Výrobce takzvaných geo-obrazů Ivan Doležal včera nejvíce upoutal porotu, která rozhodovala o vítězi soutěže Zlaté stránky Živnostník roku v Praze. Geo-obrazy jsou nalakované obtisky vytvořené přírodou, které znázorňují proměnu horniny v mnohamilionovém časovém horizontu. Doležal, absolvent geologie a geochemie, se tvorbě těchto obrazů věnuje od roku 1988 a je dosud jediným v republice. Porotci ocenili i jeho houževnatost. V soutěži totiž figuroval i loni, tehdy však do hloubky nevysvětlil podstatu své činnosti.

Na druhém místě se v Praze umístila Věra Pavlíková se svým luxusním hotelem pro kočky. Porotci byli vesměs uneseni propracovaností jejího podnikatelského záměru. Hotelové pokoje se dělí do tří kategorií. Už ve střední třídě čekají na kočičí návštěvnice tři metry vysoké klícky s přírodním kmenem. V podlaze je přitom instalováno vytápění, aby kočky nenastydly. Nejluxusnější kategorie nabízí navíc pohodlné sofa, velký strom a v prvním patře stylovou postýlku. "Pro příští rok připravujeme webové kamery, aby majitelé mohli sledovat svou kočičku online," vyjádřila se v materiálu pro porotce Pavlíková. Třetí místo připadlo prodejci elektroinstalačního materiálu Michalu Trojanovi.

Zisk není na prvním místě

Vodafone Firmou roku se v Praze stala IT firma Et netera, kterou v roce 1997 založili dva tehdejší studenti ČVUT, Martin Holeček a Václav Bittner. Uspěla z více než sto tisíc registrovaných firem. Společnost s téměř osmdesáti zaměstnanci pomáhá zákazníkům využívat internet ve svém podnikání - vytváří například webové prezentace nebo e-shopy pro přímý prodej. Mezi její klienty patří české zastupitelské úřady v zahraničí, ale i Google či Facebook. "Naším prvotním zájem není honba za ziskem. Když děláte zákazníkům a obchodním partnerům život příjemnější, finanční úspěch se také dostaví," vysvětlil principy firmy Ondřej Čihař.

V kategorii Byznys rebel, která byla poprvé vyhlášena loni a má představovat originální nápady a výhody pro zákazníky, zvítězil v Praze Miloš Winkler s nabídkou služeb svého online květinového obchodu. Květinářství Winkler se od konkurence liší provozem zelené linky, kde se může zákazník poradit bez jakýchkoliv dodatečných nákladů.

Ve Středočeském kraji si srdce poroty získal kamnář Jan Temr, který od roku 2003 vyvíjí vlastní kamnářské výrobky pod značkou Burnet. Porotu oslovilo, jak Temr dokázal do podnikání zapojit celou rodinu. "Já zodpovídám za chod projekčních, stavebních a výrobních činností, otec vyvíjí nové výrobky, matka vede daňovou evidenci, manželka se stará o administrativu, sestřenice u nás pracuje jako projektant kachlových kamen, krbů a sporáků a čtyřletý synek s naším labradorem nás zbavují stresu," popsal porotě fungování firmy Temr. Vedle čtyř členů rodiny zaměstnává ještě další tři zaměstnance.

Druhé místo obsadil kovář a podkovář Zbyňek Jelínek z Lisovic, který své řemeslo provozuje nonstop. Při práci používá netradiční krédo: Od konkurence se odlišuji tím, že upřednostňuji zdraví zvířete na úkor přání zákazníka. Třetí příčka ve Středočeském kraji patří hoteliérovi Jiřímu Šlapetovi z Průhonic. Porotu oslovila jeho vitalita, se kterou ve svých 66 letech podniká. "Doufám, že budu pracovat ještě deset let, to mi bude 76 a budu mít zaplacený poslední úvěr," napsal Šlapeta do informací pro porotu.

Uspěla i soukromá galerie

Vodafone Firmou roku ve Středočeském kraji se opět stala společnost Building SP z Nymburka. Firma vznikla v roce 1991 jako čistě stavební firma. Po dvou letech otevřela vlastní pískovnu a v roce 1998 zahájila výrobu betonových prefabrikátů. Firmu založili Emil a Hana Slaninovi. Po otcově náhlé smrti v roce 2003 však musel převzít vedení tehdy jednadvacetiletý syn Martin. Vloni Building SP získal v celostátním finále druhé místo, letos bude opět bojovat o příčku nejvyšší.

Byznys Rebelem se ve Středočeském kraji stala podnikatelka Eva Kočová, která provozuje v Říčanech u Prahy soukromou galerii. V ní nabízí díla akademických výtvarníků a poskytuje odborné poradenství o daném autorovi a jeho výsledcích na předešlých aukcích. Ocenění Byznys Rebel však majitelka galerie dostala za možnost zapůjčení uměleckých děl na zkoušku. Zákazník tak před koupí může získat jistotu, že vybraný obraz bude vhodným doplňkem jeho interiéru.

Celostátní finále obou soutěží o Zlaté stránky Živnostníka roku a Vodafone Firmu roku, které vyhlašují Hospodářské noviny, proběhne 26. listopadu v Praze. Živnostníka vyberou lidé pomocí SMS hlasování, firmu zvolí odborná porota.


Vítězové v Praze

ŽIVNOSTNÍK ROKU

1. Ivan Doležal, výrobce geografických obrazů

Další místa

2. Věra Pavlíková, majitelka hotelu pro kočky

3. Michal Trojan, prodejce elektroinstalačního materiálu

FIRMA ROKU

1. Et netera, dodavatel informačních systémů s webovým rozhraním

Další místa

2. Tepelná čerpadla IVT, prodej tepelných čerpadel

3. LiveSport, poskytovatel sportovních informací na internetu

BYZNYS REBEL ROKU

Miloš Winkler, majitel on-line květinářství


Vítězové ve Středočeském kraji

ŽIVNOSTNÍK ROKU

1. Jan Temr, kamnář

Další místa

2. Zbyněk Jelínek, kovář a podkovář

3. Jiří Šlapeta, hoteliér

FIRMA ROKU

1. Building SP, výrobce stavebních materiálů

Další místa

2. HIT CZ, výroba reklamních a propagačních materiálů

3. Sicar, výroba sanitních automobilů

BYZNYS REBEL ROKU

Eva Kočová, provozovatelka galeriePRAŽSKÁ ELITA
Za Prahu převzali ocenění (zleva) Martin Holečko z Et netera, Byznys Rebel Miloš Winkler a Ivan Doležal. foto: Archiv HNKOVÁŘ A GALERISTKA
Za podnikatele ve středních Čechách převzali ocenění (zleva) Jan Temr, Eva Kočová a Martin Slanina. foto: Archiv HN