Drahá ropa a energie obecně si vyberou v následujících dnech a týdnech další daň od spotřebitelů. Po některých cestovkách, aerolinkách i silničních dopravcích chystají v nejbližších dnech zdražení provozovatelé autobusové a železniční dopravy, část tepláren, zvýšení cen se nevyhnou pravděpodobně ani chemičky, sklárny a další průmyslové firmy.

"Kdo nezareaguje změnou ceny, tak skončí. Neustále vedeme jednání s klienty a cenu se snažíme navýšit," vyjádřil se včera Tomáš Faller, šéf CS Cargo, které je stovkami kamionů a obratem přes 170 miliónů eur největší tuzemskou logistickou firmou.

Silniční dopravci se snaží dojednat alespoň 10procentní zvýšení cen. Nafta, která tvoří zhruba třetinu jejich nákladů na kilometr, však za uplynulý rok zdražila o víc než 30 procent.

O deset procent zdražil v těchto dnech i autobusový dopravce Centrum Tour, jehož 25 autobusů jezdí především na Plzeňsku i do Prahy. Zvýšení cen na nedotovaných linkách připravuje i ČSAD v západních Čechách.

Dotace krajských úřadů

Vyšší náklady na regionální dotované linky ale možná pomůže řešit zvýšením dotace krajský úřad - podobně, jako o tom pro své dopravce rozhodlo včera i vedení Středočeského kraje.

I v jiných krajích vrcholí jednání o zvýšení krajské dotace pro autobusové dopravce. "Nyní nám chybí asi koruna až koruna padesát na kilometr," potvrdil šéf dopravní společnosti Jihotrans Robert Krigar.

O zdražení některých jízdenek a zrušení výhod i některých tarifů od 15. července informovaly i České dráhy.

Zemní plyn, který domácnostem od července zdraží plynárenské společnosti RWE o 10,5 procenta a E.ON až o 15 procent, bude dražší i pro velké spotřebitele. A jak včera připomněl Dušan Jurečka, manažer RWE, není to letos zřejmě zdražení poslední. Teplárny na plyn či mazut, kterým se na rozdíl od cen elektřiny nebo uhlí mění nákupní ceny několikrát za rok, budou muset reagovat.

Například MVV Energie CZ, která působí v patnácti českých městech, zdražila teplo už začátkem roku. A ještě letos lze čekat další růst. "K dalšímu navyšování našich cen dojde v případě dalšího zvyšování cen paliv," říká mluvčí Pavla Kulhavá.

Příliš nadějí na zlevnění paliv ale není. Ropa se zatím sice nevrátila k nedávnému rekordu 139 dolarů za barel, ale i tak patří včerejší cena necelých 135 dolarů k nejvyšším. A prognózy o 150 dolarech v létě nejsou výjimkou.

Podle Pavla Kaufmanna z Teplárenského sdružení tak lze v případě tepláren, které využívají především plynu a ropných produktů, čekat zvýšení cen tepla od října, kdy začíná topná sezóna.

"Teplárny nemají žádný cenový polštář, s jehož pomocí by dokázaly mírnit dopady tak hodně rostoucích nákladů. Růst cen pro spotřebitele je přitom důsledně pod kontrolou Energetického regulačního úřadu i Státní energetické inspekce," říká Kaufmann.

Podraží sklo i léky

Promítnout vyšší náklady za energie se už snaží i další firmy. "Nemám oprávnění tyto informace poskytovat, ale o to se snaží asi každý," reagoval na dotaz mluvčí výrobce kaučuku a plastů - Synthosu Kralupy René Keller.

Výjimkou nejsou ani sklárny a porcelánky, pro které plyn a elektřina představují podstatnou část výrobních nákladů.

"Ceny půjdou nahoru. Jak vysoko, to záleží na jednání se zákazníky," přiznává ředitel Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus Ivan Konečný.

"V minulých letech jsme zaznamenali velký nárůst cen energií, letos to pokračuje ještě víc," vysvětluje Věra Kudynová, mluvčí největší farmaceutické tuzemské firmy Zentiva.

Expert na oblast energetiky Jiří Gavor z nezávislé poradenské společnosti ENA připomíná, že světová poptávka po energiích dál poroste a s tím i tlak na zvyšování cen. "Řešení je jediné - zjednodušit investorům podmínky pro výstavbu nových zdrojů. Klasických uhelných i z jádra. Samotný tlak na úsporu energií nestačí," míní Gavor.

Ekonomové už počítají, že nadcházející zdražení se v závěru roku projeví i vyšší inflací. Skutečnost zřejmě překoná poslední prognózu České národní banky, která zatím počítá v závěru roku s 5,3 procenta inflace.

"My to odhadujeme nejméně na 5,7 procenta. Zejména po započtení vlivu drahého plynu," soudí ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.