O křeslo šéfa Akademie věd, kde se ročně vynakládá na vědu a výzkum kolem 5,5 miliardy korun, se dnes na zasedání Akademického sněmu utkají fyzioložka Eva Syková a fyzikální chemik Jiří Drahoš. Vítěz převezme tuto nepochybně významnou funkci od Václava Pačese, který se o zvolení na druhé funkční období neuchází.

Kandidáta, kterého sněm vybere, projedná vláda a návrh předloží prezidentovi Václavu Klausovi ke jmenování. Neočekává se ale, že by měla vláda či hlava státu proti volbě námitky. Nový předseda převezme funkci na Akademickém sněmu, který se opět sejde příští rok 24. března.

Znalci poměrů v akademii zatím nehovoří o tom, kdo z dvou kandidátů je favoritem. Nelze podle nich usuzovat z počtu nominací od ústavů, kterých získal nepoměrně více Drahoš. Členové sněmu se totiž podle nich budou zřejmě většinou rozhodovat až během zasedání před samotnou volbou a nyní nelze odhadovat, co může jejich volbu bezprostředně ovlivnit. Pozorovatelé se ale shodují v tom, že oba, Syková i Drahoš, mají schopnosti řídit Akademii věd.

Fyzioložka Syková (1944) je ředitelkou Ústavu experimentální medicíny Akademie věd. Kromě toho působí na Univerzitě Karlově a přednášela i v zahraničí. Je přední odbornicí na nervové kmenové buňky. Je nejcitovanější Češkou v přírodních vědách (citována více než 2400krát) a spoluautorkou čtyř patentů.

O pět let mladší fyzikální chemik Drahoš působí v Ústavu chemických procesů Akademie věd. Tři roky je místopředsedou akademie s odpovědností za chemické vědy a vědy o živé přírodě. Zaměřuje se na hydrodynamiku vícefázových toků v chemických reaktorech. Publikoval přes 60 vědeckých prací, které byly 600krát citovány. Je spoluautorem deseti zahraničních a devíti domácích patentů.