Užitečné zdroje

www.mzv.cz - Ministerstvo zahraničních věcí ČR nabízí v rubrice Encyklopedie informace o podmínkách cestování do Arménie, Ázerbájdžánu a Gruzie; přičemž oficiální zastoupení ČR pro Arménii i Ázerbájdžán zajišťuje velvyslanectví ČR v Gruzii.

www.businessinfo.cz - užitečná adresa oficiálního portálu pro export a podnikání, kde získáte i teritoriální informaci o Arménii, Ázerbájdžánu a Gruzii.

www.wikipedia.org - přehledný a obsažný informační zdroj, bez něhož se dnes neobejde nikdo, kdo chce získat přehled o jednotlivých zemích světa. V českém jazyce můžete kliknout na www.wikipedia.cz.

www.hedvabnacesta.cz - z cestovatelského portálu se stal i užitečný vyhledávač, kde najdete odkazy na desítky internetových adres.

www.bbc.co.uk - adresa BBC, kde si na vyhledávači najdete Country profile dané země. Užitečné jsou nejen základní informace, ale i odkazy na internetové adresy institucí a médií.

www.eurasianet.org - zde můžete získat informace o dění v regionu.

 

Arménie

Oficiální název: Arménská republika

Rozloha: 29 800 km2

Délka hranic: 1254 km

Nejvyšší hora: Aragats Lerrnagagat 4095 m

Počet obyvatel: 3,23 mil. (červ. 2008)

Urbanizace: 64,88 %

Hlavní město: Jerevan (1,1 mil., www.yerevan.am)

Administrativní členění: 11 provincií

Další města: Gyumri (www.gyumri.am), Hrazdan, Vanadzor (www.vanadzor.ru)

Národnostní složení: 98 % Arméni, 1,3 % Rusové, 0,5 % Jezídi (Kurdové)

Úřední jazyk: arménština

Další používané jazyky: rozšířena je ruština, mladá generace se stále více učí anglicky.

Náboženské složení: Arménská apoštolská církev 94,7 %, jiné křesťanské církve 4 %, Jezídi 1,3 %

Průměrný věk: 31,1 roku

Průměrná délka života:

muži 68,8 roku

ženy 76,5 roku

Pracovní síla: 1,2 mil., z toho 46,2 % v zemědělství, 15,6 % v průmyslu, 38,2 % ve službách

Gramotnost: 99,4 %

Počet lékařů: 10 800

Počet vězňů: 3000

Počet lidí žijících v chudobě: 26,5 %

Počet pevných tel. linek: 603 tis.

Počet mobil. tel.: 1,185 mil.

Počet uživatelů internetu: 340 tis.

Délka železničních tratí: 839 km

Délka zpevněných silnic: 7700 km (z toho 1561 km expresních silnic)

Délka nezpevněných silnic:

7700 km

Užitečné zdroje

Všeobecné informace o Arménii, podmínkách vstupu a aktuální bezpečnostní situaci naleznete na stránkách www.mzv.cz, www.export.cz, www.businessinfo.cz a www.cia.gov.

Zajímavé turistické informace a typy na cestování jsou k dispozici na adresách:

www.visitarmenia.org - stránky s tipy na cestování a mnoha užitečnými odkazy.

www.armeniainfo.am - Arménská agentura pro rozvoj turismu.

www.unescoclub.cz, www.ajdahag.narod.ru - stránky arménského horolezeckého klubu.

www.armenianpages.com - informace o vízech, hotelech, restauracích.

www.worldtravelguide.net - praktické informace a doporučení při návštěvě různých zemí.

www.traveldocs.com/am - informace o vízech, odkazy na ambasády a státní instituce.

Média

V Arménii působí státní televize - Veřejná televize republiky Arménie a komerční kanály - Armenia TV (www.armeniatv.am) a Prometheus TV (www.prometheustv.com). Hlavní deníky jsou Aravot (http://new.aravot.am/en/), Azg (www.azg.am/EN/) a Yerkir (www.armtown.com/news/en/yer).

Vstup do země

Mezi ČR a Arménií platí oboustranná vízová povinnost. Na základě turistického víza jste oprávněni zůstat v zemi maximálně 21 dnů. O vízum lze požádat na Velvyslanectví Arménie ve Vídni, které má teritoriální pověření pro ČR, nebo na jiném zastupitelském úřadě Arménie ve světě. Poplatek za vízum činí asi 50 USD. O vízum je možné požádat i po příjezdu na mezinárodním letišti v Jerevanu, poplatek činí 30 USD. K žádosti o víza při cestách v délce max. 90 dnů je potřeba přiložit pozvání od arménského subjektu. Pokud plánujete svůj pobyt delší než 90 dnů, je potřeba navíc přiložit povolení k pobytu (one year Temporary Rezidence Card), které vydává pouze MZV v Jerevanu (www.armeniaforeignministry.com). Poplatky za víza činí asi 50 USD. Tranzitní vízum přijde na 18 USD, je platné tři dny a v pasu žadatele musí být uveden cílový stát.

