- Společnost zrušila dohodu o omezeném prodeji akcií svého managementu

- Boj PPF a Sanofi-Aventis o majoritní podíl trvá


Hra o většinový podíl v české farmaceutické jedničce Zentiva pokračuje. Nejnověji do děje zasáhlo rozhodnutí Zentivy o uvolnění pravidel obchodování s akciemi vlastněnými manažery společnosti. Vedení Zentivy zrušilo dohodu s největším akcionářem, francouzskou skupinou Sanofi-Aventis, která dosud akcionářům z řad manažerů Zentivy svazovala ruce a omezovala volný prodej cenných papírů. Na trhu se tím uvolnilo necelých šest procent akcií tuzemského výrobce generických léčiv.

"Akcionářská smlouva byla původně podepsána před dvěma roky v březnu a obsahovala omezení týkající se převoditelnosti akcií Zentivy. Smlouva byla k včerejšímu dni v plném rozsahu ukončena," vyplývá z oficiálního tiskového prohlášení společnosti. Plné znění akcionářské smlouvy není veřejně k dispozici a tisková mluvčí Zentivy Věra Kudynová celou záležitost odmítla blíže komentovat.

Sanofi chce poloviční podíl


O českou farmaceutickou jedničku bojují dva největší vlastníci. PPF Group, která za akcii nabízí 950 korun, a právě Sanofi-Aventis, majoritní vlastník s pětadvacetiprocentním podílem v Zentivě. Sanofi Aventis včera odpoledne potvrdila dosud neoficiální nabídku ve výši 1050 korun za akcii. Podmínila jí ovšem získáním polovičního podílu ve společnosti. I tato částka je ovšem stále nižší než tržní cena akcií, která se pohybuje okolo 1130 korun.

Zrušení smlouvy znamená, že francouzská Sanofi-Avantis ztratila přednostní právo na odkup akcií vlastněných managementem firmy. Manažeři Zentivy nyní mohou vyslyšet jak nabídku Sanofi-Aventis, tak i konkurenční PPF. Zrušení dohody musí ještě schválit Česká národní banka. Jde ale pouze o formalitu.

Podle analytika Jiřího Fišera ze společnosti Patria Finance se však dá očekávat, že PPF přijde s vyšší nabídkou. "Pro PPF je i nabídka Sanofi v hodnotě 1050 korun nízká a cena, na kterou bude akcie "hnát", je asi 1150 korun," dodává Fišer.

V jakých rukou můžou skončit "osvobozené akcie"? Sanofi si podle Fišera majoritní podíl v Zentivě vzít nenechá a plánuje převzetí celé společnosti. Ovládnutí Zentivy naopak příliš neláká skupinu PPF.

"Jako každá finanční skupina využívá situaci k navýšení hodnoty akcií a získané finanční prostředky investuje dále. V případě PPF se nabízí expanze na východ, zejména do Ruska," doplňuje Fišer.

Podle Milana Vaníčka z Atlantiku FT se ale nabízí i jiný scénář. "Oba subjekty, Sanofi-Aventis a PPF, se mohou dohodnout o mimotržním odkupu podílu PPF." Následně by francouzská společnost mohla přikoupit další akcie od drobných akcionářů za avizovaných 1050 korun.

Na vývoj ceny akcií nebude mít podle Vaníčka zpráva o zrušení smlouvy žádný vliv. "Na existenci této smlouvy se zapomnělo a předpokládalo se, že manažeři mohou se svými akcie nakládat volně," dodává Vaníček.

J&T odkup akcií neplánuje


Stejně je na tom i další akcionář Zentivy, skupina J&T, která vlastní téměř osm procent. S největší pravděpodobností bude čekat na výhodnější nabídku, ať už od PPF nebo od Sanofi-Avenits.