Ještě minulý týden chtěl Mirek Topolánek udělat z prosazení ústavního zákona, který by umožnil Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ) dohlížet i na hospodaření obcí a krajů, jeden z hlavních předvolebních protikorupčních trumfů ODS.

"Dosah NKÚ do krajů a do obcí je důležitý protikorupční signál. I na této úrovni dochází k uplácení, které je v současnosti i díky nemožnosti kontroly méně viditelné," vysvětloval Topolánek minulou středu jen chvíli poté, co ve sněmovně prošla dál změna ústavy, která má pravomoci NKÚ rozšířit i na obce a kraje.

Uděláte z nás národní výbor

Jenže teď se ukazuje, že za tímhle návrhem ODS zdaleka celá strana nestojí. Kritizují ho hlavně starostové a primátoři z ODS, kterým by bylo díky kontrolám NKÚ víc vidět do jejich účtů. "Nejvíc se bojíme toho, jak bude NKÚ posuzovat, co je a co není hospodárné. Když například prodáme byty nájemníkům za nižší než tržní ceny, tak klidně může přijít NKÚ a říct, že jsme je prodali nehospodárně. Pokud chce stát takto výrazně zasahovat do samosprávy, tak to rovnou můžeme obnovit národní výbory," zlobí se například primátor Kladna Dan Jiránek (ODS).

Velmi podobně to vidí i další vlivní členové ODS. Například liberecký primátor Jiří Kittner si myslí, že pokud poslanci novelu ústavy schválí, tak můžou samosprávu rovnou zrušit. "NKÚ místo dohlížení na dodržování zákona rád hodnotí, jestli je nějaké rozhodnutí dobré nebo špatné. To raději zrušme samosprávu a nechme rozhodovat úředníky. Navíc jestli si někdo myslí, že díky kontrolám NKÚ sníží korupci, tak se hluboce mýlí," říká Kittner.

Trochu smířlivější je k návrhu ODS pražský primátor Pavel Bém. I on ale upozorňuje, že vyšší pravomoci NKÚ rozhodně s korupcí nepohnou. "Pokud ale poslanci návrh prosadí, tak mi to nijak zvlášť vadit nebude. Už dnes nás kontroluje několik institucí a pokud k nim přibude další, tak se tím toho tolik nezmění," argumentuje primátor Bém.

Starostové ODS z menších měst pak rovnou považují Topolánkem navrhované rozšíření pravomocí NKÚ i na města a kraje za zbytečné otravování. "Nás už teď kontroluje krajský úřad a ministerstvo financí. Další kontroly povedou jen k obtěžování starostů a narůstání práce úředníků místních samospráv," říká třeba starostka Kostelce nad Černými lesy Olga Dekojová z ODS.

Jenže pravdou je, že právě kolem starostů a primátorů z ODS je v poslední době nejvíc afér, které doprovází velmi zvláštní praktiky při zadávání veřejných zakázek.

Něco s tím udělat musíme

Před pouhým týdnem například policie zatkla starostu Brna-Žabovřesk Aleše Kvapila za to, že si měl říct o čtyřmilionový úplatek firmě, která potřebovala stavební povolení na stavbu luxusního hotelu a restaurace. Pražský magistrát pod vedením Pavla Béma pak neumí už několik měsíců vysvětlit, proč chce za lepší tramvajenku s názvem Opencard vyplatit firmám, které mají většinou nejasné vlastníky, přes 800 milionů korun.

Topolánek tak moc dobře ví, že se ODS o nějaké protikorupční kroky před volbami pokusit musí. I proto předseda ODS "svým" starostům a primátorům vzkazuje, že chce kontroly NKÚ do měst, obcí a krajů prosadit i přes jejich odpor. "Nebudu je přesvědčovat. Prosadím to proti nim a v jejich vlastním zájmu," sdělil včera HN Topolánek.