Malý ostrov vedle Číny teď nežije ničím jiným než televizemi přenášeným seriálem od soudu. Na Tchaj-wanu začíná tamní "proces století".

Před soudem nestojí nikdo menší než charizmatický exprezident Čen Šuej-pien, jenž zemi vládl do loňského května. Zjistilo se, že v době své vlády podezřele rychle zbohatl.

Částky, které advokát nezávislosti na Číně zřejmě zpronevěřil, Tchajwance stižené finanční krizí šokují.

Devět milionů dolarů přijal v úplatcích, další tři miliony zase podle žaloby nezákonně čerpal a přesunul ze zvláštního prezidentského fondu.

Přes účty v Singapuru a na Kajmanských ostrovech prošlo víc než třicet milionů dolarů, které skončily ve Švýcarsku.

"Obvinění bylo připraveno předem. Rozsudek také," brání se bývalá hlava státu, která do funkce nastupovala se slibem vymýtit korupci.

Teď Čen tvrdí, že je nevinný. Ve vězení držel už několikrát hladovku, na protest píše básně a vydal i své memoáry.

Obhajoba, kterou nabízí, ale příliš silná není. Čen se rozhodl vše svalit na rodinu - 21 milionů dolarů prý do zahraničí poslala bez jeho vědomí manželka, která fondy údajně spravovala.

Zbytek bodů žaloby vysvětluje tím, že jde o komplot z Číny, které se nelíbí, že za své vlády jako prezident tvrdě prosazoval nezávislost Tchaj-wanu. Pekingu více vyhovuje jeho nástupce, stávající prezident Ma Jing-ťiou.

S Čínou už totiž uzavřel několik průlomových sbližovacích dohod, včetně zahájení vzájemných charterových letů, turistiky, další se chystají letos v oblasti vzájemného obchodu.

Čen, přezdívaný "Syn Tchaj-wanu", z úřadu odešel loni v květnu, po osmi letech ve funkci. Ani poté však nezmizel ze stránek novin, stejně jako jeho manželka, odkázaná na invalidní vozík po pokusu o atentát. Ve vězení, kde je Čen od prosince, ho za obrovského zájmu médií navštěvuje.

V aféře jsou obviněni kromě manželského páru ještě syn, snacha a někteří přátelé rodiny.

Experti se shodují, že má Čen nemalou šanci u soudu uspět. Hrozí mu sice dokonce až trest doživotí, zároveň si ale může být jistý, že se proces protáhne, možná i na několik let.

"Na rozdíl od Ameriky, Hongkongu či Singapuru u nás není možné odsoudit politika jen proto, že nedokázal prokázat původ svého majetku," řekl agentuře AP tchajwanský analytik Huang Či-hsien. "Žalobce musí dokázat, že peníze získal, protože slíbil výměnou politickou službu."

Případ obviněného prezidenta je na Tchaj-wanu první tohoto druhu.

Čen ze spiknutí obviňuje i vládnoucí stranu Kuomintang. "Aby získali přízeň a ochranu z Pekingu, zahájili čistky," tvrdí Čen.

Sám chce v politice pokračovat, chystá dokonce novou stranu, která by na rozdíl od nynějšího prezidenta více bojovala o nezávislost na Číně.

Běžní Tchajwanci se ale teď starají spíše o své vlastní peněženky. Tchaj-wan patří k nejhůře postiženým finanční krizí v Asii. Statistiky ukázaly, že v posledním loňském čtvrtletí se ekonomika propadla o 8,36 procenta. (luc)

ČEN ŠUEJ-PIEN je obviněn z korupce, praní peněz a rozkrádání státního majetku. Hrozí mu doživotní vězení.