Američtí vědci v odborném časopise Proceedings uvedli, že složení kolonie bakterií žijících na lidské ruce je do značné míry individuální. Nová metoda by mohla nahradit snímání otisků prstů například při ohledání předmětů s matným povrchem.

"Každý z nás po sobě v každodenním životě zanechává jedinečnou bakteriální stopu," napsal vedoucí vědeckého týmu Noah Fierer z Coloradské univerzity.

Vědci v jednom z testů odebrali bakteriální vzorky z počítačové myši, které se předtím 12 hodin nikdo nedotýkal. Porovnali bakterie, které měl na rukou majitel myši, s bakteriemi 170 dalších náhodně vybraných lidí. Nejvíce se skutečně podobaly bakteriální kolonie z myši a z rukou jejího vlastníka.

Vědci připouštějí, že jejich technika zatím fungovala s přesností 70 až 90 procent, ale výzkum je prý v počáteční fázi. Po zdokonalení metody by mělo být možné bezpečně identifikovat osobu, která se dotýkala matného předmětu nebo dokonce textilie.

Podle Fierera obsahuje lidská ruka v průměru 150 druhů bakterií. Průměrně jen zhruba 13 procent z nich přitom sdílejí dvě libovolné osoby.