V Arménii platí přihlašovací povinnost, tzn. cizinec se musí do tří dnů po příjezdu do země přihlásit na policii. Hotely přihlašovací povinnost provádějí automaticky. V souvislosti s platností zákona o státních poplatcích vybírají arménské orgány na jerevanském letišti při odletu z území poplatek. Od něho jsou osvobozeny pouze děti do 12 let, diplomaté a členové vládních a oficiálních delegací. Není limitováno množství dovezených a vyvezených valut.

Doprava

Při letecké dopravě z Prahy do Jerevanu můžete využít služeb společností: ČSA, Austrian Airlines, Lufthansa, Air France, Belavia a Aeroflot. Ceny zpátečních letenek se pohybují v rozmezí 15 000 až 20 000 Kč, délka letu trvá okolo čtyř hodin. Z letiště se dostanete buď shuttle busem nebo letištním taxi. Služby poskytuje např. společnost Nizza Travel (www.nizzatravel.com). Při jiné než letecké dopravě je potřeba mít na paměti, že v současnosti jsou zablokovány arménsko-turecké a arménsko-ázerbájdžánské hranice, a vstup do země je tedy možný pouze z Gruzie nebo Íránu. Samotné cestování v Arménii vyžaduje opatrnost, a to zejména v zimě v horách. Veřejná doprava je nepohodlná a často nespolehlivá.

Bezpečnost

Podle oficiálních informací neexistují území uzavřená pro cizince a pobyt je bezpečný. Krádeže nejsou běžným jevem. Je třeba zvážit vstup do oblasti Náhorního Karabachu a dalších území obsazených Arménií.

Lékařská péče

Mezi ČR a Arménií nejsou v oblasti zdravotnictví v platnosti žádné smlouvy. Při příjezdu není vyžadováno zdravotní pojištění, ale je doporučováno. Zdravotní péče je hrazena hotově, cena závisí na úrovni zdravotnického zařízení. Lékařská péče je v Arménii obecně na nízké úrovni. V Jerevanu jsou však již některá zdravotnická zařízení díky zahraničnímu kapitálu na poměrně dobré úrovni.

Peníze

Národní peněžní jednotkou je dram (AMD), který se dělí na 100 luma. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 500, 1000, 5000, 10 000, 20 000 a 50 000 AMD a mince v hodnotě 10, 20 a 50 luma a 1, 3, 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 AMD. Směnný kurz je asi 305 MD za 1 USD a 387 AMD za euro (pros. 2008).

Ubytování

Mnoho hotelů bylo zprivatizováno a zrekonstruováno a dosahují solidní úrovně, a to nejen v hlavním městě. Arménie je známá nabídkou ubytování typu Bed & Breakfast, která je největší na Kavkazu. Nabídky zahrnují pronájem pokojů v rodinných domech se společně užívaným zařízením. Ubytování v soukromí může být příležitostí, jak se seznámit s místními obyvateli a kulturou. Většina cestovních kanceláří v Jerevanu má k dispozici aktuální seznam ubytování v soukromí v zemi. Informace o ubytování naleznete na adresách www.armeniainfo.am, www.armenianpages.com, www.visitarm.com, www.hyurservice.com, www.hotels.cz, www.hostelbookers.com.

Národní kuchyně

Arménská kuchyně odráží vlivy ruské, řecké, perské a turecké kuchyně. K základním přísadám patří zelenina. V zimní sezoně tvoří základ jídelníčku spíše sušené ovoce, olivy, ořechy, rýže a obilniny. Významnou součástí jídelníčku je mahdzoon, který známe pod pojmem jogurt. V Arménii je však využíván i jako příloha, nápoj nebo základ omáček. Arménská kuchyně nabízí několik specialit. Lavaš je místní chléb, který se podobá arabským plackám. Národními jídly jsou šašlik (všechny možné naložené druhy masa a zeleniny napíchnuté na špejli), ghapama (dýně dušená s rýží, rozinkami, jablky a skořicí) a khash (masový vývar s bylinkami, servírovaný s česnekem a chlebem). Oblíbená je káva, která se vaří ve speciálním kalíšku a poté se přelije do hrnku. Čaj se příliš nepije. Arménie je známá vínem, nejčastěji narazíte na polosladká a dezertní.

