Na hranicích se tvoří delší fronty než dřív a víza jsou teď velmi drahá. Řadoví Ukrajinci a především ti, kteří byli závislí na přeshraničním obchodu s Polskem, jsou nespokojeni.

"Nová berlínská zeď," protestovaly v minulých týdnech davy lidí u polského konzulátu ve Lvově a také u hraničního přechodu Krakowec.

Rozšíření schengenského prostoru, do něhož bylo 21. prosince zahrnuto i Polsko, Maďarsko a Slovensko, změnilo život i lidem vně nové hranice. Podle názoru místních k horšímu.

"Jako první to pocítili turisté, kteří obvykle tráví vánoční prázdniny lyžováním na Slovensku či v Polsku," řekla včera HN Orysia Lutsevyyčová, ředitelka nadace Otevřená Ukrajina.

Dříve mohli Ukrajinci do Polska jezdit zdarma, nyní platí padesát dolarů za vízum a musejí prokazovat své finanční zajištění.

Schengen už proklínají také tisíce drobných prodejců v příhraničních oblastech, kteří dříve jezdili do Polska a vozili zpět alkohol, cigarety, parfémy a další zboží. Nyní to není možné.

"Vznikají tak dodatečné náklady pro ukrajinské podniky, které investují v Polsku či v Maďarsku," řekla Lutsevyyčová.

Na některých přechodech navíc čekají ukrajinské kamiony ve frontách více než den. Podobné je to na hranicích s Běloruskem.

Ukrajinci už týdny protestují v ulicích. Hlavní dálniční tah z Ukrajiny do Polska blokovaly do poloviny minulého týdne betonové bloky a dřevěné bariéry.

Lidé žádají, aby obyvatelé pohraničí mohli dál bezplatně překračovat hranici, vyjednají-li si speciální propustku. Podobnou dohodu už Ukrajinci podepsali se Slovenskem a Maďarskem.

Své protesty podmínečně ukončili do 1. února poté, co je polští politici ujistili, že se bude o zjednodušení vízového režimu jednat v únoru.

Přední polští politici, včetně ministra zahraničí Radoslawa Sikorského a premiéra Donalda Tuska, se na Ukrajinu chystají v nejbližších týdnech. A konzulát ve Lvově už slíbil vydávat víza dvojnásobně rychleji než doposud.

Pouze obchodníci s nelegálními migranty si po rozšíření Schengenu libují. Vyhlídka, že za hranicemi s Polskem se už mohou jejich klienti pohybovat bez pasů kamkoli, prý pro ně znamená "zlatý důl".

"Víc lidí bude zkoušet přejít hranici," řekl britskému listu Times nejmenovaný ukrajinský převaděč. "Nezávisle na tom, jak utuží kontroly, vždycky si najdeme cestu skrz. Rozšíření Schengenu je pro mě požehnání," dodal.

Německá policie už v prvních třech týdnech zaregistrovala při náhodných kontrolách více než dvojnásobný počet nelegálních migrantů.

Hlavní "sezona" však začne až na jaře a v létě. Ti, kteří se chystají na cestu přes Ukrajinu, často pocházejí až z Číny, Indie či Pákistánu.

"Řekli mi, že je teď snazší dostat se do Británie poté, co se schengenská zóna rozšířila," řekl pákistánský uprchlík Ahmad, nedávno zatčený při pokusu nelegálně vstoupit přes Ukrajinu do Maďarska. "Mohou mě vrátit. Ale v tom případě to zkusím znovu."