Hronov 
Rodný dům Aloise Jiráska (1851 - 1930)
Snímek: Václav Poustka

Kdo přelouská Staré pověsti české, už nikdy nezapomene větu "Město vidím veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat". A kdo navštíví Hronov, bude si pamatovat romantickou krajinu Kladského pomezí. Pokud jste dosud nepřečetli třeba celého F. L. Věka, můžete vše dohnat na trase Hradec Králové - Náchod. Času budete mít dost. Úzká silnice, po které nekonečné řady kamionů převáží zboží mezi českými a polskými obchody. Vše se vleče a konec je v nedohlednu. Vyplatí se ale vydržet. Na kruhovém objezdu u podjezdu pod železniční tratí se v Náchodě kamiony oddělí a jedou svou trasou k hraničnímu přechodu. Silnici na Broumov hned za městem sevře z jedné strany příkrý svah a z druhé řeka Metuje. Po chvíli se ohlásí Malé Poříčí a pak už je to coby kamenem dohodil do Hronova.

Divadlo vládne
Hned na náměstí, na kterém je možné o víkendu bez problémů zaparkovat, dá Hronov důrazně najevo, že není jen tak obyčejným městem. Zatímco jinde bývá hlavní dominantou radnice nebo kostel, zdejší náměstí ovládá svou monumentalitou Jiráskovo divadlo. Je nejen místem letního ochotnického festivalu Jiráskův Hronov, ale také ukázkou české meziválečné architektonické moderny. Průčelí se čtyřmi robustními sloupy působí díky velkým oknům vzdušně a otevřeně. Toto není divadlo, kam by se chodilo na těžké kusy. Tady se předvádí hravost. Ostatně, nenajdete moc městských divadel, před kterými by na udržovaném trávníku hráli chlapci v sobotu dopoledne fotbal.
Tahle stavba se zdejšímu rodákovi, architektu Jindřichu Freiwaldovi, vydařila. Stačí se jen zahledět na jednoduše provedené římsy, střídání světle okrové omítky a režného zdiva nebo na trojici jednoduchých světel mezi vstupními sloupy či kruhová okna v hlavních dveřích. Hodnocení je jasné, Freiwald byl na pražské Akademii výtvarných umění pozorným žákem Jana Kotěry.
Freiwald rád ochotničil, jeho rodina byla příbuzensky spjata s Jiráskovými, a tak když hronovské Družstvo pro postavení divadla nemělo na zahájení stavby dost peněz, architekt mu zdarma věnoval celý stavební projekt. Sám Jirásek pak přišel poklepat na základní kámen a od roku 1931 se v divadle konají pravidelné ochotnické festivaly.

Staré město, mladý znak
Význam divadla pro Hronov podtrhuje i to, že se jeho stylizované průčelí objevuje v městském znaku. Vůbec to však není taková samozřejmost, jak by se mohlo zdát. Hronov je totiž město s mnohasetletou tradicí a nebývá právě obvyklé, aby takové sídlo používalo jeden z nejmladších znaků v České republice. Stříbrné průčelí divadla v modrém štítě je oficiálním městským znakem teprve od roku 1972, a navrhl ho akademický malíř Jiří Škopek.
Historie Hronova přitom sahá až do druhé poloviny 13. století, kdy kraj na horním toku Metuje obhospodařoval pan Hron z Náchoda, pocházející z rodu Načeraticů. Ve 14. století už o Hronově hovoří zdejší kroniky a za dalších necelých sto let, přesně v roce 1415, je zařazen do kategorie "městečko", ve které setrval více než čtyři sta let. Teprve od roku 1859 má Hronov oficiální statut města.
Pro sledování vývoje městského znaku je důležitý rok 1725, kdy byl na náměstí postaven mariánský sloup s barokními sochami Panny Marie, Ježíška, svatého Bedřicha, Václava a Jana Křtitele. Ke konci 18. století se silueta sloupu začala používat při pečetění listin a po dalších sto letech už byl sloup hlavním motivem městského znaku. Jenže dlouho tam nevydržel. V čase první republiky umístil Hronov na svůj znak nejprve zvonici a později rodný dům Aloise Jiráska. Po druhé světové válce město znak znovu měnilo a vrátilo se k mariánskému sousoší. Jeho podoba však neodpovídala heraldickým pravidlům, a proto se od roku 1972 prezentuje Hronov zcela novým znakem s divadlem.

