- Za vedení účtu nebo internetbanking si většina bank neúčtuje nic

- Vyhněte se vybírání z cizích bankomatů a návštěvám pobočky


Při pohledu na ceníky českých bank u studentských účtů na první pohled zaujme četnost slova "zdarma". Tento výraz najdeme s několika výjimkami u kolonek vedení účtu, vydání platební karty, přístup k internetovému bankovnictví nebo příchozí platba.

Z přehledu HN vyplývá, že student, který se chová ekonomicky, bude nejméně platit za služby bankovního účtu u ČSOB. Pokud uživatel Studentského konta nebude vybírat peníze v cizích bankomatech a obloukem se vyhne návštěvě pobočky, nezaplatí bance ani korunu.

"Je to překvapující. Všechny banky při poskytování studentských účtů vycházejí z modelových chování svých klientů a cílem je získat stálého zákazníka. ČSOB ale nemá pověst banky pro nízkopříjmové skupiny," komentuje Aleš Müller, poradce společnosti Partners.

Jen o něco dražší je studentský účet od GE Money Bank. Z běžných transakcí účtuje pouze tři koruny za každou odchozí platbu.

Cizí bankomat obejděte

Studenti, kteří se příliš neohlížejí na ceny jednotlivých služeb, za využívání účtu zaplatí několikanásobně více. Průměrný rozdíl v poplatku za roční vedení účtu při ekonomickém a neekonomickém využívání je přibližně 680 korun. Na prodražení bankovních služeb se přitom nejvíce podílí výběry hotovosti z bankomatů jiné banky. Zatímco výběr ve "vlastním" bankomatu nestojí nic nebo jen několik korun, při výběru u jiné banky je běžný poplatek třicet korun.

Výjimku v obou případech tvoří Raiffeisenbank, která chce za výběry vždy 9,90 koruny, ale ze svých bankomatů nechá uživatele studentského účtu nejprve dvakrát vybrat zdarma.

Nemoderně potom v cenících studentských účtů působí poplatky za příchozí platby nebo jednorázové platební příkazy zadané přes internet. Za připsání peněz na účet si peníze vybírá Česká spořitelna. Volksbank si počítá šestikorunový poplatek za každou platbu, která přišla z jiné banky. Takových plateb ale vzhledem k velikosti Volksbank bude většina.

Poplatek za jednorázový platební příkaz je v cenících bank standardem. Jak vyplývá z přehledu HN, neúčtuje si ho jen ČSOB.

Na pobočku jen v nouzi

Banky své klienty v podstatě vyhánějí z poboček a platí to i pro studenty. Ceny transakcí prováděných s asistencí osobních bankéřů na přepážkách jsou přibližně desetinásobkem toho, co klient zaplatí při využití internetového bankovnictví. Studenti mají k využívání moderních technologií blíže, ale pokud potřebují poradit, musí si připlatit.

Například za jednorázový příkaz k úhradě zaplatí klienti GE Money Bank, a to 39 korun. Odeslání peněz přes internet stojí stejného klienta tři koruny. Nejlevněji vyjdou transakce na pobočce zákazníky Poštovní spořitelny, za jednorázový příkaz k úhradě zaplatí maximálně šest korun.

Přestože za některé služby studenti platí, mohou na vedení svého účtu i vydělat.

Banky studentům nabízejí například příspěvek 200 korun na pořízení mezinárodní studentské karty ISIC nebo karty Euro26. Komerční banka a GE Money Bank pak studentům slibují vrátit určitou část z nákupů placených kartou u obchodníků.

Možnosti pro osmnáctileté

Po dosažení plnoletosti si studenti mohou vybírat nejen mezi studentskými konty, ale i mezi běžnými bankovními účty. Zajímavou alternativu pak představuje například mKonto od mBank bez poplatku za vedení účtu. Nebo eKonto Raiffeisenbank, která odpouští poplatky za vedení účtu po dosažení příjmu 20 tisíc korun měsíčně.

Hledání nového konta studenty čeká po ukončení studia nebo po dosažení věkové hranice, která se u jednotlivých bank pohybuje mezi 26 až 30 lety.

081113_27_1p.gif


Kolik stojí studentské konto (údaje v korunách)