Co se týká spropitného, je očekáváno od personálu restaurací a od portýrů. Někdy se dává předem, aby se zaručil dobrý servis.

Nakupování

V Jerevanu je několik obchodů, kde je možné koupit módní oblečení místních návrhářů. Suvenýry a řemeslné výrobky jsou k dostání v nákupních centrech nebo hotelech. Bleší trh v Jerevanu je oblíbený jak prodejci všech možných druhů zboží, tak i turisty. Ve městě Dilijan je tržiště pro turisty, kde je možné nakoupit řemeslné a umělecké předměty.

Komunikace

Arménské telefonní linky mají předvolbu 374. GSM služby zajišťují dva mobilní operátoři - ArmenTel (www.beeline.am) a VivaCell (www.vivacell.am). Operátoři poskytují podobné služby a mají pokrytí téměř po celém území. Internet je k dispozici ve všech větších městech, v Jerevanu existují internetové kavárny, které mají otevřeno 24 hodin denně. Mezinárodní poštovní služby jsou trochu pomalejší a občas nespolehlivé, ale v posledních několika letech se situace zlepšila. Hlavní poštovní kancelář sídlí v Jerevanu na náměstí Republiky. Pošta funguje od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.

Rady na cestu

Téměř veškerá zábava probíhá doma v soukromí. Hosté jsou zahrnováni štědrostí a pohostinností, ale zároveň se od nich očekává, že budou konzumovat všechno nabízené jídlo a pronášet nekonečné přípitky. Pozvaní hosté by měli vždy přinést malý dárek - nejvíce je ceněn alkohol, květiny nebo čokoláda. Běžným pozdravem je potřesení rukou.

Konverzace se často stáčí k politickým tématům, návštěvníkům je doporučováno, aby byli v projevování svých názorů zdrženliví. Homosexualita je považovaná za nepřípustný životní styl.

Místní ženy, zejména v hlavním městě, chodí oblékány podobně jako ženy v Evropě, ale i tak se ženám přijíždějícím do Arménie doporučuje, aby se vyhýbaly krátkým sukním a šortkám.

Mějte na paměti, že v Arménii jsou citliví na fotografování kostelů a jiných náboženských míst.

Elektrické zásuvky jsou stejného typu, jaké máme u nás.

Užitečná telefonní čísla:

hasiči 101

policie 102

první pomoc 103

havarijní služba Jerevanu 104

Středisko řízení výjimečných situací Jerevanu 108

Středisko řízení výjimečných situací Arménie 112

Důležité adresy

Velvyslanectví ČR v Tbilisi

s teritoriální působností pro Arménii (viz Gruzie)

Velvyslanectví Arménské republiky ve Vídni (s teritoriální působností pro ČR)

Neubaugasse 12-14/1/16, 1070 Vienna, Austria

Tel.: 0043-1-5227479

Fax: 0043-1-5227481

E-mail: armenia@armembassy.at

Pražská kancelář Velvyslanectví Arménské republiky ve Vídni

Národní 60/28, Praha 1, 110 00

Tel.: 221 105 338, 221 105 367

E-mail: a.voskanian@mfa.am

 

Gruzie

Oficiální název: Gruzie

Státní zřízení: republika

Rozloha: 69,7 tis. km2

Délka hranic: 1461 km

Nejvyšší hora: Gora Kazbek 5048 m

Počet obyvatel: 4,66 mil.

Urbanizace: 53 %

Hlavní město: Tbilisi (1,27 mil. obyvatel, www.tbilisi.gov.ge)

Další města: Kutaisi (http://kutaisi.gov.ge), Batumi, Poti - důležité přístavy, Zugdidi

Administrativní členění: 9 regionů, které se dělí na okresy (raioni). Na území Gruzie se nachází autonomní republika Adžárie s hlavním městem Batumi a separatistické oblasti Abcházie s centrem Suchumi a Jižní Osetie s centrem Cchinvali. Abcházie a Jižní Osetie jsou v důsledku nevyřešených konfliktů z počátku 90. let de facto mimo kontrolu ústřední vlády.

Národnostní složení: přes 80 % tvoří Gruzínci, 7 % Ázerbájdžánci a 6 % Arméni. K dalším menšinám patří Rusové, Osetinci, Ukrajinci, Abchazové, Řekové, Kurdové a další.

Úřední jazyk: gruzínština, v Abcházii i abcházský jazyk

Další používané jazyky: ruština a angličtina - používají se při obchodních jednáních.

