Jedná se o simulované konference OSN, v níž má každý student svou roli jako delegát skutečného státu a musí tuto novou vlast zastupovat přesně podle skutečné zahraniční politiky této země a také dle pravidel OSN. Studenti středních a vysokých škol se tedy scházejí s připravenými projevy, oblečeni jako skuteční diplomaté hájící zájmy své země v bodech, které budou projednávány. Není to však pouhá hra na politiky, v MUN se mladí lidé učí vyjednávat, prosazovat své názory a poznávat svět dnešní politiky, snaží se vyřešit krize, kterými společnost právě prochází, a tedy poznat zásady demokratické společnosti. Studenti se musí nejen dobře připravit, ale si také zajistit ubytování a dopravu na místo schůze.

Anglické gymnázium v Praze, které právě studuji, se pravidelně účastní těchto modelových konferencí. V tomto školním roce jsme navštívili hned dvě: první v Bratislavě, kde jsme přímo v budově Slovenské národní rady zastupovali Francii a řešili jsme například ekonomickou situaci světa, konflikt v pásmu Gazy nebo postup proti jadernému ozbrojování Íránu. Výborná organizace a skvěle připravení delegáti zajistili kvalitu debaty při projednávání všech rezolucí, které mají zajistit přesný postup té či oné složky OSN při řešení daného problému. Odměnou pro nás nebylo pouze čestné uznání od organizátorů a navázání nových přátelství, ale i setkání s francouzským velvyslancem na Slovensku.

Druhá možnost účastnit se MUN se nám naskytla na jaře, kdy se pravidelně pořádá konference v Římě. Přesvědčeni, že tato konference bude ještě lepší než ta u našich východních sousedů, věnovali jsme každou volnou hodinu ve škole přípravě na zastupování tentokrát Španělska. Naše očekávání však vystřídala tvrdá realita. Větší počet přítomných se negativně odrazil na kvalitě debaty a organizace. Budova školy, která za normálního chodu pojme 200 studentů, 450 lidí absorbovala jen stěží. Pravdou zůstává, že úvodní i závěrečný ceremoniál se odehrával v budovách dobře připravených pro akce tohoto typu, avšak celé vyjednávání a rozprava byly právě v oné škole, která byla naprosto nepřipravená pro schůzi tohoto typu. Samotná debata nebyla o moc lepší, delegáti se za každou cenu snažili prosadit svůj osobní názor a tak Čína i Rusko otevřely své jaderné arzenály pro NATO a západní země schválily rozpočet OSN, který je zadluží na příští století. Není to však neúspěch, je to jen další lekce pro nás delegáty, abychom pochopili tento spletitý svět plný otázek, z nichž jen málo lze uspokojivě vyřešit. Toto jsme si odnesli my z Říma: i špatná debata může být lepší nežli žádná, pokud si její členové uvědomí, že je špatná, a neopakují chyby svých předchůdců.


František Kraus
English College