Jirásek_mChytré zuby na slunce
Spojení divadlo - Jirásek se automaticky nabízí i jako hlavní vycházková trasa hronovskými uličkami. Z náměstí to je k rodnému domku spisovatele jen několik kroků, ale cestu si lze proložit jedním moderním architektonickým zastavením.
Stačí, když se k Jiráskovu domku nevydáte po hlavní Jiráskově ulici, ale dojdete k němu ulicí Knáhlovou. Půjdete-li ve směru od divadla, narazíte v místě, kde se ulice začne zvolna stáčet vlevo, na dům s pilovitě uspořádanými okny. Navrhl ho architekt Josef Šustr a někomu by se toto uspořádání, pomáhající zachytit pro místnosti co nejvíce světla, mohlo zdát povědomé. Není to lichý pocit, stačí se při návratu z Hronova zastavit v centru Náchoda a projít se po Palackého ulici. Na budově někdejší spořitelny využil stejné uspořádání oken přední architekt české moderny Pavel Janák. Ostré trojúhelníkové arkýře zde navrhl proto, aby v úzké ulici nastavil slunečním paprskům co největší plochu oken. ‹
U Jirásků v roubené chalupě řešili jiné problémy. Především to, jak uživit početnou rodinu provozováním pekařství a jak se poskládat do skromně zařízených místností. Prohlídka rodinného domku má - s ohledem na velikost Jiráskových spisů - přijatelný rozměr. Na výklad průvodkyně a nahlédnutí do několika místností stačí dvacet minut. Přes zimu je ale domek zavřený a za Jiráskovými relikviemi se musí zajít do prvního patra divadla, kde je stálá muzejní expozice.

Čerstvý pramen a bazén bez vody
Chcete-li zůstat na čerstvém vzduchu, můžete místo do divadla zamířit od bílé roubenky do přilehlého parku, kde se potkáte se spisovatelem osobně. Tedy pokud vám nebude vadit, že nakročený Jirásek s vycházkovou holí je odlitý z bronzu podle návrhu sochaře Josefa Malejovského. Jiráskova socha je v Malejovského tvorbě srovnávána s jeho dalšími významnými díly, například sochou Bedřicha Smetany na Novotného lávce v Praze nebo pomníkem Jana Žižky v Trocnově. Hned za spisovatelovými zády lze zahnat zadarmo a zdravě žízeň. Z upravených kohoutků tu prýští dva přírodní kyselkové prameny, Hronovka a Regnerka s alkalicko-železnatou vodou.
Zdejšímu koupališti, ležícímu na konci parku na levém břehu Metuje, naopak voda chybí. Rozlehlý betonový bazén zarůstá travou, jeho zdi se postupně drolí, schůdky do vody reznou. Ale pravidelný rytmus betonových panelů položených na dně, mezi kterými prorůstá tráva, má svůj originální půvab.
Most přes Metuji vás zavede na její pravý břeh, kde po několika desítkách metrů cesty po proudu přijdete k takzvanému svobodnému dvoru. Po další lávce přes řeku se můžete vrátit na náměstí Československé armády. Dalo by se pokračovat také po proudu řeky dál směrem k Náchodu, kde stával rodný domek dalšího slavného rodáka Josefa Čapka.
Zatímco Jirásek přežil všechny vládnoucí režimy a jeho rodná světnice rovněž, Čapek dopadl hůř. Rodný dům malíře a spisovatele, který zemřel v koncentračním táboře Bergen-Belsen, musel slovy starých dokumentů "ustoupit novým potřebám doby". Na jeho místě pak nějaký čas stával malý pomník, který byl ale později kvůli "výstavbě centra odborné přípravy přemístěn do parčíku ke splavu".

baroko_mPokorné baroko
Druhý vycházkový okruh Hronovem, třeba odpolední po obědě na náměstí, začíná u renesanční zvonice. Na malém návrší nad Komenského náměstím stojí od roku 1610 a zdálky je poznat podle charakteristické čtyřboké věže a ostře špičaté střechy. V jejím sousedství stojí kostel Všech svatých. Původně gotický kostel byl na počátku 18. století přestavěn v barokním stylu, taky typickém pro zdejší kraj.
Stačí si jen připomenout barokní kostely na Broumovsku, proslulé svými čistými zaoblenými liniemi. Zatímco ve velkých městech se barokní kostely staly ukazatelem církevního bohatství a košaté zdobnosti, na Kladském pomezí si kostelíky ve stejném slohu dokázaly udržet pokoru. Hronovský kostel Všech svatých je toho důkazem. Pozoruhodné je i kování mříže, která chrání přístup ke kostelu. Postavy ostře vyřezané do pásků železa zdálky vypadají, jako by je pohlcovaly plameny pekelné.
To procházka starým hřbitovem obklopujícím kostel působí uklidňujícím dojmem. Vzrostlé stromy, pod nimi závěje zlatého listí, ze kterého tu a tam vystupují torza malých sošek. Místo jak stvořené pro podzimní melancholii. Sousední nový hřbitov romantiku postrádá, zato má ve svém středu hrob Aloise Jiráska.

