Ministři práce a sociálních věcí se včera přiblížili na dosah dohodě na maximální pracovní době i na podmínkách pro osoby působící ve firmách prostřednictvím pracovních agentur. Před jednáním v Lucemburku to řekla slovinská ministryně práce Marjeta Cotmanová. Včera se však jednání protáhla do pozdních večerních hodin a výsledek nebyl v době uzávěrky HN znám.

Česká republika si od nové legislativy slibuje hlavně vyřešení svízelné situace ve zdravotnictví, kterou způsobují problémy s přesčasy.

V Evropské unii nyní platí maximální týdenní pracovní doba 48 hodin. Politici se ale dosud nedokázali dohodnout na tom, za jakých podmínek může zaměstnavatel získat výjimku z tohoto limitu. Podle nových pravidel by tato doba musela být pevně smluvně stanovena. Pro zaměstnance, který odmítne pracovat nad stanovený limit, by z toho nesměly plynout žádné nevýhody, a pokud by s prací přesčas souhlasil, měl by mít nárok své rozhodnutí změnit. Slovinsko navrhlo, aby lidé za těchto podmínek mohli pracovat 60 hodin týdně, nebo 65 hodin v případě, že se jako pracovní doba započítává i pohotovost.

O to, aby zaměstnanci mohli pracovat více než stanovených 48 hodin, usilovala Británie. Proti takovým výjimkám se obecně stavějí Francie, Španělsko a Belgie. Podle českého ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase se souboj o pravidla kolem pracovní doby stává součástí konkurenčního souboje jednotlivých národních ekonomik.