"Teď jsme dořešili problém nakládky kamionů, zveme vás po tom našem jednání na pohoštění. Odmítnout nemůžete, to byste nás urazili". I taková slova a situace patří ke společnému podniku, který letos na jaře vytvořila vizovická společnost Rudolf Jelínek s jedním z největších obchodníků s ovocem, se srbskou firmou PROGRES PROMET- HLADNJAČA MILENIĆ. Po prvních zkušenostech čeští manažeři hodnotí jeho fungování jednoznačně pozitivně a mezilidské vztahy označují jako velmi srdečné.

"Jediné problémy, které jsme řešili, byly technického charakteru, ztráty při dopravě či postupy destilace. Určitým problémem jsou státní a náboženské svátky, které naši srbští partneři ctí a v jejichž průběhu docházelo k občasnému zpožďování nakládky kamionů. Vše bylo vyřešeno ke spokojenosti obou stran," dělí se o zkušenosti Zdeněk Kohn, výkonný ředitel společnosti Rudolf Jelínek. K důvěře obou stran přispívá i předchozí spolupráce. "Srbský partner pro naši společnost vykupoval švestky od místních pěstitelů, nakládal je na kamiony a odesílal do Vizovic. Postupem času jsme zvýšili efektivitu dopravy, například používáním vratných plastových boxpalet a jednorázových velkoobjemových vaků. Doprava ovoce z takové vzdálenosti je ale poměrně drahá, proto jsme založili společnost s ručením omezeným, která vykoupené ovoce zpracovává na kvas a zajišťuje i jeho destilaci. Do Vizovic je zavážen již destilát, což vede k úspoře přepravních nákladů," vysvětluje obchodní ředitel Lumír Zakravač.

Předpokladem dobrého vedení společného podniku je správně nastavená komunikace. "Při důležitých jednáních probíhá prostřednictvím tlumočníka, běžná komunikace je s ohledem na společný jazykový základ také možná. Naši partneři ovládají němčinu, takže podstatný problém při komunikaci nemáme," říká Zdeněk Kohn.

Je tu však ještě jeden důležitý aspekt pro budování důvěry - renomé Čechů a českých firem v Srbsku. "Podle našeho názoru je velmi dobré a srbští partneři o spolupráci rozhodně stojí. Důvodem je společná historie i určitá izolace, do níž se Srbsko po rozpadu Jugoslávie dostalo. Srbové proto usilují o spolupráci a Česko je pro ně slibný partner," říká Lumír Zakravač, jehož firma má v Srbsku velké plány.

"Naše společná firma by se kromě výrobního programu měla stát výhradním dovozcem produktů společnosti Rudolf Jelínek na srbský trh. Již dnes je jasné, že tento formující se trh bude v oblasti ovocných destilátů více konkurenční než český. Je zde spousta drobných výrobců, kteří prodávají své produkty za nízké ceny. Etablují se tu i silné nadnárodní značky a my nechceme zůstat pozadu. Portfolio výrobků nebude obsahovat jen kvalitní ovocné destiláty, ale počítáme i s Plum vodkou a likéry," svěřuje se výkonný ředitel.