A teď za Magiášem!
Budete-li na výletě s dětmi, můžete je nechat proběhnout na velkém hřišti nedaleko hřbitova na rohu ulic Divadelní a K Milířům a pak se druhou z nich dostat do ulice Pod Kleprlíkovou horu. Tou dojdete nejprve k hronovskému pivovaru a dále budete pokračovat ulicí Mikoláše Alše k Pivovarskému rybníku. V mírném stoupání minete po levé straně další památný dům - letní sídlo Aloise Jiráska, ve kterém se spisovatel 12. července 1926 setkal s T. G. Masarykem.
Dál nechť každý pokračuje podle svého naturelu. Někdo může na hrázi Pivovarského rybníka usednout na lavičku, začíst se do některého z Jiráskových románů a na jaře, až dočte, se vydat domů. Kdo holduje pohybu, ať opustí Hronov a navštíví další městečka v okolí - Úpici nebo Červený Kostelec. I to může být literární výlet. Pamatujete si? Velká doktorská pohádka od Karla Čapka. Hejkal, černokněžník Magiáš, jeho pomocník Vincek a trojice doktorů z Úpice, Hronova a Kostelce. I to je zdejší kraj...

VÁCLAV POUSTKA

Kde se najíst
O sobotním poledni nepřekypuje Hronov právě bohatýrskou nabídkou. Místní, chtějí-li si dopřát něco jiného než hospodské hotovky, obvykle míří do pizzerie Stella na náměstí. Podnik to je čistý, uklizený a bohužel tuctově vybavený. Pokus o útulno příliš nevyšel. Pizza je standardní, ceny kolem stokoruny odpovídají republikovému průměru. Není to tu špatné, hlad zaženete, ale na gurmánský zážitek to je málo.

Jak se tam dostat
Podle digitálních plánovačů tras měří cesta z Prahy do Hronova 159 km a osobní auto by ji mělo ujet za hodinu a tři čtvrtě. To je ale teoretický výpočet, který nezohledňuje hustotu kamionové dopravy a četná stavební omezení. Bezpečnější je počítat s dvouhodinovou jízdou.
Z Prahy-Florence jezdí přímý autobus, cesta trvá lehce přes tři hodiny.

Kde se ubytovat
Nedaleko centra na jižním okraji Hronova stojí na levém břehu Metuje penzion Prajzko. Přenocovat v něm může najednou až třicet lidí, ceny jednolůžkových pokojů začínají na 490 Kč, dvojlůžkových na 780 Kč. Snídaně není v této ceně započítaná, ale lze ji samostatně objednat. Adresa: Husova 223, Hronov, tel.: 491 482 338.
Rodina, která si chce s dětmi užít romantiku, může zkusit ubytování v chalupě Na Mokřinách. Pronájem staré zděné chalupy stojí na víkend 3500 Kč a spí se v jediné velké obytné místnosti, kde jsou dvě postele. Pro děti je připravené spaní na peci. Další host může nocovat na přistýlce. Kdo by se do obce Žďárky, ve které se nachází osada Mokřina i chalupa, vydal na celý týden, zaplatí za pronájem chalupy 6000 Kč. Rezervace na telefonu 777 576 056.

Tip v okolí
Červený Kostelec je učebnicovým příkladem, jak městečka získávají jména. Postavte se před kostel sv. Jakuba Většího a bude vám vše jasné. Sytá červená barva barokní fasády nenechá nikoho na pochybách, jak Červený Kostelec ke jménu přišel. Kostel měl původně gotickou podobu, ale v roce 1591 vyhořel a opraven byl až po půl století. V polovině 18. století připravil projekt jeho barokní přestavby Kilián Ignác Dientzenhofer, podle jehož plánu byla zbudována síť barokních kostelů na celém Broumovsku.
Druhým místem, které stojí v Červeném Kostelci za pozornost, je symbolický hrob Viktorky, bláznivé ženy z Babičky Boženy Němcové. Najdete ho v zahradě ve Dvořáčkově ulici, která vede od kostela k novému hřbitovu. Zdobí ho kovaný kříž a nápis "Zde odpočívá Viktorka, narozená r. 1792, dcera Antonína Žida z Červené Hory. Zemřela 17. října 1868." Ve skutečnosti byla Viktorka pohřbena na obecní útraty do společného hrobu chudých na původním kosteleckém hřbitově.

Kam s dětmi
Příjemný úkryt před nevlídným počasím lze najít v Malých Svatoňovicích v Muzeu bratří Čapků, které je umístěné v rodném domku Karla Čapka na náměstí. Expozice byla původně zamýšlena jako dočasná výstava na počest návštěvy prezidenta Edvarda Beneše v roce 1946, ale nakonec tu zůstala natrvalo. Prohlídku je potřeba telefonicky domluvit na čísle 499 886 295 nebo 499 886 341. Dospělí platí za vstup 20 Kč, děti desetikorunu.

Informace
V podzimním a zimním čase je turistické informační centrum otevřené pouze ve všední dny od 9 do 12 hodin a od 12.30 do 16 hodin. Najdete ho na náměstí vedle divadla.
Telefon: 491 483 646.
www.hronov.cz  
www.mestohronov.cz  
www.kladskepomezi.cz