Přední příčky světových žebříčků vysokých škol zůstávají rok co rok téměř beze změn. V první desítce se kromě amerického Harvardu, který tradičně hodnocením vévodí, pravidelně umisťuje sedm prestižních amerických univerzit plus britské stálice Cambridge a Oxford.

Cizina? Širší obzory


Na každé z těchto deseti univerzit studují i čeští studenti. Většina z nich se na postgraduální programy prestižních škol dostala díky Fulbrightovu stipendiu. Jen na Harvardu studuje "přes Fulbrighta" šestnáct Čechů.

Většina Čechů, kteří na prestižní zahraniční univerzitu zamíří, si od náročného studia do budoucna slibuje více možností. Zahraniční školy totiž studentům nabízejí daleko kvalitnější vzdělání i služby než jakákoli česká vysoká škola. "Impulzem k tomu, abych odjela studovat do zahraničí, byla touha poznat něco nového, vědomí toho, že u nás to nefunguje úplně dobře, a snaha rozšířit si obzory," vysvětluje Zuzana Munzbergová, která studovala na univerzitách v USA, Švédsku a Nizozemsku.

Náklady se vrátí


Podle většiny studentů, kteří měli možnost v cizině studovat, zatím české školy a univerzity nedokážou těm světovým konkurovat. Hned z několika důvodů.

"Především vykazují málo kvalitních výsledků, které by přitáhly pozornost světové špičky. Má to více důvodů, a je to trochu začarovaný kruh, protože součástí problémů je malé množství expertů, což je samozřejmě dáno velikostí České republiky," vysvětluje Jiří Laurin, který v rámci Fulbrightova programu strávil rok na americké Northwestern University.

Českým školám k vyšší kvalitě (a tím i k větším šancím ve světové soutěži úspěšnosti vysokých škol) chybějí peníze, které mají k dispozici nejprestižnější školy.

Zájem zaměstnavatelů ovšem dokazuje, že se i nákladné studium na zahraniční univerzitě do budoucna vyplatí. Po absolventech české firmy obvykle hladově sáhnou.

"Stáže v zahraničí na špičkových pracovištích v oboru jsou nezbytnou a zásadní potřebou pro odborný růst," potvrzuje Michal Holčapek, který absolvoval několik zahraničních stáží.

Možnosti tu jsou


Možností, jak vyjet do zahraničí, je několik. Nejznámější a nejvyužívanější cesta ke studiu na zahraničních univerzitách je evropský program Socrates - Erasmus.

"Tento program umožňuje studentům vycestovat na zahraniční univerzity v rámci EU, Turecka, Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Není to jediný program, ale je bezesporu největší," vysvětluje Andrea Klapuchová z agentury Socrates. Jen za loňský akademický rok vyjelo za vzděláním do ciziny více než čtyři a půl tisíce českých studentů.