Neumíš dovést státní firmu k zisku? Nezasloužíš si pobírat statisícový plat! Takové heslo nyní prosazuje ministr financí Eduard Janota, který s ministrem průmyslu Vladimírem Tošovským dolaďuje návrh na snížení platů šéfům státních a polostátních firem, kterým se příliš nedaří.

"Půjdeme nejspíše cestou mírného snižování základních platů a sanování složky, která je závislá na výkonu firmy," řekl HN ministr Janota. O kolik procent by se základní platy snížily, však zatím nechce prozradit: "Nechci předjímat, jak rozhodne vláda."

Ministr zároveň ubezpečil, že nechce manažerům ve státních službách vzít peníze za každou cenu. "Ten, kdo bude fungovat dobře, ať má stejné peníze jako doteď. Ale nemůže to být tak, že manažer státní firmy, která má špatné výsledky, bude brát 300 tisíc korun," vysvětlil svůj postoj Janota.

Manažeři projevují skepsi


Samotní šéfové státních podniků jsou k návrhu spíše skeptičtí. Šéf Českých drah Petr Žaluda, který letos na jaře jako první ze šéfů státních firem zveřejnil svůj plat, upozorňuje na fakt, že padesátičlenný management ČD už si v letošním prvním pololetí snížil své mzdy o patnáct procent. Současný Žaludův plat je tak místo původního půl milionu 425 tisíc.

"V současné hospodářské krizi se management rozhodl nevyplatit bonusy za loňský rok a navíc se dobrovolně vzdal bonusů za rok letošní," sdělil HN Žaluda. České dráhy za loňský rok sice vykázaly zisk, ale jen díky mimořádným odprodejům majetku.

Situace, ve které by vláda rozhodovala o platech šéfů státních či polostátních podniků, se nelíbí ani generálnímu řediteli ČSA Radomíru Lašákovi, kde už v lednu došlo k poklesu platu manažerů o patnáct procent. "Jsem proti všem plošným zásahům do platů, ať už je to z rozhodnutí EU nebo vlády," řekl nedávno Lašák, jehož firma letos směřuje k více než dvoumiliardové ztrátě.

Snižování platů podle jednotné šablony odmítá i největší zaměstnavatel v tuzemsku - Česká pošta, jejíž generální ředitel Petr Sedláček pobírá měsíčně 224 tisíc korun.

"Ve srovnání s platy šéfů ostatních státních podniků jsme hluboce pod průměrem. Navíc hospodaříme se ziskem bez potřeby dotací. V případě, že by však k plošnému snižování došlo, bychom samozřejmě respektovali rozhodnutí vlastníka," vyjádřil se mluvčí společnosti Ivo Mravinac.

Vyhazov je lepší řešení


Skepsi ohledně snižování základních platů vyjadřují i oslovení headhunteři.

"Přijde mi to jako hodně drastické řešení. Výši základního platu často lidé berou jako životní jistotu a případné snížení se pak projeví na jejich pracovní morálce," domnívá se Petr Žídek z firmy Top Recruitment, která se zabývá hledáním manažerů. Jako jeden z posledních kroků, ke kterému by měla vláda přistoupit, hodnotí snižování základní složky platu i headhunter Daniel Hron z Mid Europe Management Consulting.

"Lepší než snižovat procenta platu je užitečnější toho člověka odstranit z funkce a najít někoho lepšího," domnívá se Hron. Podle něj navíc hrozí, že lidé se sníženým platem podlehnou demotivaci a snaha vyjde vniveč.

Kolik berou?

(šéfové vybraných státních firem)

České dráhy: Petr Žaluda


Měsíční plat: 425 000 Kč
Výsledky firmy: V roce 2008 činila ztráta z osobní dopravy téměř čtyři miliardy korun.

ČSA: Radomír Lašák


Měsíční plat: 300 000 Kč (odhad)
Výsledky firmy: V roce vykázala zisk 500 milionů korun díky prodejům majetku. Letos se čeká ztráta přes dvě miliardy.

Čepro: Jiří Borovec


Měsíční plat: 300 000 Kč
Výsledky firmy: V roce 2008 firma vydělala 507 milionů.

Česká pošta: Petr Sedláček


Měsíční plat: 224 000 Kč
Výsledky firmy: V roce 2008 firma vydělala 365 milionů.

MERO: Jaroslav Pantůček


Měsíční plat: 200 000 Kč
Výsledky firmy: V roce 2008 vydělala 337 milionů.