České republice hrozí nedostatek pracovníků v energetice. V současné době v oboru chybí přibližně 15 tisíc odborníků a za deset let se nedostatek pracovních sil může dotknout i provozu elektráren a tepláren. To je hlavní výstup, na kterém se shodli účastníci včerejšího semináře Lidské zdroje v energetice uspořádaného v Senátu.

"Pokles zájmu o energeticky orientované studium je hrozbou pro budoucnost," řekla místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková a dodala, že energetika je strategický obor, který ovlivňuje konkurenceschopnost země. "Uniká nám know-how nových energetických technologií, hrozí zaostávání za světovým i evropským vývojem. Česká republika nemá již v současnosti adekvátní zastoupení v evropských energetických platformách a vědeckovýzkumných sítích Evropské unie," uvedla.

Podle nezávislého konzultanta Vladimíra Vlka chybí hlavně projektanti a konstruktéři, ale také konzultanti a odborníci ve státní správě. "U provozu elektráren nastane problém za deset let, až současní odborníci odejdou do důchodu. Komu předají své zkušenosti?," otázal se.

Tato takzvaná znalostní mezera je podle Gajdůškové v Česku vážným problémem. "Nestačí vystudovat vysokou školu, je třeba získat zkušenosti," řekla a dodala, že dnes chybí v energetice celá jedna generace.

Nedostatek odborníků se podle účastníků semináře netýká jen energetiky. "Z celého objemu vysokoškoláků je jen asi 20 procent inženýrů, ale počet technicky zaměřených inženýrů je ještě nižší," postěžovala si Gajdůšková.

Současný nedostatek je podle Gajdůškové o to více znepokojující vzhledem ke skutečnosti, že v energetice se uvažuje na několik desítek let dopředu. Napomoci řešení by mohlo podle senátorky také vytvoření vrcholného koordinačního orgánu pro rozvoj energetiky. Iniciativa zezdola se podle ní již projevuje.