Brněnští softwaroví vývojáři Zoner Software se rozhodli rozšířit třináctku firem na pražské burze. Na začátku října proto chce vydat pět tisíc dluhopisů za 50 milionů korun. V budoucnu je možné počet vydaných dluhopisů rozšířit do celkové hodnoty 200 milionů korun.

"Donedávna jsme pro naše záměry využívali bankovní úvěry. Avšak v době finanční a kapitálové krize se tok těchto cizích zdrojů do společnosti zastavil," tvrdí majitel, předseda představenstva firmy Milan Behro, a dodává, že firma má v plánu dále expandovat.

I proto firma zvolila cestu vydání veřejně obchodovatelných dluhopisů. "Plánujeme i veřejnou obchodovatelnost akcií Zoneru do pěti let. Ale bude to závislé na hospodářských výsledcích společnosti," pokračuje Behro.

Zoner software je jedním z největších tuzemských vývojářů programů pro práci s digitální fotografií, grafikou a multimédii. Zároveň ale působí i jako poskytovatel webhostingových služeb a registrace domén Czechia.com, provozovatel internetových obchodů Zoner inShop a knižního vydavatelství Zoner Press. Hlavní sídlo je v Brně, pobočky má na Slovensku, v Maďarsku, Japonsku a USA. Podle stránek společnosti firma zaměstnává přes 70 lidí.

Společnost k letošnímu prvnímu dubnu změnila svou formu ze společnosti s ručením omezeným na akciovou společnost. Majitel se nezměnil, jediným akcionářem firmy je generální ředitel firmy Milan Behro.

Podle informací firmy uložených ve Sbírce listin Zoner navýšil základní jmění ze sta tisíc na dvacet milionů korun. Firma hospodařila v účetním roce od začátku září 2007 do konce loňského srpna s čistým ziskem 3,4 milionu korun. Za poslední čtyři loňské měsíce pak dosáhla zisku 3,9 milionu korun. Tím překonala svůj výkon z předchozího období, kdy v účetním roce od září 2006 do srpna 2007, vydělala jen 121 tisíc korun.

Zoner ale není jedinou brněnskou firmou, která pomýšlí nebo pomýšlela o vstupu na pražský burzovní parket. O úpisu akcií uvažovali loni i bezpečnostní experti ze společnosti AVG Technologies. Obchodovat se měla v Amsterodamu, Praze a Varšavě. Krize ale nástup autorů populárního antiviru zpozdila. "Museli jsme odložit vstup na burzu. Zvažujeme, zda, kdy a na který trh s akciemi vyjít. Burza není jediné řešení, možností financování je hodně. Zájem o naše firmy je například od různých investičních fondů, je vidět, že na trhu peníze jsou," říká jeden z majitelů firmy Gabriel Eichler.