Náboženské složení: 82 % obyvatelstva tvoří křesťané, 10 % se hlásí k islámu, 3,9 % k Arménské apoštolské církvi, 2 % k ruské ortodoxní církvi aj.

Průměrný věk: 37,70 roku

Prům. délka života:

muži 72,80 roku

ženy 79,87 roku

Pracovní síla: 2,02 mil., z toho 55,5 proc. pracuje v zemědělství, 8,9 % v průmyslu a 35,5 % ve službách

Gramotnost: 100 %

Počet lékařů: 20 600

Počet vězňů: 7000

Počet pevných tel. linek: 544 tis.

Počet mobilních telefonů: 2,4 mil.

Počet uživatelů internetu: 360 tis.

Délka železničních tratí: 1612 km

Délka zpevněných silnic: 7854 km

Užitečné zdroje

Turistické informace a tipy na cestování lze najít na www.welcome.ge (informace o zemi, ubytování, místa k navštívení, užitečné informace pro cestovatele), http://tourism.gov.ge (kultura, místní kuchyně, tipy na cestování), www.visitgeorgia.ge (turistické poznávací cesty napříč Gruzií), www.info-tbilisi.com (ubytování, noční život, turistické tipy) a také na www.lonelyplanet.com/georgia, www.kalimera.cz/gruzie_2.html a http://dalky.cz/pruvodce/z-gruzie.html. Zajímavé informace jsou i na http://georgiainfo.galileo.usg.edu/tourism.htm.

Média

Seznam deníků a týdeníků naleznete na www.world-newspapers.com/georgia.html. V Gruzii existuje jedna státní televize a tři soukromé kanály - Rustavi-2 (www.rustavi2.com.ge/news/index.html), Imedi TV (http://geo.imedinews.ge/en) a Ajara TV (www.adjaratv.ge/en/).

Vstup do země

Pro členské státy EU platí při pobytu v Gruzii v maximální délce 90 dnů bezvízový styk. V případě delších cest je nutné požádat o odpovídající vízum na Velvyslanectví Gruzie v Praze (Malostranské náměstí 5/28, 118 00 Praha 1, tel.: 233 311 751/749, fax: 233 311 752/713, 233 311 761, e-mail: prague.emb@mfa.gov.ge).

Gruzínské zákony nezakazují dovoz a vývoz většího množství valut a gruzínské měny GEL. Celní služba však při vývozu většího množství valut někdy požaduje potvrzení o nabytí. Při vývozu uměleckých předmětů je nutné mít povolení Ministerstva kultury.

Cestovatelé, kteří by chtěli z Gruzie přejet do Arménie nebo Ázerbájdžánu, nemohou užít přechodu - hranice jsou více uzavřeny kvůli konfliktu o Náhorní Karabach. Rovněž jediný hraniční přechod na gruzínsko-ruské hranici Zemo Larsi-Kazbegi je od roku 2006 uzavřený a není jej možné legálně překročit.

Doprava

Při letecké dopravě z Prahy do Tbilisi lze využít letů společností: ČSA, Austrian Airlines, Turkish Airlines, Lufthansa, Air France a dalších. Ceny letenek se pohybují nejčastěji kolem 17 tis. Kč včetně letištních poplatků. Let trvá zhruba čtyři hodiny. Z letiště se dostanete shuttle busem nebo letištním taxi. Servis zajišťuje např. Concord Travel (www.concordmotors.ge).

Základem místní veřejné dopravy nejen v Gruzii, ale i v celém Zakavkazsku, jsou maršrutky. Jsou to dodávky, které fungují jako autobusy či hromadná taxi. Nejezdí podle jízdního řádu, ale většinou vyjíždějí v určitou hodinu. Platí se u řidiče, někdy též v pokladně na autobusovém nádraží, odkud se vyjíždí. Spojení mezi jednotlivými městy je časté. Maršrutky jezdí i jako MHD v Tbilisi a dalších městech po předem určených trasách. V Tbilisi je v provozu metro, kde si koupíte žeton do turniketu. Železniční síť není příliš hustá.

Bezpečnost

Vstup turistů do Abcházie a Jižní Osetie je v současné době zakázán kvůli trvajícímu napětí v těchto oblastech. Situace je krajně nepřehledná a vysoká jsou rizika v důsledku kriminálních aktivit. Zvýšené opatrnosti je nutné dbát v odlehlých vysokohorských oblastech, kde se doporučuje pohyb ve skupině a s místním průvodcem. K nejrizikovějším oblastem patřily Pankiská soutěska a Svanetie.

