Brněnská radnice hledá novou podobu pomníku vojáků Rudé armády známého sporem o srp a kladivo. Objednala si výtvarný návrh, na kterém už by srp a kladivo nebyly. Odstranění symbolů, proti jejichž instalaci se loni vyjádřily stovky lidí, schválili radní v lednu.

Nové výtvarné pojetí pomníku v Brně-Králově Poli má vybraná firma navrhnout do konce března, řekl ČTK primátorův náměstek Martin Ander. Pak se k projektu budou vyjadřovat úřady - památkáři i ministerstva kultury, obrany a zahraničí. Následovat bude proměna samotná.

Firma, která návrh připraví, má podle Andera s obnovami pomníků zkušenosti. Podílela se i na restaurování historických památníků z doby Rakouska-Uherska i první světové války. Zároveň podala nejlevnější nabídku. Jak firma návrh pojme, záleží na ní. Možné je, že na pomník doporučí vyznačit jména vojáků, kteří jsou na místě pohřbeni.

Památník bez pochovaných vojáků

Pomník v Božetěchově ulici je známý tím, že z něj před několika lety tehdejší místostarosta Brna-Králova Pole René Pelán (ODS) nechal odstranit do kamene vybroušené srp a kladivo. Považoval je za symbol komunismu. Radnice tam loni znaky vrátila, proti se však záhy postavilo v podpisové výzvě přes 1500 lidí včetně historiků. I Vojenský historický ústav doporučil jako symbol vojáků Rudé armády prostou rudou hvězdu.

Královopolský pomník je jednou z nejznámějších upomínek na vojáky Rudé armády padlé v Brně. Před rokem 1989 k němu na povinné pietní akce chodily celé školy. Srp a kladivo dnes spíše provokují - v lednu někdo na památník nasprejoval hákový kříž, v listopadu polepil plakáty.

Diskuse se o něm v posledních měsících vedou i kvůli tomu, zda jsou vlastně pod pomníkem vojáci vůbec pohřbeni. Podle posudků, které si nechal zpracovat Pelán, se hromadný hrob nachází až na hranici památníku zčásti pod místem, kde lidé venčí psy a hrají pétanque. Magistrát nyní přesnou polohu hrobu zjišťuje dalším posudkem. Měření skončí tento týden.

Diskuse o podobě královopolského památníku sleduje bedlivě i ruská strana. K záměru radnice srp a kladivo odstranit se vyjádřila negativně, diplomaté cíl označili za snahu o překrucování historie. "Cenou (za vítězství) byla připravenost sovětských vojáků zemřít, právě těch obyčejných mladých vojáků, jejichž čepice zdobily symboly rudé hvězdy se srpem a kladivem," uvedlo ruské velvyslanectví v tiskovém prohlášení.

Ander to odmítl. "Nikdo nechce tvrdit, že Brno neosvobodila Rudá armáda," uvedl. Podle něj však ani v zájmu ruské strany není jitření emocí symboly, které mnoho lidí u nás vztahuje spíš k roku 1968 než k roku 1945.

Pomnk0020Rudoarmj0063 007600200042rn 002d Krl006fvo Poli