Jsou to už skoro dva roky, co policie shromáždila důkazy o tom, že komunistický poslanec Josef Vondruška týral politické vězně. Přesto se ale jeho kauza před soudce hned tak nedostane. Liberecký soud je totiž zavalen staršími případy a na Vondrušku přijde řada nejdříve na podzim. Hospodářským novinám to sdělil mluvčí libereckého soudu Lukáš Korpas.

Vedení Komunistické strany Čechy a Moravy si tak může oddechnout. Nehrozí, že by se před volbami začala znovu propírat minulost jejich poslance, který léta pracoval v nejhorším komunistickém vězení.

Poslanec Vondruška má v jistém smyslu smůlu (nebo štěstí), že jeho kauza připadla právě soudu v Liberci. "Doba dva až tři roky, než se začne případ projednávat, není u nás nic mimořádného. V porovnání například s jihočeskými soudy se zde někdy občan dobere práva i s několikaletým zpožděním," přiznává otevřeně mluvčí soudu Lukáš Korpas.

Důvodem podle něj je, že kvůli vyšší kriminalitě mají soudy v severních Čechách mnohem více případů než jinde. "Navíc se stále vypořádáváme s dědictvím devadesátých let, kdy u nás připadali na osm tabulkových míst dva soudci a mnoho případů se odkládalo," dodává Korpas.

Přitom skutečnost, že se Vondruškův případ opozdí, může mít dopad i na výsledek celého procesu. "Obecně se dá říct, že když soud nařídí hlavní líčení teprve po dvou letech, tak mívá problém se sháněním obviněného i svědků. Ti si navíc nemusejí už všechno pamatovat a kauzy tak mohou skončit zprošťujícími rozsudky," míní liberecký státní zástupce Petr Hořín. 

Oddálení případu prý vadí i samotnému poslanci Vondruškovi. "Uvítal bych, kdyby se to vyřešilo co nejdříve," reagoval na dotaz.

Josef Vondruška se stal historicky prvním poslancem, kterého sněmovna zbavila imunity kvůli jeho předlistopadové minulosti. Krátce po jeho zvolení v něm několik disidentů poznalo bachaře, který je měl týrat ve věznici Minkovice.

"Mlátil nás na trestní kobce obuškem do ledvin. Stávalo se, že jsme pak mívali krev v moči," vzpomínal v Lidových novinách bývalý vězeň Jiří Kubík.

Vondruška byl obžalován konkrétně kvůli případu Jiřího Wolfa, kterého měl týrat v letech 1980 až 1983. Poslanec to popírá a tvrdí, že jako dozorce dodržoval platný řád.

Komunisty ve sněmovně přiváděl jeho případ do nepříjemné situace - na jednu stranu nechtěli svého poslance odstavit, věděli ale, že obhajovat týraní vězňů by byla příliš silná káva. A tak se nepříjemným dotazům snažili vyhýbat. "Vytahují se tady třicet let staré věci. To mi velmi silně zavání politickou kauzou," tvrdil šéf poslaneckého klubu Pavel Kováčik.

Otázku zbavení imunity pak komunisti vyřešili tím, že při hlasování raději odešli ze sálu. Pro letošní volby ale Vondrušku už raději nenominovali. "Bylo mu doporučeno, aby znovu nekandidoval," řekla loni serveru týden.cz mluvčí KSČM Věra Karasová. Vondruška tvrdí, že se stahuje z vlastní vůle. "Už je mi přes šedesát let a chtěl bych si užit důchodu," říká.


Uvítal bych, kdyby se to vyřešilo co nejdříve. ...Už je mi přes šedesát let a chtěl bych si užit důchodu.

Josef Vondruška, obžalovaný poslanec KSČM