Kudy vede cesta k záchraně ODS

1. Sestavování vlády

Petra Nečase čeká výběr ministrů. V minulosti už dal najevo, kdo jsou jeho favorité na ministerská křesla. Patřila k nim třeba Miroslava Němcová či Jiří Pospíšil. Záleží na povolebních jednáních, kolik ministerstev ODS získá.

2. Hledání místopředsedů

Ve straně se budou hledat noví kandidáti na posty místopředsedů. Je zřejmé, že skončí Ivan Langer, který se kvůli preferenčním hlasům nedostal do sněmovny. Nejspíš z vedení ODS vypadne i Petr Gandalovič. Pozici nemá silnou ani Petr Bendl.

3. Nové pražské vedení

Pražská ODS bude sestavovat kandidátku pro komunální volby a bude si vybírat nové vedení. Zatím není jasné, zda za ODS bude kandidovat jasný lídr. Na post předsedy totiž včera po pražské porážce s TOP 09 rezignoval současný primátor Pavel Bém.

4. Červnový Kongres

Na konci června by měl proběhnout kongres ODS, kde si strana oficiálně zvolí po odchodu Mirka Topolánka nové vedení. Jasným favoritem na post předsedy je Petr Nečas, který z pozice premiéra bude mít snadnou pozici.

Lepší volební výsledek ODS si Petr Nečas snad ani nemohl přát. Ačkoliv jeho strana ve volbách získala nejméně hlasů v historii, Nečas může být spokojený. Výsledky totiž výrazně oslabily jeho vnitrostranickou opozici a daly za pravdu Nečasovým plánům na očistu a zprůhlednění ODS.

První důležitá zpráva přišla v sobotu z Olomouce, kde voliči "vykroužkovali" z kandidátky jednu z nejvýraznějších a nejkontroverznějších tváří ODS - exministra vnitra Ivana Langera. "Byl jsem terčem velmi silné negativní kampaně," obhajoval svůj výsledek zklamaný Langer.

Sám Nečas věděl, že chce-li ODS skutečně očistit, neměl by v příštím vedení strany Langera mít. Jeho pověst jedné z hlavních postav policejního spisu Krakatice o šéfovi podsvětí Františku Mrázkovi, by totiž škodila Nečasově image čistého politika.

Střet s jedním z nejsilnějších hráčů ve straně by pro Nečase nebyl lehký. Zaprvé proto, že oba muži ve vedení strany už přes deset let spolupracují a také proto, že Langer má v ODS tradičně silnou pozici. Langer na pozici místopředsedy zatím zůstane, na červnovém kongresu ale nemá šanci svůj post obhájit. Zatím Langer neřekl, jestli vůbec bude do vedení kandidovat.

Praha na kolenou

Ještě důležitější pro Nečase je, že z voleb vyšla dramaticky oslabená pražská ODS, která ve volbách v podstatě zkolabovala. Poprvé v hlavním městě nevyhrála volby a oproti posledním volbám před čtyřmi lety ztratila přes dvacet procent hlasů. Její předseda Pavel Bém navíc propadl u voličů v počtu preferenčních hlasů a už včera rezignoval na post předsedy pražského regionu.

Pražská ODS doplatila na pověst provázanosti s byznysem a s korupčním prostředím na magistrátu. Na stranickém kongresu, který by měl být na konci června, sice bude mít Praha stále početné zastoupení, kvůli "volební ostudě" si ale její zástupci nebudou moci klást žádné velké požadavky.

Pražská buňka ODS se teď také spíš než na kongres strany soustředí na podzimní komunální volby. Pokud by se v nich zopakoval současný výsledek, neměli by občanští demokraté primátora, a to by pro ně byla zásadní ztráta. Navíc podnikatelé napojení na pražskou ODS se v kuloárech netají tím, že pražské volby jsou pro ně důležitější než ty sněmovní.

"Tady v Praze je to nejdramatičtější signál a naléhavý požadavek na změny. Je to žlutá karta, kterou vystavili voliči," reagoval na výsledky Petr Nečas.

Z voleb naopak vyšel poměrně silný středočeský místopředseda Petr Bendl. Na povolebním jednání se ale podílet nebude, v tříčlenném týmu pro něj nezbylo místo. S Nečasem tak bude jednat první místopředseda David Vodrážka a staronový předseda poslaneckého klubu Petr Tluchoř.

Volilo jen tvrdé jádro

Samotný zisk pouhých dvaceti procent hlasů je pro ODS velká ztráta a znamená, že hlas dali občanským demokratům jen jejich skalní voliči, takzvané tvrdé jádro. Volební výsledek stačí na zisk pouhých 53 poslanců, což je oproti minulým 81 citelný propad.

"Takovýhle výsledek je pro ODS velká ztráta a měli bychom se nad tím zamyslet," komentoval výsledky voleb místopředseda Petr Gandalovič. A stejně mluví i všichni ostatní z ODS.

S ODS slavil Hušák či Žaluda

Napjatá povolební atmosféra v ODS byla vidět už během vyhlašování volebních výsledků. V centrálním štábu strany se většina pražských občanských demokratů vůbec neukázala. Celé odpoledne totiž měli vlastní party ve Žlutých lázních, areálu který provozuje firma Taiko navázaná na vlivného lobbistu Romana Janouška. Na oslavě si zajistili i soukromí před novináři. Půl areálu totiž uzavřeli a nechali hlídat.

I přes utajení ale bylo vidět, že se ve Žlutých lázních sešla "exkluzivní společnost". Vedle vlivného zákulisního hráče a jednoho z údajných kmotrů ODS Tomáše Hrdličky dorazil i středočeský kmotr Ivo Rittig s Petrem Bendlem a během odpoledne přijel i sponzor Věcí veřejných a šedá eminence této nové parlamentní strany Vít Bárta.

Večer po vyhlášení volebních výsledků přijeli další - třeba ministr obrany Martin Barták. Akce končila kolem půlnoci, kdy z areálu postupně odjížděly desítky luxusních aut s tmavými skly, za nimiž se skrývali vlivní byznysmeni pozvaní na večírek. Mezi posledními z party odjížděl i generální ředitel Sazky Aleš Hušák nebo generální ředitel Českých drah Petr Žaluda.