Rozsáhlou špionážní síť, která má základnu v Číně a která se nabourávala do počítačů po celém světě, odhalila skupina kanadských počítačových odborníků.

Podle včerejší zprávy britské stanice BBC se hackeři infiltrovali do 1295 počítačů ve 103 zemích po celém světě.

Kromě ministerstev zahraničí a ambasád piráti napadali také počítače tibetského duchovního vůdce dalajlamy.

Podle kanadských expertů ze střediska Munk Center a think tanku SecDev, kteří na zprávě pracovali deset měsíců, však není jasné, zda za virtuálními špiony stojí sama čínská vláda. Ta se od kybernetických pirátů distancovala s tím, že podobné "aktivity jsou v Číně zakázané".

Odborníci zprávu o útocích čínských pirátů vypracovali na žádost samotného dalajlamy, který pojal podezření, že se do počítačů patřící tibetské exilové vládě snaží někdo infiltrovat.

"Máme důkazy, že do počítačových systémů tibetské vlády se nabourali hackeři, kteří následně zcizili citlivé dokumenty patřící dalajlamově soukromé kanceláři," řekl vyšetřovatel Greg Walton agentuře AP.

Zdá se, že se útoku nevyhnuly ani ministerstva zahraničí Íránu, Bangladéše, Lotyšska, Indonésie a některých dalších zemí.

Instalací speciálního softwaru do napadených počítačů získali piráti přístup k tajným dokumentům. Údajně měli také možnost pořídit si zvukový či obrazový monitoring místností, kde se počítače nacházejí.

Hackeři se také zajímali o aktivity velkých společností a renomovaných právníků.

Jde o největší odhalené počítačové pirátství, co se týče počtu napadených počítačů.

(BBC, zah)