Tradiční centra Gruzie jsou poměrně bezpečná. Vždy je ale nutné pamatovat na to, že špatná sociální situace a velký počet uprchlíků jsou příčinou zvýšené kriminality a častých incidentů vůči cizincům. Aktuální doporučení jsou k dispozici na stránkách www.mzv.cz.

Lékařská péče

Mezi ČR a Gruzií není uzavřena žádná smlouva o bezplatném poskytování zdravotní péče. Při příjezdu není požadováno zdravotní pojištění, je ale doporučováno. Zdravotní péče v Gruzii se hradí hotově, výše ceny se pohybuje v závislosti na úrovni zdravotnického zařízení. Obecně je úroveň lékařské péče nízká, na venkově je katastrofální.

Peníze

Peněžní jednotkou Gruzie je lari (GEL), které se dále dělí na 100 tetri. GEL jsou výhradní platební jednotkou při platebním styku. Směnárny a banky přijímají USD (které jsou nejvíce rozšířeny), eura, ruské rubly a další měnové jednotky, zejména okolních států. Směnný kurz se pohybuje okolo 1,65 GEL za 1 USD a zhruba 2,11 GEL za euro (pros. 2008). Ve směnárnách se neplatí poplatky, banky při výměně peněz vyžadují doklad totožnosti. Stále častěji jsou akceptovány mezinárodní platební karty. Zejména v Tbilisi je poměrně hustá síť bankomatů. V regionech je situace horší, proto se doporučuje mít u sebe hotovost.

Ubytování

Většina ubytovacích zařízení byla zprivatizována a úroveň hotelů se zlepšila. Luxusní hotely naleznete v Tbilisi, Batumi a Kutaisi. Většinu ubytovacích zařízení v současnosti představují menší hotely typu Bed & Breakfast s kapacitou 8-16 hostů, ve venkovských oblastech je typické ubytování v soukromí. Při vyhledávání ubytování lze využít odkazů: www.info-tbilisi.com, www.hotels.ltd.ge, www.welcome.ge, www.visitgeorgia.ge, www.hotelsintbilisi.net, www.travel.hotels-and-discounts.com, www.hotelscombined.com. Ubytování v hotelech v Tbilisi je na místní poměry poměrně drahé. Ceny za jednu noc ve 4- až 5hvězdičkovém hotelu se pohybují kolem 150 USD za noc a výše. Poměrně rozšířenou praxí je bydlení v soukromí. V jiných destinacích je ubytování levnější.

Pracovní a otevírací doba

Obvyklá pracovní doba ve veřejných organizacích a firmách je od 9 hod. do 18 hod. Obchody a supermarkety bývají otevřené od 10 do 19 hod. či do 20 hodin. Banky jsou obvykle otevřené od pondělí do pátku od 9.30 do 17.30, v sobotu 10-14 hod.

Veřejná doprava, autobusy a minibusy, jezdí od 6 hod. do 23 hod., metro až do půlnoci. Restaurace otvírají denně v 11 hod. a zavírají o půlnoci. Muzea jsou přístupná od 10 hod. do 16 hod., mimo pondělky.

Národní kuchyně

Gruzínská legenda říká, že když bůh rozděloval půdu mezi národy, Gruzínci byli tak zaneprázdněni jídlem a pitím, že ztratili své místo v řadě a už pro ně žádná půda nezbyla. Ale když potom pozvali boha, aby se připojil k jejich hostině, bavil se tak výtečně, že se rozhodl dát Gruzíncům nejvybranější kus země, který si původně šetřil pro sebe. Obyvatelé Gruzie jsou pyšní na své kulinářské umění. Národní kuchyně je bohatá na ořechy, které jsou součástí hustých polévek a omáček, aromatické bylinky, česnek, ocet, červené papriky, granátová jablka, dřišťál, koření a bylinky, které v kombinaci se zdejším kuchařským uměním propůjčují pokrmům neobvyklou chuť a vůni. To dělá kuchyni populární a jedinečnou. Nejvíce pokrmů je připravováno ze skopového masa. Recepty na tradiční pokrmy můžete nalézt na webových stránkách: http://members.tripod.com/ggdavid/georgia/cuisine/, http://sisauri.tripod.com/ref/cuisine/cuisine.html. Informace o gruzínské národní kuchyni získáte i na adrese: www.labuznik.com/main.php (stačí ve vyhledávači kliknout Gruzie), http://sisauri.tripod.com/ref/cuisine/cuisine.html, http://members.tripod.com/ggdavid/georgia/cuisine. Gruzie je známá vinařská oblast, vyrábějí se zde vína černá i bílá. Gruzie je domovem 500 druhů vinné révy, což je více než v jakékoliv jiné zemi.

