Krajské organizace ČSSD nejsou spokojeny s tím, jak špičky strany vedly předvolební kampaň. Někteří tvrdí, že byla zbytečně agresivní, podle dalších uškodil mediální obraz lídra Jiřího Paroubka. Podle místopředsedy strany Bohuslava Sobotky se nyní vedení strany nezabývá Paroubkovou odpovědností za volební výsledek, ale spíš se snaží soustředit na práci ve sněmovně.

Sobotka se nedomnívá, že by Paroubek odešel kvůli špatnému volebnímu výsledku. "Já myslím, že odešel zejména proto, že byl unaven tou pětiletou prací ve vedení sociální demokracie a možná také zklamán tím výsledkem, ke kterému sociální demokracie dospěla," řekl ČTK.

Paroubek rezignoval pouze několik hodin po oznámení výsledků voleb. Je první lídrem strany, který "nepřežil" vítězství své strany ve volbách. ČSSD získala 22,1 procent hlasů, o necelé dva procentní body více než druhá ODS.

Také prezident republiky označil v rozhovoru pro Lidové noviny Paroubkův odchod za "kultivovaný a profesionální". "Neúspěšný výsledek na nikoho nesváděl," řekl Klaus. Stejné hodnocení zní i z různých krajských sdružení ČSSD.

"Uškodily mu nějaké záležitosti. Teď očekávaně a kultivovaně uznal svou roli a rozhodl se pravděpodobně správně," vyjádřil se šéf jihočeské ČSSD Jiří Zimola. Podle šéfa stranické frakce na Vysočině Libora Joukla se zachoval státnicky. 

ČSSD musí oslovit mladé 

Například členové ČSSD v Libereckém kraji se domnívají, že volební kampaň byla zaměřena především na starší lidi. Podobný názor sdílí i předseda liberecké frakce Robert Dušek: "Přitom máme program zaměřený na mladší lidi. Kampaň ale skutečně mohla odradit mladší voliče."

Změnu krátce po volbách připustil i Bohuslav Sobotka. Sociální demokracie se podle něj musí změnit, oslovit mladší voliče a přibrat například zelená témata. Šéf pardubické ČSSD Miroslav Vána podotkl, že strana by měla v příštích volbách zvolit jinou rétoriku a taktiku.

Příliš spokojeni v krajích nejsou se způsobem vedení předvolební kampaně. Právě to podle nich ovlivnilo volební výsledek. Dále přičítají neúspěch i odlivu voličů k nově vzniklým stranám. "Podle průzkumů by 20 procent voličů TOP 09 volilo ČSSD, kdyby 'topka' neexistovala. Ti lidé vůbec nevědí, komu dali hlas, je to ještě pravicovější strana než ODS," řekl ČTK Joukl.

Moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas se zase domnívá, že za neúspěch může Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ), v jejímž čele stál bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman. "Kolem šesti procent nám vzala osobnost Jiřího Paroubka, který přes veškerou svou pracovitost, kterou odvedl ve volbách, byl masmédii vykreslen jako člověk, který odpuzuje především mladou generaci a mladé voliče," uvedl Palas. Dodal, že další zhruba čtyři a půl procenta strana ztratila tím, že její vedení dovolilo vznik SPOZ.

Krajští předsedové by v křesle předsedy viděli nejraději prvního místopředsedu Sobotku či jihomoravského hejtmana Michala Haška. Zatím ale spíše vyčkávají, jak si povede Sobotka, který byl prozatím pověřen řízením strany. "Hlavně by bylo nešťastné, kdyby se sociální demokracie začala hádat o to, kdo bude předsedou," dodal předseda středočeských sociálních demokratů Richard Dolejš.