Miliardami korun podporuje Evropská unie projekty českých podnikatelů. Tyto dotace ale ve většině případů nepokryjí všechny náklady. Peníze, které podnikatelé potřebují k rozjezdu svého záměru, si můžou půjčit v bankách. Úvěry na předfinancování dotace nabízí většina z nich.

Úvěr bez omezení výše

Banky podnikatelům slibují nejen peníze, ale také pomoc i při hledání vhodných dotací a vyhodnocování nákladů podnikatelského záměru. Pokud uznají, že je reálný, oficiálně přislíbí úvěr. Teprve s tímto "posvěcením" může firma ve většině případů žádat o evropskou dotaci.

Například Komerční banka nebo UniCredit Bank v rámci svých EU center slibují bezplatné vyhledání vhodných dotačních programů nebo konzultaci připravovaných projektů. Banky i poradenské firmy přitom mají k dispozici odborníky, kteří se problematice věnují delší dobu a často mají profesní zkušenosti přímo z agentur, které rozdělování dotací zajišťují.

To je vidět na úspěšnosti podaných žádostí. "U dosavadních projektů, na kterých jsme se podíleli a které již skončily přidělením dotace, můžeme hovořit o stoprocentní úspěšnosti," říká Tomáš Kulman z poradenské firmy KPMG.

Přečtěte si více o evropských dotacích

Při financování projektů podporovaných Evropskou unií banky nabízejí kombinaci různých typů úvěrů. Před schválením dotace jde o kontokorent nebo revolvingový úvěr - tedy půjčku, kterou lze opakovaně čerpat a splácet. Ty slouží k pokrytí nákladů na přípravu žádosti. Druhý typ úvěru je potom určen k financování samotného projektu.

Výši úroků banky stanovují individuálně, v praxi se pohybují mezi šesti až deseti procenty ročně. Výše úvěru přitom může dosáhnout i stovek milionů. "Podmínky jsou odlišné v závislosti na účelu úvěru. Je rozdíl, zda financujeme například výstavbu bioplynové stanice, nebo jen výměnu technologické linky. Při vyhodnocování úvěrů přitom vždy vycházíme z finanční stability firmy a jejích ekonomických výsledků za poslední dva roky," vysvětluje Markéta Dvořáčková z GE Money Bank.

Bez mnoha papírů to nejde

Při žádosti o tento typ bankovního úvěru se přitom podnikatelé musí smířit s velkou administrativní zátěží. Finanční ústavy od nich vyžadují velké množství dokumentů, které před schválením půjčky chtějí posoudit.

Kromě běžných podkladů, jako jsou osobní doklady, materiály opravňující k podnikání a daňová přiznání za poslední dva roky, si žadatel o úvěr musí připravit také projektovou dokumentaci. Banky chtějí vidět i stavební povolení nebo již uzavřené smlouvy s dodavateli.

Pokud podnikatel žádá o úvěr u banky, ve které má firma účet, je administrativa o něco jednodušší. Nemusí třeba znovu dodávat daňová přiznání za poslední dva roky, protože banka finanční historii svého klienta většinou už zná.

Velkému papírování se ale zřejmě podnikatel nevyhne, pokud se rozhodne vypracovat si žádost bez pomoci banky - buď sám, nebo přes některou z poradenských společností. S žádostmi pomáhají i státní agentury, které pak dotace rozdělují.

Pomoc za desetitisíce

Z dotací ale nemají užitek jen úspěšní žadatelé o grant. Jistotu milionových zisků mají právě konzultační firmy, které slibují vypracování formálně bezchybných žádostí, i banky, které projekty založené na dotacích z Evropské unie financují. "Celý kolotoč kolem dotací z EU je neprůhledný a byrokratické podmínky komplikují cestu k dotacím pro malé podnikatele. Na tom se pak přiživují různé konzultační firmy," říká provozovatel jednoho moravského agroturistického centra, který si přál zůstat v anonymitě.

Náklady na vypracování grantového projektu přitom nejsou nijak nízké. Konzultanti si účtují desetitisíce jako zálohu a poté požadují procenta z přidělené dotace.

Banky potom vydělávají na úrocích z úvěrů a s nimi spojených poplatcích. Některé z nich, například Česká spořitelna, mají přitom i přímou majetkovou účast v konzultantských firmách, které žádosti o dotace zpracovávají.

CO POTŘEBUJETE

K získání úvěru

- Živnostenský list nebo výpis z obchodního rejstříku

- Účetní závěrku včetně daňového přiznání za dva roky

- Aktuální finanční výkazy

- Doklad o návratnosti projektu

- Prohlášení o vlastnictví majetku a závazcích

- Doklady k zajištění úvěru

- Čestné prohlášení o vyrovnání závazků vůči státu

- Projektovou dokumentaci

- Studii proveditelnosti

- Stavební povolení

- Smlouvu o dílo

- Doklad, v jaké fázi projekt je

Zdroj: GE Money Bank