Ohledně spropitného zde nejsou žádná pevná pravidla. Všeobecným zvykem je zaokrouhlit částku nahoru. V restauraci není nutné dávat spropitné, k ceně jídla se však automaticky připočítává zhruba 10 - 20 procent za obsluhu.

Nakupování

Cizince okouzluje místní keramika, výšivky a šperky, které můžete zakoupit ve specializovaných salonech nebo turistických obchodech. Mnoho návštěvníků přijde na chuť místnímu vínu a koňakům. Starožitné předměty, jako jsou koberce a obrazy, podléhají vývoznímu clu a k jejich vyvezení budete potřebovat povolení Ministerstva kultury. Vyhlášenými nákupními ulicemi v Tbilisi jsou Rustaveli a Chavchavadze Avenue. Většina obchodů má otevřeno od 10 do 18 hod. od pondělka do soboty, některé otvírají i v neděli.

Komunikace

Telefonní kód země je 995. Většina odchozích hovorů je prováděna přes operátory, což často vede k dlouhému čekání. Návštěvníci si mohou založit účet u místní telefonní společnosti a poté provádět své hovory přímo bez asistence operátora. Byznysmeni raději volí satelitní telefony, aby předešli nedostatkům místní telefonní komunikace. Např. Metekhi Palace Hotel je vybaven vlastními satelitními telefony.

Mezi mezinárodními mobilními operátory jsou uzavřeny smlouvy o roamingu. Pokrytí signálem je dobré po celé zemi, problémy se signálem budete mít na severozápadě. Jediným GSM operátorem je Geocell, www.geocell.ge.

V Tbilisi je v současné době několik internetových kaváren. Mezinárodní poštovní služba je nespolehlivá, často je opožďována a návštěvníkům se doporučuje, aby využili kurýrních služeb DHL, která je zde zastoupena.

Rady na cesty

Gruzínci se pyšní svou společenskostí a pohostinností. V restauraci se vám nezřídka stane, že vám místní nabídnou drink. Někdy vás také pozvou domů. Pokud se tak stane, nezapomeňte přinést malý dárek jako čokoládu, květiny nebo alkohol. Mějte na paměti, že v Gruzii je poměrně velká kriminalita. Buďte nanejvýš opatrní, pokud se budete pohybovat venku po setmění, a nemějte u sebe zbytečně velké množství peněz. Elektrické zásuvky jsou stejné jako u nás, nepotřebujete si tedy pořizovat adaptér.

Důležitá čísla

informace 09

policie 022

hlídková služba 8002

první pomoc 03 (poskytována je zdarma, není však kompletně vybavená a ani odborná úroveň personálu není na dostatečné úrovni)

hasiči 220 001; 931 221

MediClubGeorgia 25 19 91, 899 58 19 91, Tbilisi, Chavchavadze 5

Důležité adresy

Embassy of the Czech Republic

Chavchavadze (Čavčavadze) 37, block VI

0162 Tbilisi, Georgia

Tel.: 00995-32-91 67 48 (konzulární oddělení)

Fax: 00995-32-91 67 44

E-mail: tbilisi@embassy.mzv.cz; czechembassy@gol.ge

 

Ázerbájdžán

Oficiální název: Ázerbájdžánská republika

Rozloha: 86 600 km2

Délka hranic: 2013 km

Nejvyšší hora: Bazarduzu Dagi, 4485 m

Počet obyvatel: 8,18 mil.

Urbanizace: 50,64 %

Hlavní město: Baku (www.bakucity.az)

Další města: Ganja, Sumqayit, Mingachevir

Administrativní členění: 59 rajonů (okresů), 11 statutárních měst, 1 autonomní republika (muxtar respublika) Nachičevan, která se dále dělí na 7 rajonů a měst a 1 autonomní oblast Náhorní Karabach.

Národnostní složení: 90,6 % Azeři, 2,2 % Dagestánci, 1,8 % Rusové, 1,5 % Arméni, 3,9 % ostatní.

Náboženství: 93,4 % muslimové (z toho 75 % jsou šíité, 25 % sunnité hanifitského ritu), ruské pravoslaví 2,5 %, arménské pravoslaví 2,3 %

Úřední jazyk: ázerbájdžánština, na severu země se mluví převážně rusky.

Průměrný věk: 27,9 roku

Průměrná délka života:

muži 62,2 roku

ženy 71 let

Počet pracovníků: 5,243 mil., z toho 41 % pracuje v zemědělství, 7 % v průmyslu a 52 % ve službách.

Počet lidí žijících v chudobě: 24 %

Počet pevných tel. linek: 1,254 mil.

Počet mobilních telefonů: 4,3 mil.

