Český akciový trh očekává pět nových titulů.


Řady nových příležitostí, kam investovat peníze, by se do konce roku měli dočkat investoři podnikající na pražské burze. K jedenácti hlavním titulům, s nimiž se na Burze cenných papírů Praha obchoduje, se přidají další. Kromě již ohlášené emise akcií společnosti AAA Auto se v Praze budou s největší pravděpodobností prodávat i akcie české developerské firmy VGP.

"Od investorů chceme získat sto milionů eur," řekl šéf VGP Jan Van Geet. Termín neupřesnil. Nevyloučil však, že to bude ještě letos. Kromě Prahy firma akcie uvede také na burzu v Bruselu. Geet hodlá na veřejné trhy umístit nejvýše 30 procent akcií společnosti. "Víc neprodáme, chceme si nad firmou nechat plnou kontrolu," dodal Geet.

VGP, která staví a provozuje průmyslové parky, hodlá z Česka expandovat do zahraničí. V příštích čtyřech letech plánuje investice za osm miliard korun.

Hlavní město realit

Podle odhadů by se v Praze mělo do konce roku začít obchodovat až s pěti novými tituly. Dnes má AAA Auto odhalit, kolik akcií a za jakou cenu na burzu umístí. Na trh míří i společnost New World Recources, jež vlastní největší černouhelnou firmu v Česku OKD. Zatím se rozhoduje, zda akcie vydá ještě na podzim či v následujícím roce.

Nejvážnějšími zájemci jsou však developerské firmy. Rostou a hledají zdroje k expanzi. "Na příkladu dvou minulých emisí je znát, že místní burza je pro jejich financování zajímavá," řekl šéf pražské burzy Petr Koblic.

Developer ECM vydal své akcie na konci loňského roku. Od té doby posílily o 30 procent. Opakovanými emisemi akcií získává peníze také Orco. HN mají informace, že investiční banky jednají s dalšími dvěma zájemci z řad developerů.

Plány se mohou změnit

Příchod nových firem na pražskou burzu mohou narušit problémy amerických hypotečních bank. Kvůli jejich ztrátovým úvěrům se v uplynulém měsíci propadly trhy na celém světě. Nyní se sice stabilizují, ale některé firmy přesto uvažují o odložení emise na příští rok.

"Trh je rozkolísaný. Úspěch primární emise přitom do značné míry závisí na náladě investorů," uvedla partnerka tuzemské firmy Wood & Co. Andrea Ferancová.