Ke střetu neonacistů se zástupci občanských spolků se schyluje v Plzni. Stoupenci krajní pravice ohlásili na 19. ledna pochod plzeňským centrem. Je to zjevně připomínka transportu plzeňských Židů, který z Plzně vyjel 18. ledna 1942 do Terezína.

Plzeňská Liga proti antisemitismu v reakci vyzvala obyvatele, spřízněná sdružení a úřady, aby společně zabránili pošlapání lidské důstojnosti. Liga v den pochodu chystá v centru města protestní shromáždění.

Odpor proti pochodu vyjádřila včera také Federace židovských obcí.

"Cílem pochodu je urážka a výsměch obětem holocaustu i těm, kdo nacistický masakr přežili," sdělil Jiří Daníček z federace židovských obcí.

Podle šéfa odboru veřejných služeb úřadu obvodu Plzeň 3 však petice ani jiné protesty obyvatel nemohou vést ke zrušení akce, případně jejímu zákazu. "Pokud ji sám ohlašovatel nezruší, uskuteční se. Jiná možnost už podle zákona není," řekl Radim Lisenko.

Organizátor Bureš vyzval účastníky neonacistické demonstrace, kteří vlastní zbrojní pas, aby si vyřídili povolení mít u sebe zbraň. Prý se obává, že by demonstranti mohli být napadeni.