Cena ropy se včera posunula na letošní maximum zhruba 75 dolarů za barel. Měď je už dvakrát dražší než v lednu. A komodity budou dále zdražovat, neboť ze světa přichází stále více zpráv o tom, že recese ustupuje. To vyvolá vyšší hlad po surovinách

"Ceny se už blíží k úrovni, kdy začínají západním zemím komplikovat cestu z hospodářské recese. A to přesto, že každé procento růstu jejich HDP nevyžaduje tolik dodatečných surovin jako v minulosti," komentuje pro německý list Handelsblatt Eugen Weinberg z peněžního domu Commerzbank.

Ale nejde jen o to, že firmám stoupnou náklady. "Dražší suroviny povzbuzují inflaci, což nutí centrální banky zvyšovat úrokové sazby," připomíná další důsledky Ruth Stroppianová, hlavní ekonomka firmy Moody´s Economy.com.

Ceny v nejbližších měsících rozhodujícím způsobem ovlivní Čína. Třetí světová ekonomika je největší světový spotřebitel nejen mědi, hliníku, niklu, ale také sójových bobů, rostlinného oleje či vepřového masa. Ve spotřebě ropy je druhá hned za USA.

"Čína bude nadále polykat spoustu energie a materiálů, neboť z vládního stimulačního balíku 586 miliard dolarů investuje do výstavby levných bytů či infrastruktury na venkově," říká David Hussey z londýnské firmy MFC Global Investment Management.

Někteří experti ale soudí, že Čína v nejbližších měsících ceny komodit tolik pohánět nebude. Důvod? Během krize využila nízkých cen a doplňovala strategické zásoby surovin. "Tato fáze už je u konce. Navíc vláda v Pekingu zpřísní podmínky úvěrování, aby nedávala prostor spekulantům. Omezit vliv spekulantů na ceny komodit hodlají také západní vlády," říká Weinberg.

To jsou podle něj pádné důvody, proč se musí během několika příštích měsíců počítat s tím, že poptávka po surovinách dočasně ochabne. Barel ropy bude stát jenom 50 - 60 dolarů. Ale například experti z ústavu Citigroup nebo londýnské výzkumné firmy Sanford C. Bernstein naopak své předpovědi pro cenu ropy zvedli. Nevylučují, že ještě letos přesáhne 80 dolarů za barel.

Nižší cena ropy je málo pravděpodobná i proto, že by proti ní zasáhl kartel OPEC. "Očekávám, že na svém zasedání šestého září ve Vídni pro jistotu dále sníží svoji těžební kvótu, aby podpořil cenu," míní Adam Sieminski z Deutsche Bank.

Podle Ruth Stroppianové budou komodity citelně zdražovat v období 2011 - 2012, kdy se světová ekonomika naplno zotaví. Přitom poukazuje na to, že koncerny těžící ropu, kovové rudy a další suroviny letos výrazně omezily či odložily investice do rozšiřování kapacit.

Cena barelu ropy - od ledna + 66 %
Cena komodit (průměr) - od ledna + 13 %

ZEMĚ, KTERÁ "POLYKÁ"
kovy Čína v červenci dovezla přes 292 tisíc tun mědi, meziročně o 170 procent více.
FOTO: BLOOMBERG