V rozpočtu české vědy se v příštím roce bude škrtat méně, než se předpokládalo. Vědci z největší tuzemské výzkumné instituce, Akademie věd, nakonec přesvědčili Fischerův kabinet, aby jim na provoz ústavů a výzkum přidal půl miliardy korun.

"Nebyla to jednoduchá diskuse. Dospěli jsme k oboustranně přijatelnému kompromisu Možná se nám povede rozpočet pro příští rok ještě navýšit, chceme o tom jednat," řekl předseda Akademie věd Jiří Drahoš po včerejším jednání s premiérem Janem Fischerem.

Letos dostala akademie od státu 5,88 miliardy korun, zatímco příští rok to mělo být kvůli finanční krizi jen 4,92, tedy o 960 milionů korun méně. I po přidání zhruba půl miliardy ale nakonec dostanou vědci o 460 milionů korun méně než letos.

Propouštění nehrozí

Hromadné propouštění vědců, kterým hrozila Akademie věd v minulých týdnech a demonstrovala proto v ulicích Prahy, tak prý už nehrozí. Některé vědecké ústavy však budou muset odložit plánované opravy budov, novou výstavbu laboratoří nebo nákup výzkumných přístrojů.

"Například v krčském areálu v Praze, kde sídlí biomedicínské obory, budeme muset odložit stavbu ubytovny pro mladé vědce a doktorandy, které akademie vyučuje. Každý z více než padesáti ústavů bude muset u sebe škrtat. Musí si třeba rozmyslet, jestli uživí všechny zaměstnance. O hromadné propouštění se ale jednat nebude," vysvětluje předseda AV Jiří Drahoš.

Peníze navíc na vědu a výzkum dostane akademie z rozpočtu ministerstva školství. To se tak bude muset uskromnit. Ministryně Miroslava Kopicová však zatím neví, kde peníze ve svém resortu najde.

"Budu muset hledat úspory v celém resortu, protože v položce na vědu bych tuto částku celou nedala dohromady. Kde ale budu muset na úkor akademie krátit ještě nevím. Je předčasné o tom zatím mluvit," podotýká ministryně školství.

Je však možné, že méně peněz by tak na výzkum mohly dostat vysoké školy. Přitom už nyní se ukazuje podle propočtů Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace, že ve vědeckých nápadech jsou kreativnější spíše školy než akademické ústavy. Univerzity také na podporu svých objevů více shánějí finance mezi soukromými firmami, které pak mohou rychleji uvést nápad na trh a efektivněji výzkum využít.

"Vysoké školy jsou flexibilnější a akademii zdatně ve výsledcích konkurují," říká Jaroslav Doležal, místopředseda Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace, jež také připravila novou metodiku hodnocení vědy. Podle ní by si od příštího roku měly více vydělat především ty vědecké týmy, které mají špičkové výsledky na světové úrovni. Naopak méně dostanou podprůměrní vědci.

Méně ústavů? Možná už brzy

Podle statistiky vládní rady se totiž zjistilo, že v minulosti stovky milionů korun mizely v neefektivním výzkumu. "I Akademie věd chce proto nyní zhodnotit, jak jsou některé výzkumné ústavy kvalitní a vůbec se nebráníme tomu, že některé zrušíme, pokud to bude třeba," upozorňuje Jiří Drahoš.

Systém desítek výzkumných ústavů, jaký má Akademie věd, totiž není ve světě obvyklým. Kromě Francie nebo Německa, fungují výzkumné instituty spíše přímo u vysokých škol, s nimiž na vědě spolupracují. Tak je tomu třeba ve skandinávských zemích, které patří mezi vědeckými výsledky k jedněm z nejlepších.

S reformou vědy a lepšího využívání financí na výzkum začala Topolánkova vláda. Více peněz se mělo dát na aplikovaný výzkum v průmyslu, tedy ten, který má v praxi viditelné výsledky

Jak ale v příštích letech bude rozdělování peněz pro vědce přesně vypadat, bude záležet na kabinetu, který vzejde z předčasných voleb.

Už nyní je však věda předvolebním tématem. ČSSD, lidovci a komunisté chtějí navýšení rozpočtu pro AV. Kvůli finanční krizi by totiž měla akademie podle propočtů Fischerova kabinetu dostat v roce 2012 jen tři miliardy korun, tedy o polovinu méně peněz, než má letos.


Kolik peněz půjde na vědu

Akademie věd

Kvůli finanční krizi má AV v příštích letech dostat méně peněz. Fischerův kabinet jí nyní na příští rok přidal půl miliardy korun.

V roce 2010 by tak měla dostat zhruba 5,3 miliardy korun, což je stále o 460 milionů korun méně než letos. V roce 2011 by to mělo být už jen 3,7 miliardy a v roce 2012 2,8 miliardy korun.

Výzkum pod ministerstvy

Resortní výzkumné instituce by si naopak měly v příštích letech přilepšit. Například ministerstvo průmyslu a obchodu má dostat příští rok 3,8 miliardy korun, v roce 2011 už 4,2 miliardy a další rok pět miliard korun.

Polepšit by si mělo i ministerstvo vnitra a jeho výzkum. Zatímco letos má rozpočet na vědu 48 milionů korun, v roce 2012 by to měla být půlmiliarda korun.


Vysoké školy

Ministerstvo školství má na výzkum dostat v příštím roce o miliardu více, tedy 10,9 miliardy korun.



DOHODLI SE
Premiér Jan Fischer (vlevo) a šéf Akademie věd Jiří Drahoš včera našli společnou řeč. Podle Drahoše to nebylo jednoduché. foto: ČTK