10vik09.jpgDivoký, charizmatický a od snímku Bezstarostná jízda zřejmě také jeden z původních sexuálních symbolů, jaké může Hollywood nabídnout. Jeho denní honorář činí až milion dolarů. Přesto není Nicholson riskantní investicí: nejnovější snímek tohoto hollywoodského mazáka po svém uvedení v Americe skočil hned na první místo žebříčků návštěvnosti. Ve filmu To nejlepší nakonec hraje Nicholson spolu s Morganem Freemanem nerovný pár zasvěcený blízké smrti, ale než to dojde tak daleko, hodlají si oba ještě užít života. Do českých kin přichází film již začátkem dubna.

 

Vy byste už vlastně ani nemusel dávat žádná interview. Nebo snad ano?

Jasně. Když se to tak vezme, už bych vlastně nemusel dělat vůbec nic.

 

Nenudí vás při každém novém filmu ta záplava rozhovorů? Stejné otázky, stejné odpovědi?

Moudrý muž se nikdy nenudí! Při takových příležitostech chci být vždy šarmantní. Ale přiznávám: jsem prostě chladnokrevný profík. Když jsem naposledy prezentoval svůj film na festivalu v Cannes, podíval jsem se na tiskové konferenci na své kolegy a všichni byli jako bez života. Právě tomu se chci vyhnout. Ale věřte mi to, nebo ne, otázky, které tam padly, mě opravdu překvapily.

 

Co byste tedy považoval za skutečnou výzvu? Copak už nemáte všechno, co si jen může člověk přát?

Opravdu mám všechno! Před lety jsem byl skoro na dně, což se stane alespoň jednou za život každému. John Huston mi pak ale vyprávěl příběh jednoho úspěšného trenéra koní. Když se ho ptali na tajemství jeho úspěchu, odpověděl jednoduše: ”Koně mě nikdy nenudili.” A tak jsem si udělal roční pracovní přestávku. Během té doby jsem si všiml, jak mi práce schází. Ne kvůli penězům, ale protože svou práci mám rád.

 

10vik10.jpgJak náročné je být v Hollywoodu za divocha?

Média představují na hvězdách jen jejich nejméně obvyklé rysy. A kdysi jsme žili prostě ve vzrušující době, struktura studií byla úplně jiná, vládla jiná atmosféra. Když jsem začínal svou kariéru, došlo v Hollywoodu k zásadní změně: z rodinných filmových studií se staly akciové společnosti. Takové konglomeráty se moc o nezávislé filmy nezajímaly. Konglomeráty dokážou zničit vše. Proč by měl být film výjimkou?

 

Jak se díváte na nedávno ukončenou, skoro tříměsíční stávku scenáristů?

Někdo, kdo hrál Jimmyho Hoffu (v dramatu o korupci v odborech z roku 1992), nemůže brát něco takového vážně. Co pracuji v Hollywoodu, jsou tam stávky a vím, že pro producenty mají své výhody, protože se mohou zbavit nepohodlných smluv. Jakmile se tohle vyřídí, dojde k dohodě. Vzpomínám si na jednu schůzi s Ronaldem Reaganem, který byl tehdy předsedou hereckých odborů. Tleskali mu tolik, že zapomněl na všechny požadavky, s nimiž odboráři původně přišli. Vedle mě stál můj kamarád a já na něj hodil pohled, který říkal: ”Oč tady vlastně jde?”

 

Pochybujete o sobě někdy?

Než jsem v herectví prorazil a sáhl si na úspěch, dost často jsem si kladl otázku, zda bych neměl nějak změnit svůj život. Ale měl jsem také dost štěstí. Vlastně v celé mé kariéře bylo jen několik období, kdy se mi nedařilo. Možná, že jsem měl třeba častěji režírovat...

 

Jste spokojen s těmi třemi filmy, které jste sám režíroval?

Víte, dívám se na to realisticky. Vlastně jsem nikdy nenatočil úspěšný film, a tak se nemohu divit, že studia mne vidí raději před kamerou jako herce a ne na postu režiséra. Přesto zůstávám fantastou. Například jsem dost dlouho přemýšlel o tom, jak by šlo revolucionalizovat internet. Zda z toho něco bude nebo ne, nevím sám. Uvidíme...

 

O čem ještě sní Jack Nicholson?

Začal jsem s dětmi malovat. Malé děti jsou mnohem lepšími malíři než dospělí. Bohužel, teď už jsou velké, takže více myslí na techniku a ztrácejí svou tvůrčí svobodu. Ale já maluji opravdu rád. Hlavně v noci.