Počet uživ. internetu: 1,036 mil.

Délka železničních tratí: 2122 km

Délka silnic: 59 141 km, z toho 29 210 km zpevněných, 29 931 km nezpevněných

Užitečné zdroje

Informace o zemi s tipy na cestování najdete na www.azerbajdzan.czechian.net/index.html, kde zjistíte zajímavosti o jídle či možnosti ubytování.

www.azerbaijan.tourism.az - přiblíží historii a místní kulturu.

www.worldtravelguide.net - poskytne užitečné rady na cesty.

www.azerbaijan.az - na tomto serveru najdete nejčerstvější zprávy z Ázerbájdžánu, informace ze společnosti, kultury, ekonomiky apod.

Servery www.tourism.az a www.lonelyplanet.com/azerbaijan poskytují tipy na cestování, ubytování a kulturní vyžití.

Média

Nejdůležitějšími televizními stanicemi v Ázerbájdžánu jsou Ictimai TV (www.itv.az/english/), GunAZ TV (www.gunaz.tv), AZ-TV (www.aztv.az/index-en.shtml). Seznam deníků a týdeníků vycházejících v Ázerbájdžánu naleznete na stránkách www.world-newspapers.com/azerbaijan.html.

Vstup do země

Pro občany ČR platí při vstupu do Ázerbájdžánu vízová povinnost. O vízum je možné požádat na Velvyslanectví Ázerbájdžánské republiky v Praze (Na Míčánce 32, 162 00 Praha 6 - Hanspaulka, kontakty na konzulární oddělení: tel.: 246 032 424, fax: 246 032 425). K žádosti o vízum je třeba doložit pozvání od ázerbájdžánského subjektu, vyplněnou žádost o vízum, cestovní pas, dvě fotografie pasového formátu a doklad o zaplacení konzulárního poplatku, jehož výše se liší v závislosti na typu požadovaného víza. Vyřízení víza trvá 5 až 10 dní. Cizinci cestující do státu letecky mohou získat pro kratší pobyty (do 30 dnů) jednorázové vízum přímo na mezinárodním letišti v Baku. V tomto případě je třeba vyplněný formulář se žádostí o vízum (je možná i fotokopie) a fotografie pasového formátu. Více informací najdete na www.azembassyprague.az/eng/consulate/visa_requirements.shtml či na www.mzv.cz. Při dovozu cizí měny neplatí žádná omezení. Při příjezdu je třeba pouze vyplnit celní deklaraci. Více informací ohledně celních záležitostí je na www.mzv.cz a http://az-customs.net/en/of1-001.htm.

Doprava

Národní leteckou společností Ázerbájdžánu jsou Ázerbájdžánské aerolinie (AZAL) (www.azal.az) provozující pravidelné letecké spoje do řady evropských měst. Z Prahy se dostanete do Baku se společnostmi: Aeroflot, Turkish Airlines, Aerosvit, Lufthansa nebo Austrian Airlines. Ceny se pohybují nejčastěji kolem 15 000 Kč. Nejkratší dobu trvá let přes Vídeň, a to asi šest hodin. V Baku není problém si pronajmout automobil. Kontakty na půjčovny aut naleznete např. na adrese www.tourism.az.

Bezpečnost

Pro turisty nejsou žádná omezení v pohybu po státu a rovněž nejsou potvrzena zvýšená rizika teroristických útoků. Ázerbájdžánsko-arménská hranice je uzavřená. Při pobytu v Ázerbájdžánu se doporučuje respektovat základní pravidla bezpečnosti, při ubytování v hotelu je dobré prověřit, zda nemají do ubytovacího zařízení přístup i jiné osoby než hoteloví hosté. Doporučuje se očkování proti hepatitidě typu A a břišnímu tyfu.

Peníze

Oficiálním platidlem je manat (AZN), který se dělí na 100 gepik. V současnosti jsou v oběhu mince v hodnotách 1, 3, 5, 10, 20 a 50 gepiků a bankovky 1, 5, 10, 20, 50 a 100 manatů. Do země je dobré přijet s USD nebo eury, které lze bez problémů směnit. Za 1 USD obdržíte 0,8 AZN a euro se dá vyměnit za 1,03 AZN (pros. 2008).

