Premiér Mirek Topolánek proto rozhodl, že vláda nebude o Kosovu hlasovat 2. dubna, jak navrhl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

"Bez toho, abychom měli potřebné analýzy, bychom rozhodovat neměli. 2. dubna to na vládě zcela jistě nebude. Pokud bychom totiž dnes hlasovali o Kosovu, tak uznáno nebude," řekl novinářům Topolánek.

Tím ale popudil šéfa české diplomacie, který na termínu 2. dubna trvá. "Já jsem byl vyjádřením pana premiéra trochu zaskočen, mám dobré důvody, proč bych to chtěl projednat," sdělil HN ministr Karel Schwarzenberg. Jeho mluvčí Zuzana Opletalová doplnila, že existují zahraničněpolitické důvody pro to, aby se otázka Kosova na vládě 2. dubna projednala.

Lidovci včera požádali premiéra, aby kvůli Kosovu svolal koaliční jednání "Problém Kosova je velmi závažný. Jeho uznání podle nás není ještě připravené," uvedl šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Pavel Severa. 

Lidovci svolávají koalici, mají problém s Kosovem - čtěte ZDE

Topolánek považuje požadavek lidovců za nesmyslný do té doby, než bude jasné, kdy bude vláda o Kosovu jednat. "Já kromě Cyrila Svobody neznám žádného lidovce, který by se zajímal o zahraniční politiku," sdělil premiér.

Hospodářské noviny včera zjišťovaly, jak by ministři o uznání Kosova nyní hlasovali. Pro se vyslovili jen čtyři členové kabinetu, většina s uznáním nesouhlasí. Jen málokterý ministr má ale ostře vyhraněný názor. Jednohlasně proti okamžitému uznání se postavili lidovci. "Rozhodnutí je nevratné. Česko by podle mého názoru mělo zvážit veškeré důsledky a s uznáním počkat," uvedl ministr Cyril Svoboda. Ještě radikálněji se vyjádřil Miroslav Kalousek. "V současné situaci pro to nejsem připraven zvednout ruku," uvedl ministr financí.

Proti uznání Kosova je také většina ministrů ODS. "Jsem proti uznání. Myslím, že to je velká chyba mezinárodního společenství, včetně Evropské unie. Je to nahánění Srbska do náruče Ruska," uvedl vicepremiér Petr Nečas.

Příznivci nejmladšího státu světa jsou ve vládě v menšině. A většinou ani oni nejsou jednoznačně přesvědčeni. "Budu hlasovat pro, ale hlasování uvnitř ODS nebude jednotné," uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Ještě opatrnější byl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. "Jsem spíše pro, ale nejdříve si chci prostudovat materiál," uvedl. Pro uznání se vyslovili také Martin Bursík a Karel Schwarzenberg. Také Alexandr Vondra se v minulosti vyjádřil, že je spíše pro uznání.

Řada členů kabinetu si s uznáním Kosova neví rady a čeká na zprávu, kterou chce vládě předložit ministr zahraničních věcí.

Kosovo vyhlásilo jednostranně nezávislost 17. února. Od té doby jeho existenci uznalo více než třicet zemí.

Topolánek v minulosti prohlásil, že jeho vláda Kosovo uzná, když země zaručí mimo jiné právo a pořádek nebo ochranu minorit na svém území.

Prezident Václav Klaus uznání provincie spíše odmítá. Podle něj by se jednalo o nebezpečný precedent. Zásadně proti uznání Kosova jsou ČSSD a komunisté.


Jak by v této chvíli hlasovali ministři o uznání Kosova

Pro
Petr Gandalovič Jiří Pospíšil Martin Bursík Karel Schwarzenberg

Proti
Ivan Langer Martin Říman Vlasta Parkanová Tomáš Julínek Aleš Řebíček Miroslav Kalousek Cyril Svoboda Petr Nečas

Zatím nerozhodnuti
Džamila Stehlíková Václav Jehlička

HN_080326_02b_ctk.jpg