Českým výrobcům textilu a oděvů svitla naděje, že se jejich nápady, průmyslové vzory nebo dezény, už nebudou objevovat na čínské textilní produkci. Zasloužit se o to má "dohoda o porozumění" v oblasti ochrany duševního vlastnictví, kterou včera v Šanghaji podepsali představitelé obou národních textilních asociací.

"Je to první krok, na kterém jsme pracovali osm měsíců. Kdyby byl izolovaný od jiných států nebo Evropské unie, byl bych skeptický. Ale podobný tlak na Čínu vyvíjejí i Spojené státy. Obdobnou dohodu už s ní podepsala i profesní sdružení z Německa, Rakouska a Francie a výsledky předpokládám v řádech měsíců," říká Josef Novák, šéf textilky Veba a prezident textilní asociace ATOK.

"Obě asociace se budou pravidelně vzájemně informovat o případech porušování práv duševního vlastnictví, které se týká českých a čínských společností, a poskytnou si vzájemnou součinnost v rámci svých možností při řešení nevyřízených případů," uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský. "Zatím žádný jiný sektor tuzemského průmyslu nedosáhl s čínskou stranou obdobného ujednání," podotkl mluvčí.

"Jakákoliv dohoda, zvyšující šance českých firem ochránit své duševní vlastnictví, patří mezi naše priority," prohlašuje Martin Tlapa, náměstek ministra průmyslu. Česko proto už vyjednává s Francií, aby se v době jejího předsednictví v EU dostalo podobné téma i na pořad evropsko-čínského summitu, který se v této době uskuteční.

Majitelé českých textilních závodů jsou ale vůči nově uzavřené dohodě skeptičtí. "Bojím se, že to je jenom formalita, v praxi to myslím fungovat nebude," míní majitel největší české textilky Slezan Frýdek-Místek Miroslav Halfar.

"Rozjetý vlak, když nabere rychlost, se ale špatně zastavuje. Jsem proto dost skeptický," přizvukuje jeden majitel české textilky. Kvůli práci v ATOK chce ale zůstat v anonymitě. Podle něho bude čínské výrobce těžké zastavit, protože svůj růst postavili mnohdy právě na výrobě plagiátů, napodobenin a kopií úspěšného zboží nebo známých značek.

Podle Nováka je dohoda součástí ucelené strategie, sahající až do roku 2013, která má zvýšit konkurenční schopnost českých výrobců textilu a oděvů. Hlavně textilkám se letos daří. Za první polovinu letošního roku dosáhly tržby v textilním průmyslu až 25 miliard korun, což je oproti loňskému roku nárůst o téměř šest procent.

Jenže "našlápnutí" českého textilu k ještě lepším výsledkům se zkomplikuje. Od začátku příštího roku totiž mohou v rámci odbourávání obchodních bariér mezi Čínou a EU asijští výrobci bez omezení do Čech dovážet více některých výrobků než dosud. Týká se to například triček, bavlněných kalhot či nití ze lnu. "Čínské výrobky se sem budou doslova valit, což může mít za následek další zavíraní textilních výroben," říká jednatel textilky Bedimex Jan Olesník.