"Jestli mne ČSSD zajímá? No zajímá, ale prostě to chceme zaplatit," rozčiluje se v sobotu okolo čtrnácté hodiny postarší otylý muž snědé pleti na chodbě činžovního domu v Tusarově ulici číslo 23. Na dveřích bytu, ze kterého vyšel, je jmenovka Chikhi. "Ten tady ale není," líčí muž, který se představuje jako Josef. Příjmení zadrmolí nesrozumitelně, z nahrávky ovšem zní jako Lažný.

"Je to čtrnáct dní, tři týdny, co jsem členem ČSSD, dýl ne," vysvětluje Josef. "My byli vzatí na Prahu 11. Nějak to nešlo, takže nás přeložili na naši Prahu 7. Tak jsme šli a dostali jsme tisícovku na té Praze 11. Tady ještě nic," neskrývá rozhořčení, když se ho ptáme, zda noví sociální demokraté dostali náborový příspěvek.

Hned vedle bytu se jmenovkou Chikhi žije Milan Šubrt. I on původně směřoval na Prahu 11, ale krajský výkonný výbor ČSSD ho odmítl stejně jako asi 90 podobných nových členů zaregistrovat. "Já jsem také dostal jen jednu tisícovku, musel jsem si pro ni do Hybernské ulice," tvrdí Šubrt.

V neděli si s Josefem a jejich sousedem odnaproti notují, že na druhé tisícovce budou trvat. Od koho?

"Když nás přeložili na Prahu 7, do Korunovační, tak tam byl pan Všetecký," mluví Josef o člověku, jehož totožnost se HN nepodařilo ověřit. Když zazní jméno poslance a šéfa ČSSD z Prahy 11 Kosty Dimitrova a jeho asistenta Jaroslava Doležala, obyvatelé Tusarovy 23 mají jasno.

"Jo. Přesně. Tak ten tam byl. Ten to tam s námi také dojednával," tvrdí Josef o Doležalovi. Stále ale říká, že peníze měli od Všeteckého.

Doležal včera HN nezvedal telefon, sám Dimitrov jakoukoli spojitost s úplatky odmítá. Přesto, že za přijetí zmíněné devadesátky lidí osobně písemně lobboval u šéfa ČSSD Jiřího Paroubka.

To obyvatelé domu Na Žertvách 26 na Palmovce v Praze 8 byli spokojeni. "Přišli za mnou a chtěli, abych vstoupil do strany na Praze 11. Já jsem nevěděl proč, když tam nemám žádné známé. Šli jsme tam ve třech partách, dali nám za to 1250 korun," popisuje ve čtvrtek dopoledne před svým bytem Zoltán Grunár. Když tohoto asi čtyřicetiletého Roma nakonec nevzali na Prahu 11 a lanařili ho do organizace ČSSD v Praze 8, tak odmítl. "Peníze jsme dostali, my jsme udělali, co po nás chtěli a všechno bylo v pořádku," míní. Jméno mecenáše prý nezná. "Vůbec nevím, jak se jmenoval, říkám mu Mirek. Dali nám do ruky lístek, co dělat. Pak jsme s Mirkem ještě museli jít na Prahu 1 a ukázat občanku, od té doby jsme ho neviděli," tvrdí Grunár.

Tihle všichni zatím na členství v ČSSD čekají. Milan Čiko už členem strany je. Na žádné adrese ho ale navštívit nelze: trvalý pobyt má Čiko hlášený na Městském úřadě Prahy 11, kde takto evidují až pět stovek bezdomovců.

 

080331-02_ctk.jpg

Tohle jsou vnitrostranické věci, o kterých se odmítám bavit, říká poslanec ČSSD Kosta Dimitrov.