Desítky nelegálních ubytoven, podvody u drtivé většiny z padesáti personálních agentur, tisíce gastarbeiterů na dlažbě, víc než tisícovka s nelegálním pobytem, rostoucí počet cizinců, závislých na drogách, otrocké podmínky ze strany agentur, které dodávají dělníky do největších továren v Plzni.

Děsivá čísla zjistili pracovníci plzeňské radnice, když jako vůbec první v Česku po třech měsících práce v terénu vyhodnotili výsledky projektu s názvem "Integrace cizinců na úrovni samosprávy".

Na vypracování tak důkladného monitoringu spolupracovala plzeňská radnice s ministerstvem vnitra. Plzeň investovala milion korun, vnitro milion a půl.

"Výsledkem je nejdůkladnější rozbor situace, jaký kdy někdo v Česku zpracoval. Čísla z Plzně posloužila jako jeden z hlavních podkladů pro materiál o zajištění bezpečnostní situace v zemi, který vláda schválila v pondělí," prohlásil včera ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman.

Stále víc cizinců

Západočeská metropole dvakrát převyšuje republikový průměr podílu zahraničních dělníků na počet obyvatel. Srovnatelná situace zřejmě panuje podle Haišmana i v některých jiných českých regionech - hlavně na Pardubicku, Mladoboleslavsku, případně Liberecku.

Co projekt ve stošedesátitisícové Plzni například zjistil? I přes drastické propouštění a propad trhu práce vzrostl za poslední tři měsíce loňska počet přebývajících zahraničních dělníků v Plzni o 900, zhruba na 13 200. A to i přesto, že podle citované zprávy úřadu práce snížil třeba největší evropský výrobce televizorů Panasonic v Plzni od léta počet agenturních dělníků skoro o dva tisíce na nynějších šest stovek.

Nelegální podnikání jede

Monitoring zjistil na 70 legálních ubytoven, ale skoro třikrát tolik nelegálních. Patnáct ubytoven už zkrachovalo.

V Plzni také působí na 50 personálních agentur, ale k tomu 70 většinou ruskojazyčných "družstev" se stejným zaměřením, které neplatí daně a odvody. Z padesáti prověřovaných agentur fungovaly jen čtyři bez zjištěných pochybení.

"Spočítali jsme například, že jedna průměrná agentura si díky nelegální úspoře na odvodech přijde ročně tak na šest milionů korun. Plus k tomu zisk, který vydělá na továrnách za to, že do nich vysílá své dělníky," říká Martina Hánová, šéfka desetičlenného týmu, který na projektu pracuje.

Haišman tvrdí, že receptem může být jen novela příslušných zákonů a důsledná koordinace všech, kteří se podílejí na kontrolách.

Na cizinecké policii se mohou od 16. února hlásit cizinci, kteří by chtěli využít státem zaplacené letenky a podpory 500 eur na návrat do vlasti. Chystají se razantní kontroly legálnosti pobytu cizinců.

Vnitro chce zpřísnit podmínky pro udělování podnikatelských víz cizincům a také podle Haišmana využije svého nového práva na zablokování licencí pochybných agentur, odhadovaných na stovky z celkových 2500.

"Pokud to myslí vážně a důsledně, mohlo by to možná pomoci," soudí Luboš Rejchrt, šéf asociace personálních agentur, sdružující přední renomované zprostředkovatele práce.