S chladným přijetím mezi odborníky se setkal záměr společnosti ČEZ expandovat na Slovensko a do Maďarska s pomocí maďarské petrochemické společnosti MOL. Na jedné straně ČEZ dostane možnost postavit pro Slovnaft a MOL dvě elektrárny, což firmě přinese možnost vstoupit na nové trhy. Velké rozpaky však vyvolal záměr ČEZ koupit až deset procent maďarské firmy.

Akcie ČEZ zatím rostou, nahoru je však žene poptávka samotné firmy. ČEZ již vykoupil více než pět procent vlastních akcií.

MOL nebrat

"Pokud by dohoda byla konstruována tak, jak ji známe, vnímal bych ji jako negativní. Nedává smysl, aby ČEZ separátně kupoval akcie MOL. V případě, že by držel celých deset procent, stal by se do značné míry závislým na vývoji akcií maďarské firmy," uvedl portfolio manažer ING Jaroslav Krabec

Pokud by totiž na burze ztrácely její akcie, projeví se to i ve výsledcích ČEZ. Například v současné době čelí tomuto problému OMV, která značný počet akcií MOL vlastní. Také většina ostatních odborníků záměry ČEZ kritizuje, mimo jiné kvůli vysokým cenám akcií MOL. Tato transakce řadě z nich nepřijde přínosná pro akcionáře, nezvýší ani hodnotu celé skupiny.

"Výhody ze spolupráce s MOL by mohl ČEZ dosáhnout pouze na základě společných projektů bez toho, aby kupoval v maďarské firmě podíl. ČEZ si bude blokovat peníze mimo obor svého podnikání," uvedl Josef Němý z Komerční banky. Na spolupráci přitom obě firmy opravdu mohou vydělat. ČEZ postaví elektrárny, které bude MOL zásobovat plynem. Podle Krabce však zatím trhy nemají dostatek informací, aby bylo možné celou transakci posoudit.

Hodnota celé firmy ale na transakci s MOL nestojí. "Doporučuji nesázet na kusé informace, které zatím máme k dispozici. Hodnota akcií ČEZ může stále být vyšší než v současné době. Pozitivně se projeví přibližování cen elektřiny v Česku se zahraničím i plánované snížení firemních daní. Rovněž zahraniční akvizice zatím firmě vycházejí," dodal Krabec.

Politika v pozadí

Vznik strategické aliance mezi ČEZ a MOL je podle informací HN výsledkem politických jednání mezi českými a maďarskými politiky. ČEZ hodlá během následujících dvou měsíců dohodnout s maďarskou firmou podmínky spolupráce. Nákup deseti procent akcií za 1,2 miliardy eur má maďarské firmě pomoci ubránit se nepřátelskému převzetí ze strany rakouské společnosti OMV. Toho se však akcioví analytici nejvíce obávají.

"V případě, že by hrozilo nebezpečí, že ČEZ má hrát pouze roli hořké pilulky proti snahám o posílení vlivu OMV v MOL, vnímali bychom to jako negativní," uvedl Petr Hlinomaz z BH Securities.

Premiér Mirek Topolánek se na včerejším brífinku s novináři odmítl k ČEZ vyjádřit.

Mluvit o záměrech firmy prý nemohou ani ministři financí a průmyslu a obchodu Miroslav Kalousek a Martin Říman. "Mělo by to vliv na kurz akcií, ale i na kurz koruny," uvedl premiér.