27vik24.jpgTéměř dvě stě let starou stavbu, která původně sloužila jako jezuitský klášterní statek, přestavěl na začátku devadesátých let nový majitel na penzion. Ten se pronajímal zejména zahraničním rodinám, jež měly k dispozici kromě domu celý obrovský pozemek a kuchyni, ve které si hosté sami vařili.

Penzion loni získal nový majitel, který jeho účel chtěl zachovat. Po téměř dvaceti letech od poslední rekonstrukce však stav budovy majiteli vůbec nevyhovoval, proto se pustil do kompletní proměny interiéru a přizval k ní designérku Ivanu Peterkovou.
"Znám dobře majitelův styl, vím, jak má zařízený vlastní dům, a protože vkus máme vlastně totožný, výborně jsme se při práci doplňovali," říká designérka.

Majitel si vzal na starost zařízení spodní části penzionu, kde je kuchyně a bar, Peterková se postarala o všechny pokoje a ostatní interiéry v ubytovací části. "Přestože máme podobný vkus, můj rukopis by byl příliš mužsky strohý, proto jsem rád, že Ivana do interiéru dostala romantický nádech," vysvětluje majitel.

27vik25.jpgVenkovský styl zvolili záměrně, protože podle slov majitele je zbytečné příliš moderním zařízením zastírat, že jsou na vesnici. "Oba máme zálibu ve starých věcech," říká majitel. "Ivana má navíc zvláštní dar měnit původní účel věcí, tak třeba vznikl vtipný nápad s čely postelí: u zdí jsou čela z postelí starých, postele jsou ovšem nové."
Designérka podle vlastních slov váhala, zda i postele nepořídit originální. Pension chtěla zařídit kompletně nábytkem odpovídajícím původnímu, ale nechtěla tak činit na úkor komfortu. "Váhala jsem dlouho, ale zvítězilo pohodlí. Jedete si sem přece odpočinout," říká.

Zařízení nakupovali po bazarech a anticích po celé České republice. Protože neměli sklady, nechávali všechno u obchodníků, a do penzionu nechali zakoupené zboží svézt až ve chvíli, kdy byla dokončena rekonstrukce. "Bylo to napínavé, " vzpomínají společně. "Vůbec jsme neměli přehled, co by nám mohlo chybět, ani jsme nevěděli, jestli něco nekupujeme zbytečně."

Nakonec se ukázalo, že měli šťastnou ruku. "Kupovali jsme vše jen podle citu, a když jsme zařizování jednotlivých pokojů i restauraci dokončili, zbyla nám jen jedna skříň, kterou nebylo možné použít," smějí se.
Látky, ze kterých se šilo povlečení a dekorace, pořizovala Peterková v internetových obchodech v Nizozemsku a USA. Z nich se pak v Česku vše ušilo.

Nejobtížnější bylo podle slov designérky sehnat řemeslníky, kteří dokážou repasovat starý nábytek a například jej natřít tak, aby neztratil patinu. Výsledek se ovšem zdařil na výtečnou: když procházíte penzionem, máte pocit, že jste se vrátili v čase zpět.

27vik26a.jpgPři zadání zařídit dvanáct pokojů se Peterková inspirovala francouzským a italským venkovem. Cíleně se vyhýbala rustikálnímu nádechu, protože jej podle vlastních slov nemá příliš v lásce ani ona, ani majitel penzionu.

Výsledkem jsou překvapivě stylově čisté ložnice, jejich standardní zařízení doplňuje řada elegantních drobností: stará truhla namísto nočního stolku, miniaturní dětská kolíbka, vysoká oválná zrcadla v otáčivém dřevěném stojanu nebo čerstvé květiny. Jednu ze starých skříní si odemknete klíčem, na kterém jsou coby ozdoba připevněny tři kamínky.
Jediným ústupkem starému duchu zařízení jsou televizní obrazovky - ty však najdete jen ve třech místnostech. "Jsou jen v nejdražších pokojích a jen proto, že v těchto případech bylo nutné dodržet jistý standard, do něhož televize patří," vysvětluje Peterková.

Za pozornost stojí i dlažba, ta je z takzvaných půdovek - dobových, jen dokonale očištěných. Majiteli se jich podařilo koupit 350 metrů čtverečních, díky tomu je dlažba použita ve všech interiérech domu a dokonce i na terase. Uvnitř je pod ní instalováno podlahové topení, a tak mizí obava z toho, že by prostory měly být studené. "To ale překvapí mnoho lidí: mají dojem, že dům, který má 1,4 metru široké zdi a dlažbu na podlaze, musí být nutně studený. Opak je pravdou," vysvětluje Peterková. "Když se takový dům prohřeje, teplo naopak výborně udrží."

27vik26b.jpgOpuku, ze které je dům postavený, na několika místech v interiéru i exteriéru odkryli a nechali ji jako další působivý prvek. Z opuky je nově postavený i malý domek na zahradě, v němž je pokoj zaručující naprosté soukromí, a malá sauna. Nový je i bar, protože ten nebyl v původním penzionu potřeba. "Měli jsme z něj trochu obavu," říká majitel. "Bar je věc moderní, má jasně dané parametry, a tak jsme si několik měsíců lámali hlavu s tím, jak jej udělat, aby sem zapadl." Nakonec pro něj zvolili profilované dřevo v tmavém nátěru, který do restaurace dobře zapadá.
Citlivě zrekonstruovaný penzion věrný svému názvu skutečně leží vprostřed polí. Až si budete chtít odpočinout, rozhodně do lehce francouzských Malých Číčovic vyražte.

Snímky Penzion v polích: Interiéry penzionu jsou vybaveny originálním dobovým nábytkem. I podlahu tvoří původní dlažba. Jednotlivé prvky interiéru designérka nakupovala po bazarech a anticích. Design penzionu jde i do takových detailů, jakými jsou kamínky na klíči od skříně