerzity v Georgii nedávno prozkoumali asi 25 kilometrů dlouhý „oblak“ a zjistili, že koncentrace metanu v něm je asi 10tisíckrát vyšší než je běžné a že množství kyslíku se snížilo o čtyřicet procent oproti normálu.

A zatímco krabi, ryby, krevety a další mořští živočichové se mohou dokázat vyrovnat se znečištěním ropou, bez určitého množství kyslíku přežít nedokáží, připomínají odborníci, které cituje AP. Ti si navíc ani nejsou jistí, jak flóra a fauna na podobné vlivy reaguje. 

"Tady hrozí, že ekosystém bude narušen způsobem, který nejsme schopni předvídat," uvedl jiný oceánograf David Garrison.