Bank of America dokončila plán, jak vrátit USA státní pomoc 45 miliard dolarů. Podle dohody s ministerstvem financí banka prodala akcie za 19,29 miliardy dolarů (asi 329,4 miliardy Kč), zbývajících více než 25 miliard splatí hotově. Podnik představil plán v noci na čtvrtek, ekonomové ale varují před riziky.

Předpokládá se, že banka vrátí státu peníze během několika dnů. Poté se nebude muset omezovat při vyplácení manažerských bonusů v době, kdy hledá nového generálního ředitele.

Banka předtím uváděla, že má v plánu akcie prodat příští pondělí, kvůli vysoké poptávce ale s prodejem neotálela. Ústav chtěl podle agentury Reuters původně prodat akcie za zhruba 18,8 miliardy dolarů, celkový rozsah nabídky ale zvýšil na 19,29 miliardy dolarů.

Akcie míří vzhůru

Akcie Bank of America po zveřejnění plánu vyskočily vzhůru, ale splacení státního kapitálu se neobejde bez rizik. Mnozí investoři se obávají, že bez státní opory bude mít banka další potíže, pokud se celková ekonomická situace opět zhorší.

Překvapivý krok je vítězstvím odcházejícího generálního ředitele. Kenneth Lewis, který zřejmě odejde do penze na přelomu roku, chtěl vrácení státních peněz dokončit ještě před svým odchodem.

Zpráva je také příznivým krokem pro ministerstvo financí, které je pod palbou kritiky kvůli stovkám miliard dolarů, které z peněz daňových poplatníků poskytlo během finanční krize podnikovému sektoru.

Pozorovatelé připomínají, že ve vlně vracení státních prostředků půjde o první velkou banku. Další výraznou pomoc získaly Citigroup a Wells Fargo, které obdržely 45 miliard a 25 miliard dolarů, připomněla agentura Reuters.