seznam_350.jpgNabídka bankovních produktů na českém trhu se pravděpodobně ještě do konce letošního roku opět rozšíří. Do Česka míří polská internetová banka mBank.

Finanční ústav ze skupiny Commerzbank oznámil minulý týden České národní bance, že činnost na základě jednotného evropského pasu zahájí v listopadu.

Banka, která má v Polsku více než 1,5 milionu klientů, soustředí svou nabídku především na mladé lidi. Své služby nabízí téměř výhradně prostřednictvím internetu. Kromě Česka se rozhodla expandovat i na Slovensko.

Banka mBank je retailovou divizí elektronického bankovnictví polské BRE Bank, která se specializuje na velké podniky, mezinárodní firmy a na rychle se vyvíjející společnosti v sektoru malých a středních podniků.

Druhá největší banka v Německu - Commerzbank - vlastní více než 70 procent BRE Bank.

Síť je základ

Kromě internetu a telefonu banka pravděpodobně v Česku osloví klienty pomocí "kiosků" a několika finančních center. V Polsku má tato banka 15 finančních center a 60 kiosků - především v nákupních střediscích.

Podle informací HN se banka snaží na českém trhu nalézt partnera, který by jí se vstupem pomohl.

Jedním z nich by měl být největší tuzemský internetový vyhledávač Seznam.

"Mohu potvrdit, že za námi byli, ale jednání jsou v začátku. Na ničem jsme se nedohodli. Seznam samotný nikdy nechtěl mít bankovní licenci, ale určitou formu spolupráce si dovedu představit," uvedl ředitel Seznam.cz Pavel Zima.

Podle informací z trhu mBank již začala na internetu nakupovat reklamní prostor.

mBank vychází z podobného konceptu, jaký se v Česku snažila uplatnit eBanka. Ta se však na českém trhu dlouhodobě neprosadila. Řadu let se potácela ve ztrátě. Poté, co dosáhla zisku, jí finanční skupina PPF prodala Raiffeisenbank. Ta nyní s eBankou fúzuje.

Na internet myslí i AXA

Internetovou banku chce při své expanzi v Česku využít také AXA. Tato finanční skupina, která v Česku provozuje penzijní fond a životní pojišťovnu, získala maďarskou internetovou banku Ella. Prostřednictvím jednotného evropského pasu by měla začít fungovat i v dalších evropských zemích včetně Česka.

Šéf tuzemské Axy Petr Žaluda počítá s tím, že v Česku by nabízela základní bankovní produkty, úvěry a hypotéky. To znamená služby, které se vhodně doplňují s pojištěním. To je jedním z hlavních předmětů podnikání Axy v České republice.

Konkurence přitvrdí

Konkurenční banky očekávají, že mBank přinese do Česka novou nabídku. V Polsku mBank nenabízí všechny produkty, ale ty vybrané se snaží cenově zvýhodnit.

Například vedení účtu a základní bankovní operace či platební karty jsou zdarma, bezplatné jsou rovněž výběry ze tří bankomatových sítí. Poskytuje hypotéky a spotřebitelské úvěry.

Polská mBank nabízí rovněž volání prostřednictvím vlastního virtuálního mobilního operátora mMobile.

Za používání bankovních služeb odměňuje zákazníky minutami volání zdarma. Pokud si její klient vezme například hypotéku, získá 500 volných minut. Služby poskytuje také firemním zákazníkům.

"Předpokládám, že přijdou s novými službami, které na českém trhu dosud nejsou. Běžných produktů je v Česku dostatek, pokud nepřinesou něco nového, nemohou se na trhu prosadit," uvedl generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil.

070910_17.gif