Celoroční denní přípravné kurzy pořádají soukromé vzdělávací agentury nebo přímo vysoké školy. Agentur, pořádajících přípravné nulté ročníky, je v České republice mnoho. Mezi ty největší patří Amos, Tutor, Sokrates a Scio. Přípravné kurzy probíhají v dopoledních a odpoledních hodinách a studenti v nich důkladně proberou látku potřebnou k přijímacím zkouškám, pronikají do základů zvolených oborů a nacvičují přijímací testy. Kurz si lze vybrat buď podle oboru, jako je například psychologie, politologie, matematika, sociologie, nebo přímo podle konkrétní fakulty, na které by zájemci chtěli studovat.

Volte s rozvahou


Jestli zvolíte kurz na vysoké škole, který je často prezentován jako takzvaný program celoživotního vzdělávání, máte garantovanou odbornou úroveň výuky. Tu vedou vysokoškolští pedagogové, a zaručují tak kvalitní přípravu zaměřenou na přijímací zkoušky nebo na požadavky prvního ročníku. Navíc poodhalíte zákulisí školy, přiblížíte si její atmosféru a seznámíte se s profesory a budoucími spolužáky. Nevýhodou však je, že kapacita nultých ročníků na vysokých školách bývá hodně omezená a profesoři nemůžou poskytnout studentům tolik času pro osobní konzultace.

Zadarmo se nestuduje


Přestože jsou nulté ročníky v posledních letech čím dál oblíbenější a brzy se zaplňují, stále ještě máte možnost přihlásit se na mnohé obory až do konce září. Snad jen s výjimkou psychologie a práva, protože ty jsou v současnosti spolu s medicínou nejžádanější.

Nultý ročník je stejně jako další ročníky rozdělen na letní a zimní semestr, který je vždy zakončen zkouškami. Cena kurzů se velmi liší, hlavně podle toho, jak intenzivně kurz probíhá. Například zájemci o studium na Právnické fakultě Univerzity Karlovy musí za intenzivní přípravné studium, které probíhá tři dny v týdnu, zaplatit 40 000 korun, přičemž není možné platit na splátky.

Za roční kurz zajištěný agenturou Amos zaplatíte 7 490 korun. Kurz probíhá v Praze a Brně jeden den v týdnu a trvá čtyři hodiny, pro dojíždějící studenty se koná jednou za čtrnáct dnů v sobotu na šest hodin dopoledne. Obecně platí, že čím je kurz intenzivnější, tím výše stoupá jeho cena.

Ačkoliv nultý ročník představuje denní "pomaturitní" studium, není spojen s nárokem na status studenta. Student tedy nemůže využívat studentské výhody, musí si také sám platit sociální a zdravotní pojištění. Ovšem takové pomaturitní studium angličtiny už status studenta poskytuje a není od věci se zamyslet nad tím, zda by nebylo vhodné tato dvě studia konat současně.

Zdroj: iforum