Tichomořské ostrovní Vanuatu je první na seznamu 178 zemí světa seřazených podle indexu štěstí. Žebříček se sestavuje porovnáním průměrné délky života, lidské pohody a toho, do jaké míry země poškozuje nebo nepoškozuje životní prostředí.

Vanuatu je první, i když podle hrubého domácího produktu stojí světově až na 121. místě. Nebo možná právě proto. Tajemství štěstí Vanuaťanů se pokusila odhalit zpravodajská stanice BBC.

Mnoho lidí sní o vlastním ostrově s korunami kokosových palem, korálovým mořem a tropickým pralesem. Vanuaťan Jean Pierre John o ničem snít nemusí. Když se rozhlédne po Metomě, která je jedním z 80 ostrovů Vanuatu, může si říci, že to vše mu patří. A přitom není v klubu miliardářů, rockových hvězd ani členů královské rodiny. Nemůže být tomuto exkluzivnímu spolku vzdálenější.

On i celá jeho rodina žije na Metomě v chatrčích bez elektřiny, tekoucí vody, rádia a televize. Jejich jediným dopravním prostředkem jsou čluny, takže se nedostanou dál než k nejbližším ostrovům. Peněz mají málo a příležitostí nějaké vydělat ještě míň. A když se podaří získat nějaké peníze, většinou prodejem krávy, koupí si za ně Johnovi mýdlový prášek a petrolej do lamp. Ale dokážou si poradit i bez toho - mýdlo se dá vyrobit rozdrcením místních rostlin a na svícení může posloužit kokosový olej.

Často taky něco užitečného vyplaví moře - z bójí se dají rozříznutím získat misky, ze starých rybářských sítí vzniknou visutá lůžka.

Když se Jean Pierre dověděl, že je Vanuatu považováno za nejšťastnější zemi světa, s porozuměním pokýval hlavou. Na otázku, jak je to možné, odpověděl bez váhání: "Nemusíme se starat o peníze."

Když tutéž otázku položíte v Británii, dostanete podobnou odpověď. Rozdíl je ale v tom, že Jean Pierre nemá na mysli to, že má peněz tolik, že se v nich bezstarostně topí, ale to, že je nepotřebuje.

A je také zřejmé, že jeho osobní štěstí zdaleka není jen otázkou peněz. Podíl na něm má také rodinné soužití a mimořádný respekt, který k sobě všichni chovají.