Pacienti s rakovinou mají oproti jiným vážně nemocným pacientům alespoň jednu velkou výhodu: Stačí pohled na internetové stránky České onkologické společnosti, a hned vědí, ve kterých nemocnicích dostanou nejlepší možnou léčbu.

Čeští onkologové totiž pro pacienty vytvořili seznam 18 specializovaných onkologických center, která jsou pro pacienty zárukou, že v nich dostanou nejkvalitnější léčbu rakoviny. Centra musí splňovat přísná kritéria. Jsou v nich ti nejkvalitnější specialisté a díky tomu se v nich léčí ty nejtěžší případy. A i VZP zaručuje, že v nich zaplatí tu nejdražší a nejúčinnější léčbu bez ohledu na finanční limity a svůj slib zatím plní. Dostat se do elitního onkologického centra přitom není pro pacienty žádný problém. Žádná protekce není třeba. Kromě velkých fakultních nemocnic v Praze, Brně, Plzni nebo Hradci Králové jsou centra pro léčbu rakoviny ve všech českých krajích.

Víc pacientů = lepší péče

Pacienti v onkologických centrech hledají kvalitu. A jejich zájem naopak podporuje rozvoj nemocnice - tím, že centry projde množství pacientů, zkušenosti lékařů i kvalita v péče roste. "Kdo léčí rakovinu často, léčí ji dobře. Pokud půjde pacient do jednoho z osmnácti center, je to pro něj záruka kvality. Já osobně bych se nebál jít do žádného z nich," říká šéf onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Lepší péče v centrech má kromě velkého počtu pacientů i další důvod.

"Léčba zhoubných nádorů je dnes velmi složitá a drahá. Vyžaduje zkušenosti a mezioborovou spolupráci. A to dnes najdou pacienti na vysoké úrovni právě jen ve velkých centrech," dodává Vorlíček. To, že musí centra splňovat náročná kritéria, ale neznamená, že mezi nimi nejsou žádné rozdíly. "Liší se hlavně v kvalitě přístrojů na ozařování. Zejména u center při fakultních nemocnicích bych ale mohl jejich kvalitu zaručit," říká přednosta Onkologické kliniky ve Všeobecné fakultní nemocnici Luboš Petruželka.

Problém je, že žádná veřejná data, která by srovnávala jednotlivá centra mezi sebou, zatím neexistují. To by se ale mělo brzy změnit.

"Se současným vedením ministerstva jsme se dohodli, že příští rok zveřejníme počet pacientů, kteří se léčí v nemocnici s konkrétním onemocněním," slibuje Vorlíček.

Když před půl rokem udělaly HN velkou anketu mezi špičkovými odborníky na onkologii, aby řekli, které centrum je v Česku nejlepší, vyhrál suverénně Masarykův onkologický ústav. Za ním skončila Všeobecná fakultní nemocnice a FN v Hradci Králové. Výbornou pověst má ale třeba i FN v Plzni a Ostravě.

V každém centru by sice měli doktoři léčit všechny nejběžnější druhy rakoviny, ale i tak se každé z nich specializuje na něco jiného. "Například my se teď zaměřujeme na skupinu žen s rakovinou prsu do 35 let," říká Petruželka.

Může tam každý

Když se pacient rozhodne, že se chce léčit v elitním onkologickém centru, má cestu otevřenou.

"Dostat se k nám i do dalších center není žádný problém. Lidé to ale nevědí, protože se mě stále ptají přes různé známé, aby se k nám dostali. Žádná protekce ale není třeba," říká šéf Masarykova onkologického ústavu Rostislav Vyzula. A jak dlouho čekají pacienti v tomhle elitním pracovišti na operaci? "Trvám na tom, abychom lidi operovali do 14 dní což je špička v Evropě," dodává Vyzula.


Fakta o rakovině

Rakovinou v Česku každý rok onemocní přes 66 tisíc lidí.
Každých 8 minut přibude nový onkologický pacient.
Každý rok zemře v České republice na rakovinu přes 29 tisíc lidí.
Každý den tak této nemoci podlehne 80 lidí, každých 20 minut tedy v Česku na rakovinu umírá jeden člověk.
Česko dlouhodobě obsazuje 1. místo v Evropě v četnosti výskytu rakoviny tlustého střeva.
V počtu onkologicky nemocných zaujímáme přední místa v Evropě.
V posledních 10 letech nejrychleji roste počet nádorů plic (hlavně u žen) a nádorů tlustého střeva a konečníku. Zvyšuje se i počet nádorů prsu, kůže, ledvin, močového měchýře a štítné žlázy.
Zdroj: Česká onkologická společnost

071016_05p.gif

Komplexní onkologická centra v České republice