Ubytování

Ubytování v hotelech již většinou splňuje standardní úroveň hygieny, služeb a stravování, a to zejména v hlavním městě Baku, kde se nacházejí nejlepší hotelová zařízení. Často využívanými hotely splňujícími evropské standardy jsou Hyatt Regency, Hyatt Tower, Radisson a Hotel Europe. Cena za pokoj se zde pohybuje v rozmezí 90-300 USD za noc v závislosti na kvalitě pokoje. Hledáte-li větší komfort, doporučujeme zavítat do centra města a pronajmout si soukromý apartmán. Počítejte však s cenou od 800 do 4000 USD za noc. Seznam hotelů s komentáři naleznete na http://hotels.lonelyplanet.com/hotel/?RegionId=213. Využít lze i adresy www.azerbaijan.tourism.az, www.tourism.az, www.hotel.net/hotels/Baku, http://cesko.hotels.com/hotely-azerbajdzan/j-l/.

Národní kuchyně

Ázerbájdžán je proslulý svou kuchyní, pro kterou je typická hojnost ovoce, zeleniny a aromatických bylin a koření. Ázerbájdžánci jsou známi dlouhověkostí, kterou si vědci vysvětlují i zdravou a pravidelnou stravou. Pro místní je jídlo rituálem. V restauraci jsou pokrmy servírovány v mnoha chodech a sklenice nikdy nezůstane prázdná. Před hlavním jídlem je servírován čaj. Na banketech a různých oslavách se zpravidla nepodávají předkrmy. Místo toho se servírují saláty, čerstvá rajčata a okurky. Po hlavním chodu (jímž je zejm. pilaf) se podává dovga, pokrm připravený ze zakysaného mléka a listové zeleniny. Večeře je zakončena šerbetem - oblíbeným nápojem v Ázerbájdžánu, nebo moučníkem. Typickými pokrmy jsou pilaf, jeho základ tvoří rýže nebo pšenice, která se nejprve osmaží na oleji a poté se vaří v bujonu. Ceněným pokrmem je dolma, což jsou směsí z masa plněné vinné nebo zelné listy, papriky, rajčata a v podstatě všechna zelenina, která se dá naplnit. Pachlava je kynutý moučník, v několika vrstvách proložený ořechovo-medovou náplní. Oblíbeným dezertem je šakerbura - kynutá kolečka naplněná nádivkou z ořechů a mandlí. Informace o místní kuchyni a recepty naleznete na www.azerbajdzanska-kuchyne.wz.cz/index.html a www.azerbaijan.tourism.az/az_cus.html.

V případě spropitného nejsou dána žádná pravidla, většinou se zaokrouhluje na desítky nebo pětky. Spropitné v restauracích, hotelech a taxi je již zahrnuto v ceně. V poslední době je však spropitné stále více očekáváno. Vhodné je nechávat personálu 10 % z ceny.

Nakupování

Pokud návštěvníci uvažují o koupi ručně tkaného koberce, měli by zavítat do městečka Nardaran, vzdáleného 25 km od Baku, které je známé právě výrobou koberců. Zajímáte-li se více o místní hedvábí, keramiku nebo jiné předměty ruční práce, doporučuje se navštívit Shrab Bazary (moderní zastřešený trh v Baku). Jste-li dobří ve vyjednávání, jistě se vám podaří usmlouvat lepší cenu. Jakýkoli koberec nebo jiný předmět vyrobený před rokem 1960 je předmětem exportní daně a pro jeho vývoz budete potřebovat povolení ministerstva kultury. Obchody jsou většinou otevřeny od pondělí do soboty v rozmezí 9 - 20 hod.

Rady na cestu

V Ázerbájdžánu nebudete potřebovat pro zapojování elektrických spotřebičů adaptér - napětí i typ zástrček je stejný jako u nás. Počítejte však s tím, že elektrický proud může značně kolísat, je tedy vhodné si s sebou vzít zařízení proti přepětí. Poštovní systém je funkční, ale ne zcela bezpečný. Pokud si chcete být zcela jisti doručením obchodních zásilek, využijte raději kurýrních služeb společností DHL, UPS nebo FedEx, které jsou v Baku zastoupeny. Nedoporučuje se pít vodu z kohoutku, raději dejte přednost vodě balené. Běžně k dostání jsou různé druhy nealkoholických nápojů a pivo.

Užitečná čísla

Informace letiště: +99-412-542018, 562596

Informace o telefonních číslech: 09

Lékařská záchranná služba: 03

Hasiči: 01

Policie: 02

Ministerstvo zahraničních věcí:

93 99 19

Důležité adresy

Velvyslanectví ČR v Gruzii

teritoriální působnost pro Ázerbájdžán (viz výše)

Velvyslanectví Ázerbájdžánské republiky:

Na Míčánce 32, Praha 6 - Hanspaulka, 160 00

Tel.: 246 032 422,

konzulární odd. 246 032 424

Fax: 246 032 423

E-mail:

prague@mission.mfa.gov.az


(mim)