 

Jak se díváte sám na sebe?

Neudělal jsem si o sobě žádný pevný obrázek. Spíše mám něco, co bych nazval programem. Vždycky jsem měl hodně plánů. Jako děcko jsem chtěl hrát golf, a dostal jsem se k tomu až v padesátce. Ale zvládl jsem to. S lyžováním jsem začal v pětatřiceti, s tenisem v osmadvaceti letech.

 

10vik11.jpgKdy může herec říci: Tak jsem to dokázal, prorazil jsem?

To o sobě může říci, když nebude muset chodit na castingy. To je podle mého názoru měřítko úspěchu. Jakmile se dostanete přes tento bod, pak už je to jenom radost.

 

Máte nějaké herce, které obdivujete?

Sean Penn. Není lepšího herce než Sean Penn.

 

Musí herec jako Jack Nicholson bojovat s tím, že si jej režiséři zaškatulkují a obsazují do podobných rolí?

Ano, je těžké vzdorovat těm stereotypům o Nicholsonovi. Ale ať jsem dělal, co jsem dělal, vždy jsem se snažil být v dané roli jiný. I když si možná někdo řekne: On hraje pořád stejně, v každé úloze jsem mluvil jiným hlasem, chodil jsem jinak i držení těla bylo jiné.

 

Proč vlastně téměř nikdy neposkytujete interview televizím?

Televizní rozhovory nejsou pro herce dobré. Třeba proto, že se pak záběry objevují stále znovu v různých dokumentech, a to dlouhodobě, a nemáte nad nimi kontrolu. A pak, člověk toho o sobě v televizi prozradí příliš mnoho. Jako herec se potom musí mnohem více snažit, chce-li diváka vtáhnout do nějakého příběhu. I herec potřebuje určitou dávku tajemnosti, aby mohl překvapit.

 

Pro někoho, kdo je stejně známý jako Coca-Cola, je zřejmě těžké si ještě nějaký zbytek tajemnosti udržet?

A právě tam začíná má práce: Diváci si myslí, že už Jacka Nicholsona znají. Takže mým prvním krokem vždycky je svou roli nejdříve ze všeho ”odnicholsonovat”, jak tomu říkám.

 

10vik12.jpgV protikladu k tomuto odnicholsonování jsou sluneční brýle, které pořád nosíte. Proč?

Příčina je možná v tom, že jsem kdysi začínal jako plavčík. Později se to ale ukázalo být užitečným, když jsem si musel oči chránit před přívaly blesků fotografů. Ostatně brýle často měním a všechny jsou na předpis!

 

Jste jedním z nejbohatších herců v hollywoodské továrně na sny. Máte i výnosné podíly z uvádění svých filmů. Co pro vás znamenají peníze?

Byl jsem vychován v tom, že mluvit o penězích je nezdvořilé. Ale od malička mi také bylo jasné, že se o sebe musím umět postarat sám. Většina lidí si myslí, že jim milion dolarů změní život. To není pravda. To vím z vlastní zkušenosti.

-

 

 

Jack Nicholson (*1937) se narodil na newyorském Manhattanu tanečnici June Nicholsonové, otcovství je přisuzováno Donaldu Furcillovi. Až do roku 1974 se však Jack domníval, že jeho skutečnými rodiči, jsou jeho babička s dědečkem, kteří jej vychovávali.

Na plátně debutoval v roce 1958 ve snímku The Cry Baby Killer. Průlom přišel s filmem Bezstarostná jízda z roku 1969, kdy za svou roli pijanského právníka George Hansona obdržel svou první nominaci na Oscara. Svou první sošku pak získal za úlohu ve Formanově filmu Přelet nad kukaččím hnízdem. Nicholson v průběhu kariéry získal další dvě sošky a dvanáct nominací. Společně s Michaelem Cainem jsou jediní, kdo byli na cenu akademie nominováni v každém desetiletí už od 60. let. Mezi jeho nejznámější filmy patří The Shining, Čarodějky z Eastwicku, Batman, Pár správných chlapů či Skrytá identita.

 

Snímky Warner Bros., Reuters: Ve svém novém filmu To nejlepší nakonec hraje Nicholson pacienta nemocného rakovinou, který si chce před smrtí ještě užít včetně skoku padákem. Nicholson s režisérem snímku To nejlepší nakonec Robem Reinerem (vlevo) a kolegou Morganem Freemanem. Fanoušek basketbalu Jack Nicholson vhazuje míč do hřiště při únorovém zápasu L. A. Lakers proti Miami Heat.