Ústecká chemička Spolchemie v letošním prvním pololetí utržila 2,12 miliardy korun, což je zhruba o 550 milionů korun méně než ve stejném období loňského roku. Zatímco loni do konce června byla skupina Spolchemie v zisku téměř 62 milionů korun, letos vykazuje ztrátu přes 152 milionů korun. Vyplývá to z pololetní zprávy, kterou firma zveřejnila na svých webových stránkách.

Jako hlavní důvod poklesu tržeb uvádí Spolchemie snížení cenové hladiny a pokles poptávky v důsledku současné ekonomické krize. Nejcitelněji byl ve Spolchemii propadem tržeb postižen obor pryskyřic, z nich pak nejvíce epoxidové pryskyřice. Obor pryskyřic měl hrubé tržby 972 milionů korun, což je o 48 procent méně než loni v pololetí.

O více než třetinu vzrostly tržby oboru anorganické chemie, dosáhly výše 720 milionů korun. Obchodované objemy ale zůstaly na stejné úrovni.

Špatné výsledky firmy má za úkol vylepšit uznávaný manažer Francois Vleugels. Bývalý šéf Unipetrolu je v čele Spolchemie od srpna. A nejsou to jen hospodářské výsledky, co je třeba řešit.

Spolchemie se totiž v prvním pololetí roku potýkala s problémy likvidity. Vzhledem k tomu a dalším hospodářským problémům proto utlumila svoji investiční činnost. V květnu byl ještě dokončen nový provoz na výrobu alkydů. Další investiční projekty, z nichž je klíčová modernizace výroby chloru, byly ale postupně zastaveny.

Valná hromada chemičky v pátek podruhé schválila, že konsorciu pěti bank zastaví kvůli úvěrům veškerý majetek společnosti. Zástava kvůli úvěrům ve výši 2,77 miliardy korun je podle představenstva nutná, aby se zajistila budoucnost společnosti. Úvěry, za které Spolchemie ručí, si firma vzala už v minulosti, ale banky kvůli dopadům krize začaly požadovat jejich zaplacení. Smlouva má zajistit, že chemička bude muset peníze uhradit do konce roku 2015. Vedení společnosti tvrdí, že kdyby se zástavou majetku nesouhlasilo, mohly by banky peníze začít vymáhat. Společnost by se prý mohla ocitnout například v insolvenčním řízení.

Ústecká Spolchemie zaměstnává zhruba 1000 lidí a vyrábí především syntetické pryskyřice a epoxidy. V epoxidech zaujímá třetí příčku mezi evropskými producenty, více než 90 procent výrobků firma vyváží především do zemí Evropské unie.

Za celý loňský rok dosáhly tržby Spolchemie pěti miliard korun při zisku 100 milionů korun. Jejím většinovým vlastníkem je investiční společnost ViaChem Group, do jejíhož čela nedávno nastoupil Vleugelsův předchůdce ve Spolchemii Martin Procházka.

Do holdingu vedle patří i firmy Oleofin a STZ (bývalá Setuza). I Oleofin se potýká s dluhy. Na jaře se neúspěšně pokusil připravit plán, podle něhož mu mělo ministerstvo zemědělství poskytnout na oddlužení několik set milionů korun.

Celý ViaChem přitom podle informací HN ovládá kontroverzní právník Petr Sisák, spojovaný v minulosti s vytunelováním několika společností.