Ministr financí Eduard Janota potvrdil, že odstupné pro bývalé vedení Českých aerolinií může dosahovat závratných výšek. Jeho výplatě se pokusí zabránit, padají dokonce výroky o "nemravných požadavcích". Zatím se nepodařilo dohledat, jak byl bonusový program schválen.

"Řádově jde o 120 milionů korun... Budu se snažit hledat kroky, které zabrání tomu, aby ta částka byla vyplacena," řekl Janota v rozhovoru pro Lidové noviny.

Lašák: Odměna je fér

Bývalý šéf aerolinií Radomír Lašák ale zpochybňování odměn svého týmu nechápe a trvá na jejich vyplacení jako součásti manažerských smluv.

"Motivační systém byl vytvořen ve spolupráci s poradenskou firmou z velké čtyřky právě proto, aby nebyl založen na dojmech a pocitech a politických proklamacích," hájí odměny Lašák.

Diví se také, jak ministr Janota dospěl k částce 120 milionů, když ještě není uzavřené hospodaření letošního roku, které odměny týmu výrazně sníží.

Odměny jsou vypočítané podle změn nákladů a výnosů ve vztahu k roku 2005, kdy byly výsledky společnosti tak špatné, že byl odvolán předchozí šéf aerolinií Jaroslav Tvrdík. Ambiciózní expanze zvýšila náklady, aniž by se odrazila ve výnosech. Jakékoliv zlepšení tehdejšího stavu tak znamená zajímavé odměny pro manažery.

Speciální bonus, který má patnáct členů bývalého managementu dostat, byl schválen v době, kdy byl ministrem financí vlády ČSSD Bohuslav Sobotka.

Nikdo za nic nemůže

"S bonusy nemám nic společného," brání se Sobotka s tím, že o "bonusech" manažerů ČSA nerozhodl a ani rozhodnout nemohl, protože aerolinie i tehdy byly akciovou společností, v níž platy a odměny představenstva podléhají rozhodnutí dozorčí rady.

ČSSD Sobotku hájí a upozorňuje, že dlouholetým předsedou dozorčí rady aerolinií byl právě dnešní ministr financí Janota.

"Ministerstvo financí ale počátkem ledna 2006 Janotu z funkce odvolalo," brání ministra jeho mluvčí Ondřej Jakob. "Důvodem byla jeho kritika tehdejšího vedení v čele s Jaroslavem Tvrdíkem," dodává.

Předsedou dozorčí rady se poté na základě návrhu ministra financí Bohuslava Sobotky stal Ján Dzvoník. Posléze se předsedou představenstva stal Radomír Lašák.

Dozorčí rada pak sice mzdy a bonusový plán nového vedení schválila, v žádných záznamech ale není uvedeno nic konkrétního o programu OK bonus, ze kterého citovaná stodvacetimilionová částka vychází.

"Dozorčí rada ve svém usnesení výslovně uvedla souhlas s uzavřením manažerských smluv včetně ročního bonusu, v usnesení však není výslovně uveden OK bonus," popisuje stav Ondřej Jakob. Zatím tak není jisté, zda dozorčí rada věděla o celém obsahu smluv, které si nové vedení vzájemně podepsalo.


ČSA ve ztrátě

-1,8 mld.

V prvním pololetí se ČSA propadla do rekordní ztráty. Ta se však dál prohlubuje, za celý rok má dosáhnout závratných 3,2 miliardy korun.

120 mil.

Tolik může činit odstupné pro 15 členů bývalého vedení, které do čela firmy nastoupilo v roce 2006.

14 mld.

Náklady na záchranu aerolinií mohou vyšplhat do závratných výšek. Společnost má miliardové závazky a zůstává v hlubokých ztrátách. Mluví se až o 14 miliardách korun.



STANDARDNÍ ODSTUPNÉ
Radomír Lašák chce bonusy, které má ve smlouvách. foto: Hn - Radim Beznoska