Nejsou lidi. Problém, který trápil v masovém měřítku před nedávnem české továrny, nezmizel ani v době současné krize, kdy roste nezaměstnanost. Přední české továrny, zejména ty, které využívají najatých agenturních dělníků, volají po uvolnění tvrdého opatření státu vůči přijímání zahraničních pracovníků ze zemí mimo Evropskou unii.

Podle odhadů za letošek přišlo u nás o práci přes 30 tisíc cizinců. Jen do dubna podle posledních čísel Ministerstva práce 28 tisíc.

Továrny se zbavují kmenových i najímaných zaměstnanců už celé měsíce. Většina podnikatelů soudí, že Česko už žádné gastarbeitery nepotřebuje. Stát se jich snaží zbavit a výrazně omezil poskytování jiných než turistických víz. Továrnám, které teď oživují výrobu, ale budou cizinci chybět. Hlavně ti kvalifikovaní.

Zájem je především o Vietnamce, zejména o ty, kteří se ve firmách vypracovali na úroveň i kvalitu kmenových zaměstnanců. Stovkám z nich ale brzy vyprší pracovní povolení. Jeho prodloužení není v mnoha regionech uskutečnitelné kvůli přeplněným registrům pracovních úřadů a nezájmu držet dál v Česku cizince.

Práce je, povolení ne

"V poslední době nemají Vietnamci pracující v podnicích šanci na prodloužení pracovních povolení nebo získání nových. Ani když je podniky potřebují a o tato místa nemají Češi zájem," vyjádřil se místopředseda Svazu Vietnamců v ČR Le Minh Cau.

Na konci loňského prosince mělo u nás legálně práci celkem 284 551 lidí ze zahraničí. V dubnu už to bylo zhruba o 28 tisíc méně. Ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí, že za celý půlrok vyprší pracovní povolení desítkám tisíc cizinců.

"Vidím to černě. Máme tu desítky šikovných Vietnamců s leckdy víc jak dvouletou praxí a zkušeností. Přitom šance na obnovu pracovního povolení je mizivá. To je důsledek politiky státu," říká personální ředitel plzeňského výrobce televizí Panasonic Zdeněk Netřebský.

Pracovní úřad má za cizince ze zemí mimo EU tuzemskou náhradu. I v Plzni s tradičně nižší mírou nezaměstnanosti teď výrazně roste počet lidí bez práce. Zástupci firem se však shodují, že tuzemští nezaměstnaní přesto nemají o práci valný zájem, zejména v montovnách. "Dělají vše, abychom je nepřijali. Třeba v přijímacím dotazníku v kolonce zdravotní omezení napíší slovo - lenost," popisuje svou zkušenost manažer jedné z českých továren.

Agentura Zetka - Auto, která je největším dodavatelem pracovní síly pro mladoboleslavskou Škodovku, očekává problém zhruba od září, kdy osmdesáti zaměstnaným Vietnamcům skončí pracovní povolení. "V zemi je nyní hodně volných lidí středního managementu a techniků.

Kvalifikovaní dělníci ale zmizeli z Česka po tisících a teď, když Škodovka po nedávném propadu zase zvyšuje výrobu, není za ně náhrada," říká personální šéf Zetky Libor Novotný.

Jen v samotném okrese Mladá Boleslav klesl v porovnání s koncem loňského roku počet platných pracovních povolení pro cizince ze 1631 na nynějších 470! "Ne, že by teď byla šance na vydání povolení úplně nulová, řešíme žádosti individuálně, ale výrazně jsme to omezili," reaguje mluvčí boleslavského úřadu práce Lubomír Kiš.

Peníze pro mafii

Především právě Vietnamci se u nás snaží udržet za každou cenu. Mnozí musejí splácet obrovské dluhy mafiánům za zprostředkování víz a práce v Česku.

Přestože stát od letošního dubna nevydává pracovní ani podnikatelská víza pro lidi z pěti zemí mimo Evropskou unii - včetně Vietnamu, stále ve zdejších továrnách legálně i nelegálně pracuje zhruba 20 tisíc Vietnamců. Údajná pracovitost přitom není jediným důvodem jejich obliby mezi podniky.

Propad trhu práce gastarbeiterů totiž vyhrotil ostrý konkurenční boj agentur, které zbývající cizince v Česku zaměstnávají a pronajímají továrnám. Vietnamce často nabízejí za "dumpingovou" cenu. "Vietnamci jsou tak dnes pro řadu podniků mnohem lacinější než před rokem," potvrzuje Rudolf Pavlík, majitel jedné z menších personálních agentur.

Cizinci

28 tisíc cizinců pracujících v Česku ubylo od počátku letošního roku do konce dubna. Legálně jich u nás pracovalo přes 256 tisíc.

 

Nepostradatelní? Vietnamci přicházejí o pracovní povolení, firmy o ně ale stojí. foto: Archiv hN