V rubrice DOPISY A E-MAILY uveřejňujeme reakce, které vyjadřují názor čtenářů.
Adresa: dopisy.hn@economia.cz.

Krajské referendum: nástroj pro nadvládu "kmotrů"


Česká republika se ocitla na pokraji energetické krize. Obyvatelé Jihočeského kraje odmítli v referendu dostavbu Temelína a další rozvoj jádra na svém území. Ba co víc, vyslovili se pro omezení dodávek energie z této elektrárny ve svém kraji. Obyvatelé Ústeckého kraje se v referendu vyslovili proti prolomení těžebních limitů. Tato rozhodnutí znemožnila budoucí rozvoj energetiky, založený na domácím uhlí a jádru, v celém státě. Středočeši současně v referendu odhlasovali zákaz budování plynových elektráren, protože nechtějí tyto velké zdroje na svém území a obávají se rostoucí závislosti na dováženém plynu.

Ukázalo se, že všechna tato referenda ovlivnily skupiny krajských "kmotrů" (nové krásné označení pro členy politických stran úzce propojených s místním byznysem). Jedna skupina představuje mocnou protiatomovou lobby, druhá kope za "ekologické" zájmy, třetí naopak hájí zájmy uhelné lobby. Všechny sledují jen vlastní, parciální cíl, bez ohledu na celkové zájmy tohoto státu a jeho energetickou bezpečnost. Těmto skupinám se podařilo získat na svou stranu relativně malou skupinu voličů. Na to, aby hlasování byla platná, to stačilo. Podle zákona jsou totiž výsledky referenda pro krajské zastupitelstvo závazné, když přijde 35 procent voličů a nadpoloviční většina z nich hlasuje pro navržené rozhodnutí.

Co teď? Budeme bez uhlí, bez plynu, bez jádra a teplo s elektřinou si budeme vyrábět ze vzduchu? Nezbývá než zalobbovat u těch "správných" krajských "kmotrů", zmanipulovat veřejné mínění a vyhlásit ta "správná" referenda. Anebo veškerou energetiku přesunout na území hl. m. Prahy, protože na to se zákon nevztahuje.

A můžeme v příkladech pokračovat. Vlivná podnikatelská skupina napojená na místní politiku nezíská zakázku na dostavbu dálnice. Co s tím? No přece vyhlásit krajské referendum, vyvolat mediální hysterii a šikovně vymyslet otázku, která ve svém důsledku zablokuje, aby její konkurent dálnici dostavěl. Že se nic takového nestalo? Zatím ne, ale chybí k tomu jen málo. Poslanci budou totiž v lednu už podruhé hlasovat o návrhu zákona o krajském referendu.

K zavedení krajského referenda vedla poslance tato úvaha: máme referendum místní a Ústava ČR umožňuje uspořádání referenda celostátního, chybí nám tedy ještě referendum nakrajské. Je to scestná myšlenka. Jen těžko lze definovat něco jako "zájmy kraje", o kterých by bylo možné hlasovat v referendu. Ty lze při dobré vůli najít na místní nebo celostátní úrovni, ale v kraji, který spojuje několik více či méně rozdílných regionů, to nelze. Krajská referenda by mohla velmi jednoduše zablokovat výstavbu liniových staveb, jako jsou dálnice nebo vedení vysokého napětí.

V Senátu zaznělo při projednávání tohoto zákona několik zajímavých postřehů. Jeden říkal, že pokud je jakákoli samospráva dobře vedena, nezaznívá ani žádné volání po uspořádání referenda. A také zazněl citát "Čím horší stát, tím více má zákonů". K tomu není co dodat.


Ing. Jan Klas, poslanec PSP ČR